Coraz bliżej unijnej dotacji

2010-01-28 9:12
Port Lotniczy Wrocław: Coraz bliżej unijnej dotacji
Autor: Port Lotniczy Wrocław SA

Centrum Unijnych Projektów Transportowych zaakceptowało wniosek Portu Lotniczego Wrocław o dotację na rozbudowę. Lotnisko wyda unijne pieniądze na nowy terminal.

Port Lotniczy Wrocław wystąpił o 128 mln 110 tys. zł dotacji, co stanowi około 40% kosztów kwalifikowanych rozbudowy lotniska. Wniosek o unijne wsparcie został sprawdzony i zaakceptowany. Teraz trafił do ministerstwa rozwoju regionalnego, z którym władze portu podpiszą umowę na dofinansowanie.

- Nasze działanie ma charakter pionierski - mówi Przemysław Marcinkowski, kierownik projektu z ramienia Portu Lotniczego Wrocław. - Lotnisko na Strachowicach, jako pierwsze w Polsce, wystąpiło o dotację dla tzw. dużego projektu lotniczego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - dodaje.

Podpisanie umowy na dofinansowanie budowy terminalu z ministerstwem rozwoju regionalnego umożliwi wypłatę rządowych zaliczek na poczet dotacji.

Nowy terminal powstanie w 2011 r. Wykonawca, polsko-niemieckie konsorcjum Hochtief, ma za sobą prace ziemne. Trwa kładzenie stropów nad poziomem minus 1. Wraz z ociepleniem terminal zacznie wyrastać znad poziomu gruntu. Inwestycja pozwoli na zwiększenie przepustowości portu lotniczego z 1,2 do 3,2 mln pasażerów rocznie.

Obecnie Port Lotniczy Wrocław jest w trakcie procedury wyboru dostawcy bramek bezpieczeństwa oraz opracowuje specyfikacje do przetargu na dostawę urządzeń kontrolujących bagaże*. Dodatkowo tworzy specyfikację wyboru wykonawcy systemu kontroli bezpieczeństwa ogrodzenia lotniska. Urządzenia będą montowane w nowym terminalu po jego wybudowaniu. Konstrukcja nowego terminalu ma być gotowa w grudniu 2010 r. - do marca 2011 r. trwać będą prace wykończeniowe i instalacyjne, w tym montaż urządzeń związanych z kontrolą bezpieczeństwa.


* Port otrzymał dotację na zakup urządzeń i systemu kontroli bezpieczeństwa dla nowego terminalu. Za 15 mln zł lotnisko kupi między innymi bramki bezpieczeństwa i urządzenia kontroli bagażu. Dotacja stanowić będzie 85% wydatków na system kontroli, co oznacza, że Unia Europejska przekaże ok. 13 mln zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej