Dodatek węglowy 2023/24 - czy będzie w tym sezonie grzewczym? Rząd potwierdza!

2023-10-24 11:13

Czy w nowym sezonie grzewczym 2023/2024 będzie dodatek węglowy? Przypomnijmy, że dodatek węglowy był jednorazową wypłatą w wysokości 3000 zł dla rodzin, które swoje domy czy mieszkania ogrzewają węglem. Czy rząd powtórzy dodatek węglowy dla gospodarstw domowych i przyjmowanie nowych wniosków? Już wiadomo.

Spis treści

  1. Dodatek węglowy 2023/24 - czy będzie? Kto dostanie?
  2. Dodatek węglowy 2022/2023
  3. Dodatek węglowy - wniosek
Z WĘGLA NA GAZ, czyli było drogo, jest tanio! Przykłady z życia
Materiał sponsorowany

Czy w 2023 można ubiegać się o dopłaty do węgla, jeśli w 2022 taki wniosek był złożony i przyznany - to pytanie, które nurtuje wiele osób. Sytuacja na rynku paliw jest wciąż niepewna i już wiadomo, że w w tym roku dalej będziemy się mierzyć z kryzysem energetycznym. Rząd na 2023 zaplanował kilka rozwiązań wspierających gospodarstwa domowe w związku z wysokimi cenami energii, o niektórych piszemy poniżej.

Dodatek węglowy 2023/24 - czy będzie? Kto dostanie?

Co wiadomo o dodatku węglowym na sezon grzewczy 2023/2024? Ostatnio głos w tej sprawie zabrała Anna Moskwa, szefowa ministerstwa klimatu i środowiska.

- W tym roku węgla nie zabraknie ani dla gospodarstw domowych, ani dla ciepłowni, ani dla energetyki. Są zapasy z ubiegłego roku. Jest dużo węgla polskiego jeszcze z ubiegłego sezonu, jest też importowany, otworzył się rynek prywatny – uspokajała Anna Moskwa w internetowej części programu „Gość Radia ZET”.

Na pytanie o dodatek węglowy na nowy sezon grzewczy, minister klimatu i środowiska stwierdziła, że nie ma planów powtórzenia wypłaty świadczenia.

- Nie planujemy dodatku węglowego, bo ceny węgla się stabilizują. Dodała jednak, że rząd zawsze podchodzi do sprawy „z otwartością i obserwacją”. - Gdyby doszło do jakichś zaburzeń na rynku - będziemy interweniować. Na dziś rynek się stabilizuje – zapewniła Anna Moskwa.

Minister Anna Moskwa poinformowała też, że decyzja w sprawie ewentualnego zamrożenia cen ciepła systemowego w roku 2024 zapadnie w październiku.

Przypomnimy, że ceny ciepła systemowego są zamrożone do końca tego roku.

Z kolei wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda już od jakiegoś czasu zachęca, aby teraz pomyśleć o  sezonie grzewczym, kiedy ceny węgla spadają, i zrobić zapasy opału. Ale, czy rzeczywiście aktualne ceny węgla są atrakcyjne? Sprawdziliśmy w październiku składy węgla i kopalnie.

Dodatek węglowy 2022/2023

Dodatek węglowy w zeszłym roku był jednorazowym świadczeniem w wysokości 3000 zł. Przysługiwał gospodarstwom domowym, w którym głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. Decyzja rządu o wsparciu gospodarstw domowych ogrzewających się węglem podyktowana była deficytem na rynku opału oraz wysokimi, sięgającymi ok. 3000 zł i więcej cenami węgla.

Aby ubiegać się o dodatek węglowy w 2022, trzeba było spełnić kilka kryteriów: Najważniejsze to:

  • główne źródło ogrzewania w gospodarstwie domowym to kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe zasilane węglem kamiennym (w tym ekogroszkiem, miałem, koksem, brykietem lub peletem) zawierającym co najmniej 85% węgla kamiennego,
  • źródło ogrzewania powinno być wpisane lub zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Przypomnijmy też, że dodatek węglowy to świadczenie wyłączone spod egzekucji i zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie wymaga uwzględnienia przy obliczaniu wysokości osiągniętego dochodu. w przyznawaniu dofinansowania nie brano pod uwagę wysokości dochodów.

Więcej o dodatku węglowym 2022 oraz zmianach w przepisach dotyczących przyznawania świadczenia pisaliśmy:

Dodatek węglowy - wniosek

Wnioski o dodatek węglowy można było składać do 30 listopada 2022 - osobiście w gminach, za pomocą poczty lub przez internet (e-PUAP). Na rozpatrzenie wniosku i wypłatę dodatku gminy miały 60 dni, zatem ostatnie wypłaty dodatku węglowego powinny były się zakończyć w styczniu 2023.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej