Budowa dróg a środowisko

2008-07-30 18:00
Budowa dróg a środowisko
Autor: UM Warszawa Budowa dróg a środowisko

W sierpniu ruszają konsultacje społeczne w sprawie opracowania Prognozy Oddziaływania na Środowisko dla Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2008-2012. W sześciu miastach zostanie przeprowadzony cykl spotkań przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz administracji samorządowej ze społecznościami lokalnymi.

Konsultacje odbędą się w Warszawie (8. sierpnia), Olsztynie (11. sierpnia), Krakowie (18. sierpnia), Lublinie (22. sierpnia), Poznaniu (25. sierpnia) i Wrocławiu (26. sierpnia). Aby wziąć udział w konsultacjach należy wypełnić formularz i odesłać go na adres: prognoza_dla_drog@mi.gov.pl.

Prace nad przygotowaniem Prognozy Oddziaływania na Środowisko dla Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2008-2012 zostaną zakończone w październiku br.

- Opracowana Prognoza pozwoli nam wcześniej poznać miejsca potencjalnych konfliktów zarówno przyrodniczych, jak i społecznych, które mogą mieć wpływ na termin realizacji inwestycji - wyjaśnia Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury odpowiedzialny za budowę dróg, Zbigniew Rapciak. - Dzięki temu będziemy mogli pogodzić interesy użytkowników dróg z wymogami ekologii. Jest to przełom w traktowaniu zagadnień ochrony środowiska, tak aby "Rospuda" więcej się nie powtórzyła".

Ustawa Prawo ochrony środowiska nakłada na organy administracji publicznej obowiązek przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla polityk i programów, między innymi w sektorze transportu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Prawa ochrony środowiska projekt Prognozy ma być poddany konsultacjom społecznym o charakterze otwartym.

Konsultacje odbędą się w następujących terminach i miejscach:

data miejsce regiony objęte konsultacjami
 8 sierpnia Warszawa
Ministerstwo Infrastruktury
ul. Chałubińskiego 4/6
woj. mazowieckie i woj. łódzkie
11 sierpnia Olsztyn
GDDKiA
Al. Warszawska 89
woj. warmińsko-mazurskie, woj. pomorskie i woj. podlaskie
18 sierpnia Kraków
GDDKiA
ul. Mogilska 25
woj. małopolskie, woj. świętokrzyskie i woj. śląskie
22 sierpnia Lublin
GDDKiA
ul. Ogrodowa 21
woj. lubelskie i woj. podkarpackie
25 sierpnia Poznań
Urząd Wojewódzki
Al. Niepodległości 16/18
woj. wielkopolskie, woj. kujawsko-pomorskie, woj. lubuskie i woj. zachodniopomorskie
26 sierpnia Wrocław
Urząd Wojewódzki
Plac Powstańców Warszawy 1
woj. dolnośląskie i woj. opolskie

Uwagi i sugestie dotyczące wpływu na środowisko Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2008-2012 można przesyłać w formie elektronicznej na adresy: prognoza_dla_drog@mi.gov.pl lub prognoza_dla_drog@proeko.pl.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej