Dlaczego podziękowano Mostostalowi

2009-12-30 20:01
Stadion we Wrocławiu
Autor: Wrocław 2012 Stadion we Wrocławiu

Po upływie 40%  czasu przeznaczonego na realizację inwestycji, generalny wykonawca wykonał nieco ponad 7%prac! Pełną winę za rozwiązanie kontraktu i czasowe wstrzymanie prac ponosi wykonawca robót. Spółka Wrocław 2012 zapewnia, że wrocławski stadion będzie gotowy wiosną 2011 roku.

Spółka Wrocław 2012 odstępuje od kontraktu na "Wykonanie projektów wykonawczych dla nowego stadionu przy ul. Drzymały we Wrocławiu oraz budowę stadionu" podpisanego 14 kwietnia 2009 roku z konsorcjum w składzie Mostostal Warszawa S.A., J&P Avax, Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Nr 2 "Wrobis" SA oraz Modern Construction Design Sp. z o.o.

Jakie są przyczyny odstąpienia od umowy?
Wykonawca uchylał się od prowadzenie robót zleconych w kontrakcie, a w ramach podjętych częściowo obowiązkowych prac dochodziło do niczym nieuzasadnionych opóźnień. Po kilkukrotnych wezwaniach do podjęcia prac przez inwestora zastępczego - spółkę Wrocław 2012 na radach budowy wykonawca deklarował przyspieszenie prac, ale nie podejmował wystarczających działań, mających temu służyć.

Generalny wykonawca rozpoczął prace na terenie budowy stadionu w kwietniu 2009 roku, a ich ukończenie zadeklarował w wciągu 21 miesięcy, a więc do końca 2010 roku.  W opinii Spółki Wrocław 2012 brak postępu prac nie dawał żadnych gwarancji, że termin grudniowy zostanie dotrzymany.

Obecnie, zabetonowanych jest około 15% powierzchni stropów poziomu 0,  a powinno być 100%. Wykonawca zgodnie z harmonogramem powinien zamknąć nie tylko poziom 0, ale także poziom +1 i montować słupy na poziomie +2. Tymczasem, nadal nie skończył poziomu 0. Wykonanych jest zaledwie 9 ze 148 elementów rygli trybun. Schodki trybun zamontowane powinny być na wszystkich wykonanych w tym czasie 148 ryglach. Nie ma ani jednego.

Jakość wykonanych przez wykonawcę elementów powodowała wielokrotnie konieczność podejmowania przez niego prac rozbiórkowych ze względu na złą jakość betonu, nieprawidłowe zagęszczenie czy nieodpowiednią powierzchnię.

Przedłożony przez wykonawcę, po wielokrotnych wezwaniach inwestora zastępczego, program naprawczy ograniczał się do wydłużenia terminu realizacji inwestycji o dwa miesiące. Dwa tygodnie po przedstawieniu planu naprawczego, został złożony aneks do samego kontraktu na budowę stadionu. Generalny wykonawca zaproponował w nim wydłużenie terminu realizacji inwestycji o kolejne dwa i pół miesiąca. W konsekwencji czas realizacji inwestycji wydłużyłby się co najmniej o 4,5 miesiąca.

Dla Mostostalu decyzja Wrocławia na pewno nie jest korzystna. Pierwszym tego znakiem jest Warszwska  Giełda Papierów Wartościowych, gdzie akcje firmy zaczęły mocno spadać... 
Obecnie inwestor ocenił, że zaawansowanie prac powinno sięgać 22 proc., a wynosi nieco ponad 7! Od dnia podpisania kontraktu za opóźnienia naliczono kary w wysokości  10 690 860 zł.
Nowy generalny wykonawca zostanie wyłoniony w trybie „Zamówienia z wolnej ręki". Zgodnie z trybem „Zamówienia z wolnej ręki" zamawiający może wybrać od razu jednego wykonawcę. Jednocześnie, prowadzone są już rozmowy z potencjalnymi firmami, które mogą dokończyć budowę stadionu wraz z okalającą go infrastrukturą do wiosny 2011 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej