Ceny wody idą w górę. Jakie podwyżki cen wody nas czekają?

2021-04-09 16:01
Brak wody w wielu miejscach we Wrocławiu. Dziś i w kolejnych dniach [LISTA]
Autor: gettyimages Brak wody w wielu miejscach we Wrocławiu. Dziś i w kolejnych dniach [LISTA]

Choć ceny wody w Polsce są jednymi z wyższych w Europie, za wodę prawdopodobnie będziemy płacić jeszcze więcej. Jakich podwyżek cen wody można się spodziewać? Gdzie przewidywane są największe podwyżki cen wody?

Za wzrostem cen wody samorządy

Stawki opłat za wodę i ścieki, jakie będziemy płacić przez najbliższe 3 lata ustalają gminy i przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne. Propozycje nowych cen od samorządów wpływają do Wód Polskich, gdzie są wnikliwie analizowane. Wody Polskie, jako regulator mają za zadanie sprawdzić czy proponowane przez samorządy taryfy są racjonalne i rzeczywiście dotyczą kosztów dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Okazuje się, że 94% samorządów, które do tej pory złożyły wnioski taryfowe cen za wodę, chce podwyżek.

Wody Polskie mają przyglądać się wnioskom o podwyżki cen wody i oceniać, czy są one uzasadnione. Co prawda Wody Polskie mogą zablokować podwyżkę, ale samorząd może wówczas taką decyzję skierować do sądu.

Jakie są propozycje podwyżek cen wody?

Ceny za wodę mogą wzrosnąć średnio o 20%. Największe podwyżki cen wody zapowiadane są w woj. łódzkim (średnio o 45%), najmniejsze w woj. śląskim (11,93%). Na Mazowszu przeciętna podwyżka cen ma wynieść 16%. Jeszcze nie wiadomo do końca o ile wzrosną opłaty za wodę w poszczególnych miastach.

Obecnie cena za wodę i ścieki to ok. 12 zł brutto. Prezes Wód Polskich, Przemysław Daca uważa, że jest ona adekwatna do cen europejskich. Jego zdaniem, tylko część wnioskowanych podwyżek jest zasadna, a w wielu przypadkach samorządy proponują zbyt wysokie ceny za wodę, co ma nie znaleźć akceptacji Wód Polskich. W jakich miastach wzrosną ceny wody i jak wysokie będą podwyżki - te informacje jeszcze przed nami.

podwyżki cen wody
Autor: Wody Polskie Proponowane przez samorządy podwyżki cen wody
Prąd, gaz, woda, dostęp do drogi - co musi być na działce budowlanej?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej