Ceny materiałów budowlanych we wrześniu - zmiany niewielkie

2011-10-17 17:13
Ceramika budowlana a zrównoważony rozwój
Autor: Röben Cegły w drodze do suszarni

Comiesięczna analiza cen materiałów w hurtowniach Polskich Składów Budowlanych (PSB) wykazała, że we wrześniu nie było żadnych gwałtownych zmian. W większości grup materiałowych ceny bowiem pozostawały na tym samym poziomie co miesiąc wcześniej, ale trzeba pamiętać, że w lipcu ceny niektórych materiałów wywindowały w górę.

We wrześniu 2011, w porównaniu do poprzedniego miesiąca, wzrosły ceny izolacji termicznych (+1,8%) i wodochronnych (+0,8%) oraz silikatów (+0,4%). Spadły natomiast ceny gazobetonów (-1%) oraz drewna i materiałów drewnopochodnych (-0,3%). W 6 grupach towarowych ceny materiałów budowlanych nie zmieniły się. W kategorii „inne” wzrosły ceny płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni (+0,6%) oraz cementu i wapna (+0,5%). Spadły natomiast ceny kostki brukowej (-2,1%) oraz instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień, wentylacji (-1,1%). Ceny wyrobów stalowych, farb, lakierów, tapet oraz bram, ogrodzeń nie zmieniły się.

Wskaźnik optymizmu związanego ze wzrostem liczby pozwoleń na budowę mieszkań ogółem wydanych od stycznia do sierpnia 2011 r., w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, przyjął wartość plus 6%, ale w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym minus 1,1%. Przychody PSB ze sprzedaży materiałów budowlanych we wrześniu 2011 r. nadal rosną - były o 6% wyższe niż przed rokiem i o 2% niższe niż w sierpniu 2011 r. Jednak sprzedaż po dziewięciu miesiącach tego roku była wyższa o 20% od osiągniętej w analogicznym okresie roku poprzedniego.

PSB - ceny materiałów budowlanych, wrzesień 2011
Autor: PSB SA
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej