Berling przejmuje Arkton

2008-05-09 13:36

Planujący debiut na warszawskiej giełdzie dystrybutor maszyn i urządzeń chłodniczych - Berling SA - nabył 100% udziałów w firmie Arkton. Kwota transakcji wyniosła 10,37 mln zł. Przejęcie wielobranżowego przedsiebiorstwa to początek ekspansji geograficznej i produktowej spółki. Berling nabył 1092 udziałów uprawniających do stu procent głosów na Zgromadzeniu Wspólników Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Arkton Sp. z o.o.

"Przejęcie firmy Arkton umożliwi nam dywersyfikacje działalności poprzez oferowanie własnych, unikalnych, zaawansowanych technicznie produktów. Zamierzamy utworzyć grupę kapitałową oferującą pełny zakres urządzeń chłodniczych. Dotychczas nasza firma specjalizowała się w działalności dystrybucyjnej oraz doradztwie technicznym, dzięki przejęciu firmy Arkton będziemy także producentem. Zamierzamy pozyskać nowe segmenty rynku, wzmocnić naszą obecność w zachodniej i północnej Polsce oraz dokonać ekspansji na rynki zagraniczne. Planowana publiczna oferta akcji ma nam pomóc w realizacji ambitnej strategii rozwoju. Szczegóły dotyczące celów emisji będziemy w stanie przekazać dopiero w dniu publikacji Prospektu, który obecnie jest złożony w Komisji Nadzoru Finansowego" - powiedziała Hanna Berling, prezes zarządu.

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Arkton Sp. z o.o. z siedzibą w Wilkowicach (koło Leszna w woj. wielkopolskim) specjalizuje się w produkcji urządzeń chłodniczych, przede wszystkim zespołów sprężarkowych, przemysłowych wychładzaczy cieczy, a także w projektowaniu i wykonywaniu przemysłowych instalacji chłodniczych sterowanych komputerowo. Od 2001 roku Arkton prowadzi działalność w zakresie produkcji zespołów wielosprężarkowych oraz przemysłowych wychładzaczy cieczy. Spółka realizuje sprzedaż głównie na rynku krajowym. Arkton, oprócz głównej siedziby, posiada również 2 filie: w Kaliszu i Poznaniu. W 2006 r. firma osiągnęła przychód ze sprzedaży na poziomie 13,7 mln zł, natomiast w 2007 r. - 18,3 mln zł, co oznacza 34% wzrost. Zysk netto wyniósł w 2006 r. 439 tys. zł, a w 2007 r. wzrósł o 42% do kwoty 625 tys. zł. Na koniec 2006 r. Spółka zatrudniała 31 osób, rok później już 35.

Berling został założony w 1993 roku i jest firmą inżynieryjno-handlową specjalizującą się w dystrybucji maszyn i urządzeń chłodniczych. Spółka ma ponad 13% udział w rynku. Działalność handlowa prowadzona w Polsce generuje około 80% wartości przychodów ze sprzedaży. Do grona klientów spółki należy ponad 1000 odbiorców - są to głównie firmy instalacyjne, które świadczą usługi użytkownikom końcowym. Eksport (kierowany głównie na rynki wschodnie (Białoruś, Ukraina, Mołdawia) daje 20% przychodów ze sprzedaży. Strategia Spółki zakłada sukcesywne pozyskiwania rynków zagranicznych, w tym także rynków zachodnioeuropejskich. Systematycznie poszerza swoją ofertę poprzez wprowadzanie nowego asortymentu - w 2007 r. wprowadziła do swojej oferty urządzenia klimatyzacyjne, co pozwoliło poszerzyć grono odbiorców i zająć nowe segmenty rynku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej