Centrum komunikacyjne Poznania (wideo)

2011-02-22 15:20
Nowy dworzec PKP S.A. w Poznaniu
Autor: PKP S.A.

Umowa na budowę Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego Poznań Główny pomiędzy PKP S.A. i węgierską firmą TriGranit została podpisana w czerwcu ubiegłego roku. O realizację kontraktu starało się łącznie siedem firm, specjalizujących się w inwestycjach komercyjnych na rynku nieruchomości. TriGranit wybrany został w drodze niezależnych rokowań.

Centrum komunikacyjne będzie nowoczesną, ażurowa konstrukcją, obejmującą nowy dworzec kolejowy PKP, PKS i przystanek miejskiej komunikacji tramwajowej. Do tego obiekty biurowe, parkingi, hotel i galeria handlowa. To wszystko powstanie na terenie obecnego dworca i w jego najbliższej okolicy. Wartość inwestycji to ok. 160 mln euro.

PKP wnosi do inwestycji tereny o powierzchni 4 hektarów, zaś Węgrzy angażują niezbędny kapitał finansowy, wnoszą projekt inwestycji i zdobywają niezbędne pozwolenia.
Obecnie strony koncentrują się na zdobyciu wszystkich pozwoleń niezbędnych do rozpoczęcia budowy nowego dworca, który powstanie w pierwszym etapie inwestycji. Wartość tej części projektu to ok. 110 mln złotych. Prace budowlane mają rozpocząć się w pierwszej połowie 2011 roku, a zakończą jeszcze przed EURO 2012.

Zobacz także: Termy Maltańskie coraz większe. Nowe zdjęcia z budowy 

Zintegrowane Centrum Komunikacyjne Poznania powstaje na obszarze 9 ha, z zabudową na trzech poziomach. Centralnym punktem będzie nowoczesny dworzec kolejowy, położony nad torami. Nowy dworzec (7000 m2) ma być przedłużeniem centrum handlowego. Na poziomie 0 zaplanowano terminale autobusowe wraz z kasami i biurami operatorów, połączone z dworcem kolejowym windami i ruchomymi platformami. Na poziomie +1 zorganizowane zostanie centrum obsługi pasażera kolei. Wszystkie elementy obiektu łączyć się będą z parkingami i galerią handlową. Wokół powstanie sieć nowych ulic, które ułatwią dojazd. 
TriGranit podobne obiekty wybudował np. w Budapeszcie oraz Ljubljanie. Tam również przekształcono dworce kolejowe w nowe centra miast. 

Autorem projektu i koncepcji architektonicznej Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Poznaniu jest międzynarodowe biuro architektoniczne Bose International Planning and Architecture, autorem projektu architektoniczno-budowlanego poznańska Pracownia Pentagram Architekci.

Planowany harmonogram inwestycji: 
- uroczysta inauguracja inwestycji w Dniu Przyjaźni Polsko-Węgierskiej - 23 marca 2011
- rozpoczęcie prac budowlanych - maj 2011
- wmurowanie kamienia węgielnego - czerwiec 2011 
- otwarcie dworca kolejowego PKP dla podróżnych - 30 maja 2012
- otwarcie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego (zakończenie inwestycji) - druga połowa 2012

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej