Ceny wody pójdą w górę. Czeka nas kolejna podwyżka cen. Ile zapłacimy za wodę?

2022-08-09 8:10

Choć ceny wody w Polsce są jednymi z wyższych w Europie, za wodę będziemy płacić jeszcze więcej. Od 1 września Wody Polskie ruszają z procesem ponownej taryfikacji, czyli ustalania nowych cen za wodę i ścieki. Jak duża będzie kolejna podwyżka? Jakich opłat za wodę można się spodziewać?

Spis treści

  1. Za wzrostem cen wody samorządy
  2. Jakie będą podwyżki cen wody?
  3. O ile woda zdrożała w 2022?

Za wzrostem cen wody samorządy

Stawki opłat za wodę i ścieki, jakie będziemy płacić przez najbliższe 3 lata ustalają gminy i przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne. Propozycje nowych cen od samorządów wpływają do Wód Polskich, gdzie są wnikliwie analizowane. Wody Polskie, jako regulator ma za zadanie sprawdzić czy proponowane przez samorządy taryfy są racjonalne i rzeczywiście dotyczą kosztów dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Okazuje się obecnie blisko 300 samorządów chce podwyżek cen za wodę i ścieki, a dokładnie „urealnienia cen do panujących warunków”. Wody Polskie zadeklarowały, że są gotowe od 1 września rozpocząć ponowną weryfikację procesu taryfikacji.

-Zdajemy sobie sprawę z tego, że czasy są ciężkie. Wszystkich nas dotykają skutki wojny i rosnącej inflacji. Dlatego zależy nam na tym, by ceny za wodę i ścieki drastycznie nie wzrastały. Jednak jeśli już wzrost jest konieczny, nie doprowadził do wykluczeń społecznych. Woda musi być dostępna dla wszystkich – mówił minister Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą.

Jakie będą podwyżki cen wody?

Tego na razie nie wiadomo, ale szef Wód Polskich Przemysław Daca deklaruje, że "najważniejszy jest interes odbiorcy końcowego" i dlatego na pewno nie zgodzi się na "drastyczne podwyżki", które mogłyby spowodować wykluczenie niektórych mieszkańców w dostępie do wody. - Wysokie podwyżki  będą też wpływać proinflacyjnie, dlatego apeluję do samorządowców, aby ograniczyli przerzucanie kosztów na mieszkańców. Aby zastanowili się, czy nie dopłacić do cen za wodę i ścieki jak to teraz robią niektóre gminy w Polsce. Rozwiązaniem ograniczającym podwyżki jest też zmniejszenie opłat dzierżawnych czy czasowe zmniejszenie podatków za infrastrukturę wodno-kanalizacyjną. Na pewno nie zgodzę się na drastyczne podwyżki szczególnie w przypadkach kiedy miasta nadal czerpią zyski z prowadzonej działalności spółek wodno-kanalizacyjnych - powiedział prezes. Szef Wód Polskich dodał, że każdy wniosek taryfowy będzie rozpatrywany indywidualnie przez regulatora.

O ile woda zdrożała w 2022?

Przypominamy, że od ubiegłego roku Wody Polskie zatwierdziły ponad 95% wniosków taryfowych na nową trzyletnią perspektywę. Zgodnie z nimi średnie podwyżki cen wody wyniosły ok. 8%, a ścieków 9%.

Zgodnie z przepisami dyrektorzy RZGW są pierwszą instancją, do której składane są wnioski o zmianę taryf przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne. Prezes Wód Polskich, to druga instancja, do której mogą odwołać się firmy od decyzji dyrektora RZGW. Od powołania Wód Polskich (2018) są one regulatorem, który zatwierdza ceny za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków w Polsce

Źródło: Wody Polskie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej