Budowlana jesień w Krakowie

2009-09-22 10:15

XXXIV Krakowskie Targi Budownictwa Jesień 2009 odbyły się w dniach 18-20 września w Centrum Targowym Chemobudowa Kraków. Honorowy patronat nad imprezą objęli Rektor Politechniki Krakowskiej, Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa, Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Małopolski oraz Polska Izba Przemysłowo–Handlowa Budownictwa.

Impreza skierowana była do producentów i dystrybutorów artykułów budowlano–wykończeniowych oraz ludzi poszukujących ciekawych rozwiązań do własnego domu czy mieszkania. Wśród odwiedzających znaleźli się również klienci biznesowi, przedstawiciele firm poszukujący potencjalnych partnerów w biznesie, architekci, styliści, projektanci wnętrz, którzy szukali przede wszystkim inspiracji. Podczas trzech dni targów można było podziwiać ekspozycje ponad 160 firm.

Szczególną uwagę odwiedzających wzbudzała ekspozycja prezentująca ogrzewanie podczerwienią firmy REDWELL, której wyłącznymi przedstawicielami w Polsce są firmy Dziuno (Nowy Targ) oraz Global (Wrocław). Na stoisku zaprezentowano innowacyjne rozwiązania grzewcze, które bazują na ogrzewaniu falami ciepła i dzięki czemu ogrzewa się ściany, a nie powietrze. Ściany przechowują ciepło o wiele dłużej, a dzięki ogrzewaniu pozostają suche i nie tworzy się na nich pleśń. Zaletą jest również to, że powietrze nie cyrkuluje, co zapobiega wzbijaniu kurzu.
- Ludzie bardzo entuzjastycznie podchodzili do prezentowanych przez nas paneli grzewczych. Ciekawostką było dla nich to, iż taki panel może mieć dowolny design poprzez dobór rozmiaru i co najważniejsze wybór motywu. Panel może stanowić formę obrazu, lustra, szklanej płyty czy tablicy. Z racji tego, że jest to wciąż nowość na rynku odwiedzający byli żądni wiedzy. Cieszy nas to, że nasza firma zdobyła podczas targów "ZŁOTY KASK" w konkursie organizowanym przez Polską Izbę Przemysłowo-Handlową Budownictwa – mówi Michał Bartocha.

Systemy grzewcze cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, o czym może świadczyć tez duża liczba osób zainteresowanych ekspozycją firmy 'CEOMB Marcin Banaszak', prezentującej szklane grzejniki c.o. - HEATROLL. Pomysł stworzenia urządzeń grzewczych z barwionego hartowanego szkła powstał pół roku temu, a już od miesiąca są one dostępne na polskim rynku. Jest to rozwiązanie bardzo wydajne: duże moce 700W-2515W przy bardzo małej ilości wody w grzejniku od 0,4 do 1,6 litra oraz umożliwiające dobór kolorystyczny do wnętrza (cała paleta kolorów RAL).
- Odwiedzający poszukiwali najprostszych rozwiązań, ale przy tym innowacyjnych i ciekawie wyglądających. Zauważyliśmy, że do naszego stanowiska kierowali się konkretni klienci, inwestorzy, a także projektanci i architekci. Z racji zrealizowanych transakcji możemy zaliczyć te targi do bardzo udanych pomimo, że była to impreza lokalna – mówi Marcin Banaszak, właściciel firmy.

Firma Skalmar zaprezentowała nowoczesne przesłony okienne. Można było zapoznać się z najnowszą kolekcją tkanin do rolet tekstylnych i żaluzji pionowych – LUVO 2009.
- Rolety i żaluzje cieszą się coraz większą popularnością. LUVO to kolekcja w najmodniejszych w tym sezonie barwach i wzorach, która może stać się wielofunkcyjną ozdobą każdego okna, a co za tym idzie całego wnętrza. Ekspozycja przyciągała szczególnie uwagę kobiet, z racji tego, że to zazwyczaj one dobierają dodatki do domu i mieszkania – twierdzi Małgorzata Skalniak.

Ochrona środowiska staje się coraz popularniejsza, więc na targach nie mogło zabraknąć rozwiązań sprzyjających szeroko pojętej ekologii.
Możliwości zagospodarowania energii odnawialnej zaprezentowała firma Dumarch-went. Prezentowane przez tą firmę pompy ciepła umożliwiają ogrzewanie domu oraz produkcję ciepłej wody użytkowej. Ciepło pobierane jest z gruntu za pomocą kolektorów zbudowanych z odpowiedniego połączenia miedzi z polietylenem umieszczonych w ziemi zarówno jako kolektor poziomy lub pionowy. W rurach w zależności od systemu krąży odpowiedni czynnik roboczy. Ciepło użytkowe przesyłane jest do pomieszczeń zarówno przez ogrzewanie podłogowe jak i grzejniki niskotemperaturowe. Zaprezentowano również elektrownie wiatrową oraz panel fotowoltaiczny, które wykorzystuje się do produkcji prądu elektrycznego.
- Rozwiązania te polecamy osobom poszukującym oszczędności. Koszty inwestycyjne przy uwzględnieniu w projekcje ogrzewania za pomocą pompy ciepła są porównywalne z instalacją tradycyjną, natomiast oszczędności w fazie użytkowania są nieporównywalne. Uważam, że powinno się budzić świadomość wśród ludzi, żebyśmy mogli cieszyć się naszą planetą jeszcze przez wiele lat - zapewnia Piotr Dunas.

Właściciele domów czy też ludzie planujące własną budowę mogli też zapoznać się z ofertą drewnianych elewacji firmy Styl House. Wiele osób marzy o domach z drewnianych bali, takich jak budują górale, jednak w mieście nie zawsze jest to możliwe, a taki rodzaj elewacji może im to w pewnym stopniu zrekompensować.
Także firma Granity Strzegomskie przedstawiła ofertę skierowaną do właścicieli domów. Przedsiębiorstwo oferuje wyroby kamieniarskie wytwarzane z granitów występujących w masywie granitoidowym Strzegom - Sobótka. Wyróżniają się one bardzo wysokimi parametrami technicznymi, pozwalającymi na szerokie zastosowanie ich w budownictwie i kamieniarstwie nagrobkowym.
- Odwiedzających interesowały metody obróbki granitów, ich zastosowanie. Coraz częściej ludzie stosują kostki granitowe na podwórkach i podjazdach, więc nasza ekspozycja przyciągała uwagę – mówi Henryk Misiak.

Ciekawostką targów były ekspozycje dealerów samochodowych.
- Ludzie budujący czy remontujący domy i mieszkania, ale też właściciele firm z branży budowlanej często poszukują większych, bardziej pakownych, czy wręcz terenowych samochodów, w związku z tym stwierdziliśmy, że nie może zabraknąć nas na tych targach. Mamy w swej ofercie samochody z pełnym odliczeniem podatku VAT, które cieszyły się sporym zainteresowaniem - wyjaśnia Dariusz Zborowski z salonu BMW M-CARS.

Targi Jesień 2009 to nie tylko ekspozycje firm, ale także konferencje. Dziennikarze oraz goście mogli uczestniczyć w wykładach dotyczących rozwoju branży okiennej, bezpiecznego budowania na wysokości oraz technik i technologii ogrzewnictwa.

Krakowskie Targi Budownictwa są największą w Małopolsce imprezą targową w branży budowlanej o znaczącej randze wśród wystawców i zwiedzających z terenu całej Polski. Wraz z dalszym prosperity w tym segmencie rynku targi niewątpliwie będą się dalej rozwijać przyciągając coraz większą liczbę wystawców i odwiedzających.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej