Bipromet kupuje akcje PB Katowice

2008-02-29 14:37

Zgodnie z umową z 19 lutego 2008 roku, katowicki Bipromet zakupi od Skarbu Państwa mniejszościowy pakiet akcji Przedsiębiorstwa Budowlanego Katowice SA. W ramach transakcji, po spełnieniu się warunków zawieszających, Bipromet będzie nabywcą 196 951 akcji PB Katowice, co daje 7,5% w kapitale i głosach tej spółki. Łączna cena sprzedaży akcji to 393 902 zł, czyli 2 zł za jedną akcję. Zakup akcji jest finansowany ze środków pozyskanych przez Bipromet z ubiegłorocznej publicznej emisji akcji serii E.

Po dokonaniu transakcji i przejściu prawa własności akcji na Bipromet, spółka będzie miała ok. 81% w kapitale zakładowym i głosach na walnym zgromadzeniu PB Katowice (przed transakcją udział ten wynosił ok. 74%).

"Nabycie tego pakietu akcji wpisuje się w naszą strategię przewidującą maksymalizację zaangażowania w kapitale tej firmy. Spółka PB Katowice odpowiada za prace ogólnobudowlane w naszej Grupie. Jest rentowna, ma dobre perspektywy, zrealizowany układ z wierzycielami i jesteśmy przekonani, że jej wartość będzie systematycznie rosła." - mówi Paweł Gaworzyński, dyrektor ds. nadzoru właścicielskiego i relacji inwestorskich.

Przedsiębiorstwo Budowlane Katowice to spółka zależna Biprometu działająca na rynku od 57 lat, która oferuje kompleksowe wykonawstwo inwestycji budowlanych w zakresie budownictwa ogólnego, przemysłowego, specjalistycznego oraz użyteczności publicznej. Zatrudnia ponad 100 osób a w ubiegłym roku osiągneła przychody na poziomie ponad 20 mln zł.

Aktualnie PB Katowice realizuje między innymi trzy duże kontrakty:
- II etap modernizacji koksowni Radlin w Radlinie (21,4 mln zł);
- stan surowy zamknięty budynków mieszkalnych i budynku usługowego na osiedlu "Zagajnik" w Katowicach (9,6 mln zł);
- prace przy budowie zespołu mieszkaniowego "Dębowe Tarasy" w Katowicach.

Na liście referencyjnej katowickiego przedsiębiorstwa z lat ubiegłych jest też między innymi budowa gimnazjum wraz z halą sportową w Sośnicowicach, realizacja w systemie pod klucz sześciu budynków mieszkalnych wraz z infrastrukturą w Gliwicach, modernizacja nowej hali produkcyjnej dla instalacji powlekania taśm w Mittal Steel Poland oddział w Świętochłowicach.

Bipromet SA to specjalistyczna firma inżynieryjno-budowlana. Najważniejszym źródłem przychodów spółki jest generalna realizacja inwestycji, w tym usługi projektowe oraz kompletacja dostaw niezbędnych maszyn i urządzeń. Specjalizacją spółki są projekty inwestycyjne z dziedziny ochrony środowiska naturalnego oraz w przemyśle metali nieżelaznych. Odbiorcami usług firmy jest m.in. przemysł ciężki, budownictwo ogólne, przemysł energetyczny. Bipromet, wraz ze spółkami zależnymi PB Katowice oraz Bipromet Ecosystem sp. z o.o., tworzy Grupę Kapitałową, której sprzedaż w roku 2006 wyniosła 92,8 mln zł a zysk netto ok. 6,5 mln zł. W Grupie zatrudnionych jest ok. 300 osób.

Aktualnie, oprócz kontraktu dotyczącego modernizacji (na zdjęciach) Zakładu Hutniczego Orzeł Biały w Piekarach Śląskich (łączna szacunkowa wartość umowy to ok. 9 250 000 zł), Bipromet jest w trakcie wykonywania zadania dla tego samego klienta (firmy Orzeł Biały SA) pod nazwą "Opracowanie i wykonanie stanowiska do prowadzenia badań procesu odsiarczania pasty - nieprzydatnego komercyjnie" o wartości ok. 1,6 mln zł netto.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej