Barlinek największym producentem podłóg na Ukrainie

2007-05-21 13:20
Barlinek największym producentem podłóg na Ukrainie
Autor: Barlinek Barlinek największym producentem podłóg na Ukrainie

Polskie firmy coraz bardziej doceniają potencjał ukraińskiego rynku. Już jesienią w miejscowości Winnica ma zostać uruchomiony zakład Barlinka. Dzięki inwestycji spółka stanie się największym producentem podłóg naturalnych na Ukrainie. Nową fabrykę wełny mineralnej ma zamiar otworzyć na Ukrainie również URSA Izolacje.

Z realiami ukraińskiego rynku można było się zapoznać podczas Kijowskich Targów Architektura i Budownictwo. Impreza należy do największych tego typu w tej części Europy. Wydarzenie z roku na rok organizowane jest na co raz większą skalę, co doskonale oddaje dynamiczny wzrost gospodarczy tego kraju. Zapowiedzi bumu budowlanego przyciągają największych producentów i inwestorów z branży.

- Targi w Kijowie były dla nas jeszcze jedną okazją do dalszego poznania specyfiki tamtejszego rynku i spotkania z naszymi kluczowymi kontrahentami - mówi Mariola Sykuła, dyrektor działu marketingu Barlinek S.A. Jak się okazało, ukraińscy odbiorcy szczególnie upodobali sobie podłogi w intensywnych i wyrazistych kolorach. Wyjątkowym zainteresowaniem cieszyły się gatunki egzotyczne, w tym rzadko spotykane na tamtejszym rynku: ipe, cumaru i sucupira. Jeszcze w tym roku podłogi zostaną wprowadzone nie tylko na rynek polski, ale także ukraiński i rosyjski.

Rosnący popyt na podłogi warstwowe za wschodnią granicą zaowocował decyzją budowy dwóch kolejnych zakładów Barlinka na terenie Europy Wschodniej. Z uwagi na koszt transportu jako lokalizacje wybrano kraje o największym potencjale zbytu - Ukrainę i Rosję. Planowane linie zostaną wyposażone w kompletne zaplecze i będą stanowiły niezależne jednostki produkcyjne. Oba zakłady powstaną w regionach zasobnych w bardzo dobrej jakości surowiec drzewny.

Budowany zakład deski barlineckiej będzie największym tego typu na Ukrainie. Jego moce produkcyjne wyniosą 2 mln mkw. podłóg rocznie. Docelowo znajdzie w nim zatrudnienie około 400 osób. Szacowany koszt drugiego etapu inwestycji to ok. 140 mln PLN. Środki te zostały pozyskane z emisji akcji oraz kredytów długoterminowych. Kolejną decyzją Barlinka jest budowa zakładu w Rosji.

Zdolności produkcyjne na Ukrainie zamierza również zwiększyć firma URSA Izolacje. Nowa fabryka będzie piątą w regionie fabryką wełny szklanej wraz z istniejącymi w Polsce, na Węgszech i w Rosji. Zostanie uruchomiona w drugiej połowie 2009 roku, a jej zdolność produkcyjna wyniesie 45 tys. ton wełny szklanej, przy nakładach 80-90 mln euro. Nowa jednostka stworzy 130 miejsc pracy. Jak tłumaczy Javier Serratosa, prezes zarządu Grupo Uralita, głównego udziałowca URSY , w ciągu ostatnich 10 lat ukraiński rynek wełny mineralnej bardzo się rozwinął. - Ten szybki wzrost rynku materiałów izolacyjnych jest spowodowany wzrostem budownictwa na Ukrtrainie oraz potrzebą polepszania efektywności energetycznej budynków - tłumaczy Serratosa.

Międzynarodowe Targi Budownictwo i Architektura w Kijowie to największe tego typu wydarzenie w tej części Europy. Szósta już edycja imprezy przyciągnęła ponad 900 wystawców z 25 krajów z całego świata. Łączna powierzchnia wystawiennicza wynosiła 50 tys. mkw. Według wstępnych szacunków targi odwiedziło ponad 45 tyś. osób.

Foto: Barlinek

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej