Budowanie wizerunku Polski w Europie

2004-12-14 11:05

"Przyjaciel Europy" to konkurs, który ma na celu wyróżnienie osób i podmiotów gospodarczych, które przez zaangażowanie w proces integracji europejskiej przyczyniają się do przyspieszenia pozytywnych zmian w polskim życiu społeczno-politycznym i modernizacji polskiej gospodarki.

Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie PRO EUROPA. Honorowymi patronami są: marszałek Sejmu RP Józef Oleksy, wicepremier Jerzy Hausner, szef Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej Jarosław Pietras, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wojciech Olejniczak oraz Minister Środowiska Jerzy Swatoń.

Podstawowym kryterium konkursowym jest zaangażowanie kandydata (osoby lub podmiotu gospodarczego) w kształtowanie korzystnego wizerunku Polski w Europie.

Kandydaci są oceniani w pięciu kategoriach:

  • Europejska osobowość,
  • Przedsiębiorstwo europejskie,

-małe i średnie przedsiębiorstwa
-duże przedsiębiorstwa

  • Europejskie gospodarstwo rolne,
  • Europejski inwestor zagraniczny w Polsce,
  • Europejskie przedsiębiorstwo ekologiczne.

Laureatem w kategorii dużych przedsiębiorstw został Barlinek SA.
Jury konkursu nagrodziło firmę za "konsekwentne budowanie pozycji na rynku europejskim" oraz za "udane łączenie działalności społecznej, w tym proeuropejskiej, z osiągnięciami ekonomicznymi oraz działalnością na polu ochrony środowiska".
Firma sukcesywnie zwiększa eksport do państw UE, a w Polsce jej udział w rynku wynosi ponad 70 proc. Spółka jest największym producentem podłóg w kraju i jednym z największych w Europie.
Barlinek jest związany z lokalną społecznością - nie tylko jako największy pracodawca w regionie, ale także jako firma, która wspiera inicjatywy społeczne (także poza granicami naszego kraju, np. międzynarodowe zawody szachowe).
W 2004 roku Barlinek został także uhonorowany tytułem "Marka Przyszłości" (Businessman Magazine), "Inwestor Roku (Wojewoda Zachodniopomorski) oraz nominacją do Nagrody Gospodarczej Prezydenta, w kategorii "Polskie Przedsiębiorstwo".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej