Czy powstanie kopiec Jana Pawła II?

2007-06-01 16:08

Stowarzyszenie Budowy Kopca - Pomnika Jana Pawła II w Krakowie, złożyło uzupełnienie dokumentów do Sądu Rejestracyjnego dla Krakowa Śródmieścia oraz koncepcję budowy kopca - pomnika wraz z obiektami towarzyszącymi. Będzie to najwyższy kopiec, sypany wiadrami (wys. do 50 m). Jako lokalizację wymieniono m.in.: teren pomiędzy kopcami Kościuszki i Piłsudskiego.

Kopiec-pomnik został zaprojektowany z dużym rozmachem i wyobraźnią. Na kopcu mają znajdować się dwa tarasy: pierwszy (w kształcie półksiężyca) na wys. ok. 10 metrów, drugi - na szczycie, gdzie będzie możliwy dojazd windą umieszczoną w środku kopca lub kolejką szynową - ewentualnie linową - po zboczu kopca. Na tarasie widokowym będzie umieszczona pamiątkowa tablica i pomnik Jana Pawła II. Pomysłodawcy chcieliby również, aby na tarasie widokowym został odciśnięty ślad stopy papieża. Kopiec ma być podświetlony, a ziemia do jego budowy ma pochodzić z całego świata. Projekt zakłada, że każdego dnia o zmroku nad tarasem widokowym - przy użyciu specjalnych świateł laserowych - będzie wyświetlany obrazu postaci Jana Pawła II w trzecim wymiarze. Przewiduje się też wykorzystanie specjalnego projektora filmowego dużej mocy do wyświetlania filmów, zdjęć oraz przesłań Ojca Świętego na parze wodnej i wodzie z wykorzystaniem efektów dźwiękowych.
Pierwszą warstwę ziemi, w sposób tradycyjny, usypią mieszkańcy Krakowa, pozostałe prace mają wykonać specjalistyczne firmy wyłonione w przetargu. Firma, która wygra przetarg musi jednak dostosować swoje prace do zamierzeń pomysłodawcy. Według projektu na specjalnie skonstruowanym przenośnym tarasie widokowym, w każdą niedzielę wszyscy chętni będą mogliby za pomocą małych wiader, które otrzymają na placu budowy, symbolicznie i osobiście sypać ziemię.
Dodatkowym przedsięwzięciem będzie wybudowanie całej infrastruktury wokół kopca. Obiekty towarzyszące, takie jak: kaplica, muzeum, sala konferencyjna, sala teatralno-kinowa, biblioteka wraz z czytelnią, będą dodatkowo wzbogacone o poradnię rodzinną, dom pielgrzyma, park, parkingi, obiekty gastronomiczne i place zabaw dla dzieci. Środki na budowę kopca mają pochodzić z wpłat od osób prywatnych, firm i instytucji. Oszacowano, że przy budowie kopca zostanie zużyte ok. 800 tys. m3 ziemi przy założeniu, że wysokość kopca będzie wynosić ok. 50 m, z górnym tarasem o średnicy ok. 20 m, podstawą o średnicy ok. 220 m i nachyleniem zbocza 1:2. Orientacyjna cena 1 m3 ziemi wraz z transportem i zagęszczeniem ma wynosić ok. 30 zł. Po zsumowaniu daje to kwotę ok. 24 mln zł. Oczywiście jest to jedynie koszt budulca, w tej chwili trudno powiedzieć ile będzie kosztować realizacja całego przedsięwzięcia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej