Budynki pasywne - mistrzowie oszczędzania energii

2007-05-24 13:54

Stowarzyszenie Krajowy Ruch Ekologiczno-Społeczny uzyskało status organizacji partnerskiej w programie Energetyka Zrównoważona dla Europy za projekt Budynki pasywne - mistrzowie oszczędzania energii. Zadaniem unijnego programu jest zrzeszanie instytucji działających na rzecz zwiększania świadomości opinii społecznej w dziedzinie poszanowania energii oraz wykorzystania alternatywnych jej źródeł.

Projekt Stowarzyszenia ma na celu zainteresowanie tematyką budynków pasywnych jako zaawansowaną formą obiektów energooszczędnych, wykorzystującą w znaczącym stopniu alternatywne, w tym odnawialne, źródła energii. Dzięki temu można osiągnąć wymierny efekt ekologiczny, a także ekonomiczny.

Program Energetyka Zrównoważona dla Europy prowadzony jest od 2005 roku przez Komisję Europejską. Krajowy Ruch Ekologiczno-Społeczny, jego uczestnik, dołączył teraz do grona kluczowych sojuszników KE w działaniach promujących na poziomie regionalnym, krajowym i międzynarodowym efektywne i ekologiczne rozwiązanie w energetyce, budownictwie oraz transporcie.

Budynek pasywny - pojęcie to oznacza standard wznoszenia obiektów o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię grzewczą. Pozwala on na wznoszenie obiektów w różnych technologiach: tradycyjnej, szkieletu drewnianego czy szkieletu stalowego. W krajach Europy Zachodniej powstało kilka tysięcy tego typu obiektów. Standard ten nie jest własnością żadnej firmy. Jest on otwarty i dostępny dla wszystkich.

W dłuższej perspektywie czasowej spodziewane jest zwiększenie liczby inwestycji budowlanych publicznych i mieszkaniowych realizowanych w technologii budynków pasywnych, kosztem tradycyjnych inwestycji budowlanych. Przełoży się to na wymierne efekty ekologiczne w postaci ograniczonej emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej