Czym Kraków przyciąga zagranicznych inwestorów?

2007-05-25 13:28

Wykwalifikowana kadra, niskie koszty pracy, położenie w centrum Europy to wielka szansa dla Polski. Podczas trzeciej konferencji z cyklu "Polska europejskim rajem usługowym" przedstawiono najnowsze trendy na rynku outsourcingowym, zarówno w kraju, jak i za granicą. Tym razem zwrócono uwagę na walory Krakowa.

Stolica Małopolski to miasto niezwykłe. Z jednej strony, to co przyciąga tutaj firmy, to  stały dostęp do absolwentów szkół wyższych, z drugiej wspaniała atmosfera, tradycja, zabytki. Dowodem tego może być chociażby fakt, że na dwa miejsca pracy biurowej do Krakowa napłynęło ponad 1000 ofert z Hiszpanii, a oferowane zarobki pozostawały na poziomie krajowym ("Gazeta Krakowska").

Outsourcing to strategia zarządzania daną usługą, która polega na tym, że partnerowi z zewnątrz (outsourcerowi) przekazuje się zadania i pracę, które nie są kluczowe dla działalności przedsiębiorstwa. W BPO, czyli Business Process Outsourcing, chodzi o to, że koncerny zlecają realizację niektórych działań wspierających przedsiębiorstwo innym firmom. Jest to praca polegająca na sprawdzonych metodach działania. Możliwości Małopolski w tym zakresie okazują się bardzo duże. Warto zauważyć, że outsourcer przestaje być obecnie wyłącznie dostawcą czy konsultantem, ale staje się partnerem biznesowym, który również bierze udział w budowaniu sukcesu firmy, realizując jej strategię.

Od prawej: S.Mikosz (Rzecznik  Roadshow Polska/Dyrektor Zarządzający The Amrop Hever Group); K.Poradzisz (Prezes, Krakowski Park Technologiczny); M.Piątkowska (Dyrektor ds.Rozwoju i Strategii, Urząd Miasta Krakowa); M.Kaszuba (Dyrektor ds. BIZ, Ernst&Young)

 

Polska jest obecnie w bardzo korzystnej sytuacji, jeśli chodzi o poziom zainteresowania zagranicznych inwestorów. Co robić, aby nie zaprzepaścić tej szansy? Największą zaletą naszego kraju okazują się ciągle niskie koszty produkcji połączone z wysokim poziomem usług. Podczas konferencji zwracano uwagę, że nie będzie to trwało wiecznie. Kiedy nastąpi poszerzenie Unii, nasze korzystne położenie w centrum Europy nie będzie miało znaczenia w związku z tym, że inwestorzy mogą poszukiwać na nowych rynkach tańszej siły roboczej.

Zorganizowane w Krakowie sympozjum było okazją do wymiany poglądów i doświadczeń z przedstawicielami różnych branż. W wydarzeniu wzięli udział m.in. inwestorzy zagraniczni, którzy już są obecni na rynku polskim i/bądź planują dalsze inwestycje. Można było porozmawiać z kierownictwem firm stosującym lub rozważających outsourcing usług: telekomunikacyjnych, IT, HR, call center, facility management, doradczych w zakresie nieruchomości, ochrony środowiska, finansowych i księgowych. Pojawili się też przedstawiciele usług windykacji należności, archiwizacyjnych, logistycznych, marketingowych i PR oraz reprezentanci mediów.

Patronat nad konferencją objęli: Minister Gospodarki, Urząd Miasta Krakowa, Warsaw Destination Alliance. Sympozja z cyklu "Polska europejskim rajem usługowym" organizuje Roadshow Polska.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej