Budowa fragmentu S19 tańsza niż zakładał kosztorys

2009-08-07 12:00

Lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad 4 sierpnia 2009 r. podpisał z firmą Strabag umowę na budowę trasy ekspresowej S19 na odcinku Międzyrzec Podlaski - Lubartów, w tym na obwodnicę Kocka i Woli Skromowskiej.

Na 169,3 mln zł wykonawca wycenił budowę jednojezdniowej drogi klasy S długości 7,87 km z dwoma mostami (na Wieprzu o długości 220 metrów i na Tyśmienicy o długości ok. 124 m) i dwoma węzłami. To dużo poniżej kosztorysu inwestorskiego, który opiewał na kwotę 314,6 mln zł.

Budowa rozpocznie się w miejscowości Annówka, a koniec tego odcinka znajduje się w Bykowszczyznie. Obwodnica biegnie po wschodniej stronie miasta Kock oraz miejscowości Wola Skromowska. W ramach inwestycji zmieniony zostanie bieg dróg powiatowych, które przebiegną nad obwodnicą wiaduktami lub pod mostem na Wieprzu. Powstaną drogi dojazdowe, kanalizacja deszczowa wraz z urządzeniami oczyszczającymi i oświetlenie węzłów. Obiekty inżynierskie przechodzące nad trasą obwodnicy powstaną w układzie docelowym, tak by w przyszłości można było dobudować drugą jezdnię drogi ekspresowej.

Inwestycja ujęta jest w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ), a około 75% kosztów całego przedsięwzięcia zostanie sfinansowane z pieniędzy unijnych. Czas realizacji ustalono na 32 miesiące od daty podpisania umowy. Prace ruszą na przełomie sierpnia i września, a z nowej trasy skorzystamy w kwietniu 2012 roku, czyli przed Mistrzostwami Europy w piłce nożnej.

- Obwodnica Kocka i Woli Skromowskiej będzie drugim fragmentem przyszłej S19 na Lubelszczyźnie - mówi Janusz Wójtowicz, dyrektor lubelskiego oddziału GDDKiA. - Przypomnijmy, że przed rokiem oddaliśmy do użytku obwodnicę Międzyrzeca Podlaskiego. Nowy odcinek poprawi bezpieczeństwo pozwalając ominąć ciasne ulice Kocka i niebezpieczne skrzyżowanie z drogą krajową nr 48.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej