Dopłaty do pelletu 2022 pewne! Wiadomo, ile wyniosą. Od kiedy wniosek?

2022-08-11 13:26
Dopłaty do pelletu 2022
Autor: Getty Images Dopłaty do pelletu 2022 - rząd planuje nowe rozwiązania dla gospodarstw domowych, które stosują opał inny niż węgiel. Będą dopłaty do pelletu!

Dopłaty do pelletu drzewnego w sezonie grzewczym 2022/2023 są już pewne. Szefowa MKiŚ Anna Moskwa 5 sierpnia 2022, podczas wystąpienia w Sejmie potwierdziła, że w nowym projekcie ustawy o wsparciu dla gospodarstw domowych w nadchodzącym sezonie grzewczym uwzględniono także dopłaty dla tych, którzy ogrzewają domy pelletem drzewnym. Padła też konkretna kwota dopłaty do pelletu. Od kiedy nowe dopłaty wejdą w życie?

Spis treści

  1. Będą dopłaty do pelletu 2022!
  2. Jaka wysokość dopłaty do pelletu?
  3. Kiedy ruszą dopłaty do pelletu? Kiedy składanie wniosków?
  4. Pellet drożeje tak samo jak węgiel - dopłaty konieczne
  5. Certyfikowany pellet drzewny to dobra alternatywa dla paliw tradycyjnych

Będą dopłaty do pelletu 2022!

To już pewne, że rząd przewidział dopłaty do pelletu w 2022 roku. Założenia pakietu pomocowego na zbliżający się sezon grzewczy podała 5 sierpnia w Sejmie Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. W kompleksowym rozwiązaniu dla gospodarstw domowych znalazło się też wsparcie ogrzewających się drewnem, ciepłem systemowym, gazem LPG i olejem opałowym. 

Jaka wysokość dopłaty do pelletu?

Dopłaty do pelletu mają wynieść 3000 zł na gospodarstwo. Pieniądze będą wypłacane do ręki lub na konto. Warunkiem otrzymania wsparcia będzie złożenie deklaracji w CEEB. Nie będzie kryterium dochodowego. 

Szefowa MKiŚ przekazała też, że odbiorcy, którzy nie są objęci taryfą, czyli ci, którzy są ogrzewani przez małe ciepłownie bądź sami zaopatrują się w surowiec, będą mogli otrzymać wsparcie na poziomie gminy "adekwatne do wzrostu cen".

Jak wynika z wypowiedzi minister, nietaryfowani odbiorcy ciepła systemowego otrzymają do 3,9 tys. zł wsparcia. Używający drewna kawałkowego - 1000 zł, oleju opałowego - 2000 zł, a LPG - 500 zł.

Kiedy ruszą dopłaty do pelletu? Kiedy składanie wniosków?

Nowy projekt ustawy trafi do Sejmu prawdopodobnie już po wakacjach. To wtedy poznamy konkrety: terminy składania wniosków i wypłat. Pewne jest, że rząd musi zdążyć ze wsparciem jeszcze przed sezonem grzewczym, który w tym roku będzie wyjątkowo trudny.

Pellet drożeje tak samo jak węgiel - dopłaty konieczne

Opał ogólnie drożeje, a rząd podejmuje decyzje jakby chodziło tylko o podwyżki cen węgla. Tymczasem ceny pelletu w 2022 roku wzrosły już trzykrotnie. Na początku 2021 roku za pellet płaciliśmy trochę ponad 900 zł za tonę. W kwietniu 2022 średnia cena wyniosła ponad 1700 zł za tonę. W lipcu 2022 trzeba było zapłacić już około 2700 zł za tonę.

Gospodarstwo domowe w okresie zimowym zużywa średnio około 3,5 tony tego paliwa. To koszt prawie 10 tys. zł. Porównując go do roku 2021, kiedy to za 3,5 tony trzeba było zapłacić trochę ponad 3 tys. zł, wyraźnie widać, że gospodarstwa domowe z kotłem na pellet w 2022 czekają ogromne wydatki.

Certyfikowany pellet drzewny to dobra alternatywa dla paliw tradycyjnych

Certyfikowany pellet drzewny to nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne paliwo. Może powstawać z różnych rodzajów biomasy: drewna z upraw energetycznych, odpadów drewna, kory, łupin orzechów, pestek i słomy. To dobra alternatywa dla paliw tradycyjnie stosowanych do ogrzewania nie tylko domów, ale też obiektów użyteczności publicznej. Jednak w Polsce nie brakuje nieuczciwych producentów, którzy aby obniżyć cenę produktu, dodają do pelletu m.in. odpady z przemysłu meblarskiego, zawierające toksyczne żywice i plastik. W Polsce nie ma prawa, które określałoby normy dla producentów pelletu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej