Dom energooszczędny BASF w podróży - zaplanowane na ten tydzień ekspozycje MESH odwołane

2010-04-13 15:41
Dom energooszczędny BASF w podróży
Autor: BASF MESH w podróży

MESH to skrót od Mobile Energy-Saving House. Mobilny dom energooszczędny firmy BASF od 30 marca 2010 r. podróżuje po Europie. Zaplanowane na ten tydzień (13 kwietnia w Krakowie i 15 kwietnia w Warszawie) ekspozycje MESHW w Polsce zostały odwołane. 

Pozostałe kraje na  trasie europejskiej podróży to: Austria, Słowacja, Czechy, Dania, Holandia, Belgia, Wielka Brytania, Francja, Szwajcaria i Włochy. Budynek o powierzchni 24 m2 i drewnianej konstrukcji, który objechał Niemcy w 2009 r., został zmodernizowany i uzupełniony o nowe energooszczędne rozwiązania budowlane wykorzystujące produkty BASF, a także o inne zaproponowane przez klientów, od dźwiękoszczelności, przez kolektory słoneczne, po energooszczędne okna z tworzyw sztucznych.

Izolacja cieplna

Goście odwiedzający budynek mogą zapoznać się z innowacyjną izolacją wykonaną z produktów BASF takich jak: Neopor® (EPS: polistyren do spieniana z dodatkiem grafitu) stosowany głównie do izolacji fasad oraz Styrodur® C (są to wytłaczane sztywne pyty z pianki polistyrenowej - XPS, które wykorzystuje się jako odporną na ściskanie i hydrofobową izolację cieplną, np. płyt fundamentowych, dachu i obrzeży). MESH rozpocznie europejską trasę 30 marca w Wiedniu i zakończy ją 29 maja na Konferencji Domu Pasywnego w Dreźnie (Niemcy).

Budynek, charakteryzuje się szczelną obudową z łatwej w montażu izolacji dźwiękowej i termicznej. Ma także energooszczędne okna oraz "inteligentną" klimatyzację. Oprócz złożonego systemu zewnętrznej izolacji termicznej (ETICS od ang. External Thermal Insulation Composite System) z Neoporu i elementów szalunku z materiału Styrodur C, wykonanych przez Lohr Element (Niemcy), w MESH zastosowano następujące nowe elementy:

  • dekoracyjne pochłaniacze hałasu, wykonane z pianki BASF Basotect®, która jest lekka, łatwa w obróbce i trudnopalna;
  • kolektory słoneczne firmy Viessmann (Niemcy), zawierające izolację cieplną z pianki Basotect. Basotect zachowuje dobre właściwości izolacyjne przez długi czas, nawet przy działaniu wysokich temperatur. Wpływa to pozytywnie na wymianę powietrza w kolektorze w różnych warunkach klimatycznych;
  • profile okienne energeto®, energooszczędne i ekonomiczne firmy Aluplast (Niemcy). Okno z potrójną warstwą przeszklenia, zaprojektowane w celu spełnienia kryteriów przyszłej normy EnEV 2010, zawiera kilka produktów BASF. Dwa płaskie pasy z konstrukcyjnego tworzywa sztucznego Ultradur® High Speed (PBT: terftalan butylenu) są wytłoczone w profil zastępujący konwencjonalne, przewodzące ciepło, metalowe wzmocnienie ramy okna, co pozwala uniknąć mostów termicznych oraz obniżyć masę okien o 20%. Wykonana przez Hornschuch (Niemcy) powłoka z folii, pokrywająca profile okienne i zawierająca pigmenty BASF Lumogen®, Sicopal® i Sicotan® , zmniejsza powstawanie ciepła, daje lśniące kolory i trwałe powierzchnie. Technologie te pomagają oknom energeto® osiągnąć o 20% lepszą wydajność izolacyjną w porównaniu do standardowych, wzmocnionych stalą okien plastikowych;
  • Isokorb® XT produkcji Schöck (Niemcy) z rdzeniem izolującym z tworzywa Neopor®. Ten element izolacji jest pierwszym i jak dotąd jedynym elementem łączącym dla komponentów nośnych izolacji, który został zakwalifikowany jako tak zwany „element rysy termicznej” przez Passivhausinstitut Darmstadt (Niemcy).

Zużycie energii bliskie zeru

Obowiązująca obecnie dyrektywa UE zaleca standard “budynku o zużyciu energii bliskim zero” jako przyszłą normę dla wszystkich nowych obiektów. Zapotrzebowanie budynku na energię jest niewielkie: dom, wg Passivhausinstitut Darmstadt (Niemcy), ma resztkowe zapotrzebowanie na ciepło, równe 15 kWh na metr kwadratowy rocznego ogrzewania, co odpowiada wartości grzewczej 1,5 litra oleju opałowego. Łączna ilość pierwotnej energii zużytej na dodatkowe ogrzewanie, ciepłą wodę i elektryczność nie może przekraczać rocznie 120 kWh na metr kwadratowy. Dom pasywny może obejść się bez ogrzewania i klimatyzacji, mimo tego pozostaje chłodny latem i ciepły zimą. Jest nie tylko energooszczędny, charakteryzuje się również wyraźnie lepszm mikroklimatem wnętrz niż budynek tradycyjny.

Inicjatorzy projektu

Idea MESH została opracowana na początku 2009 r. przez BASF oraz pięciu niemieckich partnerów, którymi byli: architekci r-m-p, Ludwig Häußler – producent okien i drzwi, Nilan Deutschland – dostawca systemów budowlanych, Lohr Element – wytwórca szalunków traconych i płyt podłogowych oraz Inholz – producent elementów drewnianych.Szczegółowe informacje i kalendarz trasy znajdują się na stronie www.mesh.basf.com.

Informacja dla biur prasowych: fotografię prasową znaleźć można na stronie www.basf.com/pressphoto-database po wyszukaniu słowa kluczowego „plastics”. Wkrótce tekst ten i fotografia dostępne będą na stronie www.basf.de/plastics/pressreleases.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej