Ceny materiałów budowlanych we wrześniu - zmiany niewielkie

2011-10-17 17:13
Ceramika budowlana a zrównoważony rozwój
Autor: Röben Cegły w drodze do suszarni

Comiesięczna analiza cen materiałów w hurtowniach Polskich Składów Budowlanych (PSB) wykazała, że we wrześniu nie było żadnych gwałtownych zmian. W większości grup materiałowych ceny bowiem pozostawały na tym samym poziomie co miesiąc wcześniej, ale trzeba pamiętać, że w lipcu ceny niektórych materiałów wywindowały w górę.

We wrześniu 2011, w porównaniu do poprzedniego miesiąca, wzrosły ceny izolacji termicznych (+1,8%) i wodochronnych (+0,8%) oraz silikatów (+0,4%). Spadły natomiast ceny gazobetonów (-1%) oraz drewna i materiałów drewnopochodnych (-0,3%). W 6 grupach towarowych ceny materiałów budowlanych nie zmieniły się. W kategorii „inne” wzrosły ceny płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni (+0,6%) oraz cementu i wapna (+0,5%). Spadły natomiast ceny kostki brukowej (-2,1%) oraz instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień, wentylacji (-1,1%). Ceny wyrobów stalowych, farb, lakierów, tapet oraz bram, ogrodzeń nie zmieniły się.

Wskaźnik optymizmu związanego ze wzrostem liczby pozwoleń na budowę mieszkań ogółem wydanych od stycznia do sierpnia 2011 r., w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, przyjął wartość plus 6%, ale w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym minus 1,1%. Przychody PSB ze sprzedaży materiałów budowlanych we wrześniu 2011 r. nadal rosną - były o 6% wyższe niż przed rokiem i o 2% niższe niż w sierpniu 2011 r. Jednak sprzedaż po dziewięciu miesiącach tego roku była wyższa o 20% od osiągniętej w analogicznym okresie roku poprzedniego.

PSB - ceny materiałów budowlanych, wrzesień 2011
Autor: PSB SA
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej