Docieplenie zabytków od wewnątrz

2010-06-07 11:59
Docieplenie zabytków od wewnątrz
Autor: Xella Polska

Blisko 100 osób związanych z ochroną i renowacją zabytków wzięło udział w konferencji "Ochrona termiczna obiektów zabytkowych – docieplenie od wewnątrz", zorganizowanej przez Xella Polska.  

W konferencji, która odbyła się 25 maja w Warszawie, wzięli udział konserwatorzy zabytków, którzy przyjechali z terenu całego kraju, a także architekci i dziennikarze. Konferencja miała na celu przedstawienie propozycji ocieplania budynków zabytkowych od wewnątrz z użyciem bloczków YTONG MULTIPOR.

– Bardzo cieszymy się z zainteresowania tematyką docieplania od wewnątrz – mówi Piotr Harassek, junior product manager Xella Polska. - Tym bardziej, że YTONG MULTIPOR otwiera nowe możliwości w zakresie poprawy bilansu energetycznego obiektów zabytkowych.

Zainteresowanie tematem docieplenia budynków od wewnątrz rośnie, wraz ze wzrostem potrzeb w zakresie modernizacji obiektów zabytkowych. Renowacja tego typu budynków wiąże się nie tylko z koniecznością naprawy stanu istniejących budynków, ale również z poprawą warunków ich użytkowania – w tym ochrony termicznej. Dotyczy to szczególnie starych kamienic oraz obiektów, które przeznaczone są do adaptacji na cele mieszkalne.

– Wszelkie prace renowacyjne prowadzone w obiektach zabytkowych mają pomóc w jak najlepszym zachowaniu oryginalnej konstrukcji budynku – mówi Monika Dziekan, rzecznik Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. – Istotne jest między innymi zachowanie fasady obiektu, która często jest jego wizytówką. Już sama zmiana głębokości osadzenia okien względem powierzchni zewnętrznej ściany uznawana jest za zmianę w elewacji budynku.

Mineralne bloczki YTONG MULTIPOR to elementy z autoklawizowanego betonu komórkowego, charakteryzujące się wysoką izolacyjnością termiczną, niepalnością oraz bardzo dobrą paroprzepuszczalnością. Zastosowanie bloczków YTONG MULTIPOR obniża straty ciepła budynku i jednocześnie reguluje poziom wilgotności pomieszczeń.

– Mówiąc o stosowaniu izolacji termicznej od wewnątrz, zdajemy sobie sprawę z ryzyka jakie niesie za sobą taki sposób ocieplania. – mówi Piotr Harassek. – Na spotkaniu z konserwatorami zabytków chcieliśmy pokazać, że przy zastosowaniu wysokiej jakości materiałów oraz spełnieniu odpowiednich warunków użytkowania pomieszczeń, poprawa izolacyjności termicznej ścian w obiektach zabytkowych jest możliwa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej