Ceny ekogroszku w listopadzie 2022 w sklepach, składach i kopalniach. Jakie są aktualne ceny ekogroszku?

2022-11-10 11:21
ekogroszek
Autor: Tauron Ceny ekogroszku idą w górę. Sklep PGG, także Tauron i Węglokoks sprzedają ekogroszek coraz drożej

Ceny ekogroszku 2022 w składach zbliżają się do 4000 zł za tonę. Podobne ceny za tonę ekogroszku są w marketach. W kopalniach ekogroszek jest dwukrotnie tańszy, ale i tak co jakiś czas drożeje. Ostatnio cenę na ekogroszek podniósł Tauron i Wglokoks. Ceny ekogroszku w PGG są niewiele niższe. Wszędzie i tak trudno go kupić. Jakie są aktualne ceny ekogroszku?

Spis treści

 1. Ekogroszek coraz droższy!
 2. Cena ekogroszku za tonę - listopad 2022
 3. Aktualne ceny ekogroszku w sklepie PGG
 4. Aktualne ceny ekogroszku w Tauronie - od 1 listopada podwyżka!
 5. Aktualne ceny ekogroszku w Węgloksie - od 8 listopada nowe ceny i system zamówień
 6. Dopłaty do ekogroszku 2022 - wniosek tylko do 30 listopada!

Ekogroszek coraz droższy!

Ekogroszek drożał już w zeszłym roku. Ceny ekogroszku wzrosły skokowo zwłaszcza jesienią, nawet o kilkaset złotych. Szacuje się, że w sumie 100%. Potrafił drożeć z dnia nadzień. Tona ekogroszku kosztowała w ciągu roku w granicach 800 zł, pod koniec roku było to już 1500-1600 zł. Sezon grzewczy 2021/22 to dla przeciętnego gospodarstwa domowego był wydatkiem rzędu 6000-7000 zł

Przewidywano, że już we wrześniu cena ekogroszku poszybuje i mogą być problemy z jego kupnem. Wzrost cen ekogroszku spowodowany był m.in. wprowadzeniem surowszych norm jakościowych i wymaganej wyższej kaloryczności dla tego popularnego opału. 

Cena ekogroszku za tonę - listopad 2022

Rok 2022 przyniósł diametralną zmianę sytuacji geopolitycznej. Wojna w Ukrainie wywołała gwałtowny wzrost cen węgla energetycznego na rynkach światowych. Ceny węgla także w Polsce nigdy nie były tak wysokie. Ponadto od czasu wojny węgla nie ma, a najgorzej jest właśnie z ekogroszkiem.

Najtaniej można kupić ekogroszek z polskich kopalni - bezpośrednio albo za pośrednictwem sklepu internetowego. W supermarketach, prywatnych składach lub sklepach internetowych za tonę ekogroszku trzeba zapłacić od 3000 do 4200 zł. Różnice w cenie wynikają często z parametrów wystawionego węgla, zwłaszcza deklarowanej kaloryczności.

Zaglądając do hurtowni opałowych, składów węgla, sklepów kopalni, ekogroszku po prostu nie ma. Komunikaty "chwilowy brak towaru, towar niedostępny" są powszechne. W granicach 3600 zł oscylują ceny ekogroszku także na allegro czy olx. Jest to najczęściej ekogroszek importowany, np, z Kolumbii. 

Aktualne ceny ekogroszku w sklepie PGG

Sklep PGG prowadzi sprzedaż tylko dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki od godziny 16:00 i dostępny jest do wyczerpania zapasu, co następuje błyskawicznie. Choć PGG deklaruje, że cała dobowa produkcja węgla opałowego spółki dla gospodarstw domowych jest obecnie kierowana do sprzedaży w dostępnych kanałach dystrybucji, czyli właśnie do e-sklepu i bezpośrednio kopalni, to i tak ekogroszku stale brakuje.

W sklepie PGG utrzymują się na razie te same ceny węgla i ekogroszku od września (po dwukrotnej podwyżce). PGG podwyżki tłumaczyła wówczas wzrostem kosztów produkcji oraz inwestycjami mającymi na celu zwiększenia produkcji węgla opałowego. Ceny ekogroszku w sklepie PGG w listopadzie:

 • Pieklorz, Karlik Ekogroszek workowany - 1770 zł/tona,
 • Pieklorz, Karlik Ekogroszek luz - 1520/ zł/ tona,
 • Retopal Ekogroszek luz - 1520 zł/tona.

Aktualne ceny ekogroszku w Tauronie - od 1 listopada podwyżka!

Tauron prowadzi sprzedaż ekogroszku przez internet także we wtorki i czwartki, w ograniczonej ilości (do 2 palet z dostawą kurierem i do 4 palet odbiorem własnym) od godz. 17:00 do wyczerpania zapasu. Sklep nie przyjmuje do realizacji zamówień złożonych telefonicznie ani drogą mailową. W listopadzie ekogroszek z zakładu Górniczego Sobieski kosztuje (podane ceny nie obejmują transportu):

   • Tauron ekogroszek luz - 1799 zł/tona
   • TAURON Ekogroszek paleta/BIG BAG 1000 kg paleta 800 kg) - 1949 zł/tona, 1559,20 zł/paleta 800 kg
   • Jaret Plus luz - 1799 zł/tona
   • JARET Plus (paleta/BIG BAG 1000 kg, paleta 800 kg) - 1949 zł/tona, 1559,20 zł/paleta 800 kg.

Aktualne ceny ekogroszku w Węgloksie - od 8 listopada nowe ceny i system zamówień

Węglokoks Kraj wprowadził nowy system składania zamówień dla osób fizycznych na potrzeby ogrzewania własnego gospodarstwa domowego. Spółka uruchomiła Internetową Platformę Obsługi Sprzedaży pod adresem platforma.weglokokskraj.pl. Składanie zamówienia na węgiel możliwe jest wyłącznie po zarejestrowaniu konta na platformie. 

Cena Ekogroszku Skarbek wynosi 2091 zł, choć jak podaje na stronie spółka, cena ta jest wyłącznie ceną informacyjną (nie jest to cena gwarantowana na dzień złożenia zamówienia).

Dopłaty do ekogroszku 2022 - wniosek tylko do 30 listopada!

Przypominamy, że już tylko 30 listopada można składać wnioski o dopłaty do węgla w wysokości 3000 zł. Warto wiedzieć, że od 3 listopada obowiązują nowe zasady przyznawania dodatku węglowego, dzięki którym zwiększa się liczba osób uprawnionych otrzymania wsparcia. Więcej na ten temat piszemy:

Paweł Wiśniewski

Tej zimy jednak zabraknie opału? Czy Polacy będą mieli czym ogrzać domy?

Włącz podcast i poznaj prognozy!

Listen to "Zimą zabraknie opału? "Na zwiększenie krajowego wydobycia nie ma co liczyć" - Piotr Woźniak [Express Biedrzyckiej]" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej