Czy Polska zyskała na członkostwie w Unii Europejskiej?

2007-05-24 13:58

Według danych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Polska uzyskała w tym roku dwa razy więcej z budżetu Unii Europejskiej niż do niej wpłaciła. Na integracji skorzystało 90 proc. przedsiębiorstw, a Polska stała się krajem, którego eksport rośnie najszybciej w Europie.

Zaledwie osiem miesięcy po integracji nasz kraj został największym, po Hiszpanii, Grecji i Portugalii, beneficjentem pomocy UE. Do Polski trafiło z unijnego budżetu ponad 2,5 mld euro, tj. około 1,3 mld euro więcej, niż wyniosły składki wspólnotowe. W 2005 roku do Polski trafi ponad 3,3 mld euro. W takiej sytuacji wyższą pomoc będzie uzyskiwała już tylko Hiszpania.

Z warunków działania w Unii Europejskiej zadowolona jest też większość przedsiębiorców, ponieważ ich wyniki są znacznie lepsze niż oczekiwania analityków. Firmy zaczęły zatrudniać nowych pracowników, inwestują lub planują rozpoczęcie inwestycji.

Dziewięć na dziesięć firm notuje większe przychody. Polskie firmy rozwijają produkcję przede wszystkim na rynki zagraniczne (poinformowało o tym 40 proc. podmiotów). Dzięki temu w tym roku eksport zwiększył się o 24 proc. i jest to najszybszy - po Cyprze - wzrost wśród krajów Unii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej