Dopłaty do ogrzewania w 2022! Ile i komu rząd dopłaci do ogrzewania?

2022-08-08 13:43

Będą dopłaty do ogrzewania w 2022 dla wszystkich, nie tylko do węgla. 5 sierpnia rząd przedstawił nowy projekt ustawy z różnymi mechanizmami wsparcia dla ogrzewających się gazem, olejem opałowym, pelletem czy drewnem. Przewidziana jest różna wysokość dofinansowania, w zależności od źródła ogrzewania. Ile wyniosą dopłaty do ogrzewania? Kto otrzyma dofinansowanie do ciepła? Od kiedy wypłata pieniędzy?

Spis treści

 1. Państwo dopłaci do ogrzewania węglem
 2. Dla kogo jeszcze dopłaty do ogrzewania 2022?
 3. Jaka będzie wysokość dopłaty?
 4. Dopłaty do ogrzewania - warunki
 5. Od kiedy wnioski o dopłaty do ogrzewania?
 6. Dopłaty także do ciepła systemowego

Państwo dopłaci do ogrzewania węglem

5 sierpnia Sejm przegłosował ustawę o dodatku węglowym. Każde gospodarstwo domowe, które wykorzystuje węgiel jako główne źródło ogrzewania otrzyma 3000 zł dofinansowania. Nie będzie stosowane kryterium dochodowe, a jedynym warunkiem jest złożenie deklaracji o źródle ciepła w CEEB.

Ustawa o dodatku węglowym czeka już tylko na podpis prezydenta, który ma na to maksymalnie 21 dni. Przewiduje się jednak, że prezydent pod ustawą złoży podpis szybciej, aby szybciej mogła wejść w życie - to warunek wypłaty środków.

Na dopłaty do węgla rząd ma przeznaczyć 11,5 mld zł. 

Dla kogo jeszcze dopłaty do ogrzewania 2022?

"Przygotowaliśmy kompleksowe, adekwatne rozwiązanie, które będzie wspierało tych wszystkich, którzy tego wsparcia, jeżeli chodzi o ciepło, potrzebują; tych wszystkich, którzy mogliby doświadczyć podwyżek w wyniku wzrostu cen surowca - gazu i węgla i pozostałych surowców" - przekazała 5 sierpnia w Sejmie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Dofinansowanie w postaci jednorazowego dodatku przewidziane jest dla gospodarstw domowych, które jako główne źródło ciepła wykorzystują:

 • pellet drzewny,
 • drewno kawałkowe,
 • inny rodzaj biomasy, w szczególności brykiet drzewny, słoma lub ziarna zbóż,
 • skroplony gaz LPG,
 • olej opałowy.

Jaka będzie wysokość dopłaty?

Dopłata do ogrzewania będzie przyznawana w formie jednorazowego świadczenia, wypłacanego do ręki lub na podane we wniosku konto. Wysokość dopłaty zależy od rodzaju paliwa i wynosi odpowiednio:

 • 3000 zł  - dopłata do pelletu oraz innego rodzaj biomasy, w szczególności (brykietu drzewnego, słomy, ziarna zbóż),
 • 2000 zł - dopłata do oleju opałowego,
 • 1000 zł  - dopłata do drewna kawałkowego,
 • 500 zł - dopłata do gazu LPG.

Szacowany koszt wsparcia dla budżetu to ok. 10-12 mld zł.

Dopłaty do ogrzewania - warunki

Warunkiem koniecznym do uzyskania dopłaty jest zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Dodatek w projektowanej ustawie nie przysługuje gospodarstwom domowym, które złożyły wniosek lub którym przyznano dodatek węglowy. Ne jest brane pod uwagę kryterium dochodowe.

Od kiedy wnioski o dopłaty do ogrzewania?

Tego dokładnie jeszcze nie wiadomo, ale wypłaty świadczeń mają być realizowane jeszcze przed sezonem grzewczym. Sejm ma się zająć ustawą już po wakacjach, prawdopodobnie na posiedzeniu Sejmu w połowie września.

Wnioski o wsparcie będzie można składać elektronicznie lub bezpośrednio w urzędach gmin do 30 listopada 2022 roku. Gmina będzie miała maksymalnie 30 dni na wypłacenie pieniędzy.

Dopłaty także do ciepła systemowego

Rząd przewidział wsparcie także dla odbiorców ciepła na cele mieszkaniowe i użyteczności publicznej od wytwórców ciepła systemowego. W tym przypadku będą ustalane taryfy z rekompensatą dla przedsiębiorstw energetycznych. Wsparcie przewidziane jest dla: gospodarstw domowych, wspólnot mieszkaniowych, żłobków, szkół, szpitali i domów pomocy społecznej.

Propozycja przepisów ustala pułap ceny ciepła uprawniający do wsparcia rządowego, tzw. taryfy z rekompensatą. Pułap, uprawniający do otrzymania wsparcia, ustala się na poziomie 103,82 zł /GJ dla ciepła z węgla i 150,95 zł/GJ dla ciepła z gazu. Tym samym ograniczeniu ulegnie wzrost rachunków za ciepło płaconych przez gospodarstwa domowe średnio o ok. 1012 zł w przypadku gdy źródłem ciepła jest węgiel i ok. 3900 zł gdy źródło ciepła zasilane jest gazem ziemnym.

Wsparcie ma obowiązywać od października 2022 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej