Będą ofiary

2009-01-04 9:44
Będą ofiary
Autor: Monika Czechowska, redaktor Muratorplus.pl Konferencja "Światowy kryzys finansowy i jego konsekwencje dla krajowych firm wykonawstwa budowlanego i rynku nieruchomości" miała trzy panele tematyczne: Budownictwo w statystyce za 10 miesięcy 2008; Wpływ kryzysu finansowego na rynek nieruchomości - w jakim kierunku zmierzamy; Wykonawstwo budowlane - czy grozi nam dołek, a może EURO 2012 rozwiąże wszystkie problemy.

Taka jest przynajmniej opinia Polskiej Izby Pracodawców Budownictwa oraz ekspertów zaproszonych na konferencję zorganizowaną przez Izbę, a poświęconą "Światowemu kryzysowi finansowemu i jego konsekwencjom dla krajowych firm wykonawstwa budowlanego i rynku nieruchomości".

Co prawda budownictwo wciąż wykazuje wzrost, chociaż jego dynamika spada. Gdzie nam, z kilkoma tysiącami niesprzedanych nowo wybudowanych mieszkań, do Hiszpanii, która ma takich ok. 1 miliona. Przecież wciąż nie ruszył w pełni program inwestycji przewidzianych na EURO 2012, a są na nie zabezpieczone lub zagwarantowane pieniądze. A jednak niepokój jest coraz większy, tak w dużych jak i małych firmach budowlanych, ze wskazaniem na te ostatnie, jako bardziej zagrożone obecną sytuacją. W poprzednim załamaniu koniunktury lat 2000-2003 z kolei najbardziej ucierpiały duże. Teraz są one w lepszej sytuacji, gdyż nauczone doświadczeniem poszerzyły profil działalności i teraz łatwiej im reagować na potrzeby rynku. Ale i to nie jest już gwarancją przetrwania.


- Zawsze byłem dumny, że Budimex stoi na kilku nogach - powiedział Marek Michałowski (w środku, na zdjęciu powyżej), prezes Budimeksu, jednocześnie prezes Polskiej Izby Pracodawców Budownictwa. - Jednak niedawno okazało się, że tych jest dwie - z czego na budownictwo infrastrukturalne przypadało 65%, resztę na mieszkaniówkę. Teraz proporcje pogłębiły się - 75 i 25%. Z przerażeniem myślę, że firma stanie na jednej nodze. A co mają robić firmy, które stały cały czas tylko na jednej?

I to będą właśnie te ofiary. Duże firmy budowlane, to są duże raczej z racji realizowanych kontraktów, bo kadrowo to raczej nie. Jest tam trzon menedżerski, zespół wysoko wykwalifikowanych specjalistów, ewentualnie jakaś niewielka ekipa wykonawcza i cała rzesza . jednonogich podwykonawców, którzy znakomicie sprawdzają się w budownictwie mieszkaniowym i którzy nie dadzą rady przekwalifikować się na budowy dróg, stadionów czy obiektów inżynieryjnych. A szacunki są takie, że przez najbliższe 2-3 lata mieszkań budować się będzie niewiele. Niektórzy deweloperzy niemal całkowicie zamrozili inwestycje, muszą najpierw sprzedać to co już wybudowali lub kończą budować. A zaostrzenie polityki kredytowej przez banki jest dokładnie odwrotne do tego co potrzebujemy. Teraz właśnie powinien zadziałać mechanizm łatwego kredytu dla zakupu mieszkania...

Boom w kontraktach na infrastrukturę jest zapowiadany od roku. Tylko gdzie ta ziemia, dokumentacja, gdzie te przetargi? Przedsiębiorstwa specjalizujące się w tej dziedzinie mają wykorzystane moce na 60-70%. Przyjęty został niedawno rządowy program budowy autostrad i dróg ekspresowych na najbliższe lata i oby tylko wszystko odbyło się zgodnie z przyjętym planem. A z tym może być różnie i to wcale nie z powodów finansowych (na te przedsięwzięcia są pieniądze i gwarancje), ale z powodu nowej tzw. ustawy środowiskowej i nowego obszaru natura 2000.

Najważniejszym wnioskiem płynącym z tej konferencji jest to, że sytuacja na rynku jest zdiagnozowana i pod stałą kontrolą (chociaż trudno stawiać jakiekolwiek prognozy) wszystkich zainteresowanych stron. Jesteśmy jednak elementem gospodarki globalnej i na to już nic poradzić się nie da. Oby jednak ofiar było jak najmniej...

Będą ofiary
Autor: Monika Czechowska, redaktor Muratorplus.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej