Centrum komunikacyjne Poznania (wideo)

2011-02-22 15:20
Nowy dworzec PKP S.A. w Poznaniu
Autor: PKP S.A.

Umowa na budowę Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego Poznań Główny pomiędzy PKP S.A. i węgierską firmą TriGranit została podpisana w czerwcu ubiegłego roku. O realizację kontraktu starało się łącznie siedem firm, specjalizujących się w inwestycjach komercyjnych na rynku nieruchomości. TriGranit wybrany został w drodze niezależnych rokowań.

Centrum komunikacyjne będzie nowoczesną, ażurowa konstrukcją, obejmującą nowy dworzec kolejowy PKP, PKS i przystanek miejskiej komunikacji tramwajowej. Do tego obiekty biurowe, parkingi, hotel i galeria handlowa. To wszystko powstanie na terenie obecnego dworca i w jego najbliższej okolicy. Wartość inwestycji to ok. 160 mln euro.

PKP wnosi do inwestycji tereny o powierzchni 4 hektarów, zaś Węgrzy angażują niezbędny kapitał finansowy, wnoszą projekt inwestycji i zdobywają niezbędne pozwolenia.
Obecnie strony koncentrują się na zdobyciu wszystkich pozwoleń niezbędnych do rozpoczęcia budowy nowego dworca, który powstanie w pierwszym etapie inwestycji. Wartość tej części projektu to ok. 110 mln złotych. Prace budowlane mają rozpocząć się w pierwszej połowie 2011 roku, a zakończą jeszcze przed EURO 2012.

Zobacz także: Termy Maltańskie coraz większe. Nowe zdjęcia z budowy 

Zintegrowane Centrum Komunikacyjne Poznania powstaje na obszarze 9 ha, z zabudową na trzech poziomach. Centralnym punktem będzie nowoczesny dworzec kolejowy, położony nad torami. Nowy dworzec (7000 m2) ma być przedłużeniem centrum handlowego. Na poziomie 0 zaplanowano terminale autobusowe wraz z kasami i biurami operatorów, połączone z dworcem kolejowym windami i ruchomymi platformami. Na poziomie +1 zorganizowane zostanie centrum obsługi pasażera kolei. Wszystkie elementy obiektu łączyć się będą z parkingami i galerią handlową. Wokół powstanie sieć nowych ulic, które ułatwią dojazd. 
TriGranit podobne obiekty wybudował np. w Budapeszcie oraz Ljubljanie. Tam również przekształcono dworce kolejowe w nowe centra miast. 

Autorem projektu i koncepcji architektonicznej Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Poznaniu jest międzynarodowe biuro architektoniczne Bose International Planning and Architecture, autorem projektu architektoniczno-budowlanego poznańska Pracownia Pentagram Architekci.

Planowany harmonogram inwestycji: 
- uroczysta inauguracja inwestycji w Dniu Przyjaźni Polsko-Węgierskiej - 23 marca 2011
- rozpoczęcie prac budowlanych - maj 2011
- wmurowanie kamienia węgielnego - czerwiec 2011 
- otwarcie dworca kolejowego PKP dla podróżnych - 30 maja 2012
- otwarcie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego (zakończenie inwestycji) - druga połowa 2012

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej