Bezpieczeństwo pożarowe budynków

2010-06-30 14:11

Jak ważne jest bezpieczeństwo pożarowe budynków, uświadamia nam wydarzenie sprzed kilku dni z Łodzi, kiedy to ogień prawie doszczętnie strawił kilka budynków znajdujących się na terenie dawnych zakładów Wifamy. Obecnie kompleks ten był siedzibą wielu przedsiębiorstw, firm usługowych i instytucji. W takich przypadkach pojawia się zawsze pytanie, czy można było zapobiec nieszczęściu lub chociaż ograniczyć jego skutki?

We wtorkowym pożarze na terenie byłej Wifamy spłonęło 15 tys. m2 powierzchni magazynów i hal. Dwie najbardziej poszkodowane firmy wstępnie szacują swoje straty na 25 mln zł. Konieczna była także ewakuacja mieszkańców hotelu znajdującego się obok dawanych zakładów Wifamy. Szczęśliwie obyło się bez ofiar, ale kilkaset osób w ciągu jednego dnia straciło swoje miejsca pracy, a jak uczy doświadczenie, nie wszystkim firmom, które ucierpiały podczas pożaru, uda się przywrócić działalność na tyle szybko, by utrzymać się na rynku. Czy można zapobiegać takim zdarzeniom lub chociaż minimalizować ich skutki, w tym straty?

Na bezpieczeństwo pożarowe budynków, w których pracujemy, mieszkamy lub przebywamy składa się wiele czynników. Są to m.in. rozwiązania organizacyjne, użytkowe, wyposażenie obiektów, ale i konstrukcja oraz właściwości materiałów budowlanych, z których wykonane są budynki.
- We wnętrzach jest wystarczająco dużo materiałów palnych, których obecności nie da się uniknąć. I nie powinno się zwiększać tej ilości, wznosząc budynki w sytuacji, gdy są obecnie dostępne bezpieczne, niepalne materiały budowlane. Bo tylko te nie przyczyniają się w żaden sposób do rozwoju pożaru i nie stwarzają zagrożenia nawet w przypadku, gdy obok nich pojawi się ogień. Tymczasem wyroby palne w określonych warunkach, pod działaniem przypadkowego płomienia, a czasem tylko wysokiej temperatury same się zapalają -  stając się paliwem, zwiększają ogień i przyczyniają się do szybszego rozwoju pożaru - wyjaśnia Jakub Dygas, kierownik Działu Doradztwa i Komunikacji Rockwool Polska.

Czy warto wydać nieco więcej pieniędzy na takie ognioodporne wyroby?
- Jak pokazuje przykład Wifamy, czy wcześniejszego pożaru hali produkcyjnej w Łapach, w perspektywie zagrożenia życia i zdrowia oraz utraty majątku i miejsc pracy – to racjonalne wyjście – dodaje Jakub Dygas.

Przeciętny Kowalski ma niewielki wpływ na właściwości materiałów budowlanych stosowanych do budowy domów, mieszkań, biur i innych obiektów użyteczności publicznej. Odpowiedzialność tę powinny wziąć na siebie, w pierwszej kolejności, władze państwowe poprzez ustanowienie, a następnie egzekwowanie przepisów zapewniających wysoki poziom bezpieczeństwa pożarowego budynków i promując powszechność ubezpieczeń, dzięki którym można przynamniej łagodzić skutki katastrofalnych zdarzeń, takich jak pożary czy powodzie.

Wszelkie zagadnienia związane z bezpieczeństwem pożarowym budynków będą szeroko dyskutowane podczas największej międzynarodowej konferencji ogniowej Interflam 2010 (5-7 lipca 2010) w East Midlands ConferenceCentre na Uniwersytecie w Nottingham. W spotkaniu wezmą udział naukowcy, inżynierowie oraz przedstawiciele organów władzy. Rozwój wiedzy, wymiana doświadczeń, ich skuteczne wdrożenie do codziennej praktyki mogą przyczynić się do większego bezpieczeństwa pożarowego w przyszłości. Grupa Rockwool, producent niepalnych wyrobów do izolacji, jest oficjalnym sponsorem Interflam 2010.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej