Barlinek największym producentem podłóg na Ukrainie

2007-05-21 13:20
Barlinek największym producentem podłóg na Ukrainie
Autor: Barlinek Barlinek największym producentem podłóg na Ukrainie

Polskie firmy coraz bardziej doceniają potencjał ukraińskiego rynku. Już jesienią w miejscowości Winnica ma zostać uruchomiony zakład Barlinka. Dzięki inwestycji spółka stanie się największym producentem podłóg naturalnych na Ukrainie. Nową fabrykę wełny mineralnej ma zamiar otworzyć na Ukrainie również URSA Izolacje.

Z realiami ukraińskiego rynku można było się zapoznać podczas Kijowskich Targów Architektura i Budownictwo. Impreza należy do największych tego typu w tej części Europy. Wydarzenie z roku na rok organizowane jest na co raz większą skalę, co doskonale oddaje dynamiczny wzrost gospodarczy tego kraju. Zapowiedzi bumu budowlanego przyciągają największych producentów i inwestorów z branży.

- Targi w Kijowie były dla nas jeszcze jedną okazją do dalszego poznania specyfiki tamtejszego rynku i spotkania z naszymi kluczowymi kontrahentami - mówi Mariola Sykuła, dyrektor działu marketingu Barlinek S.A. Jak się okazało, ukraińscy odbiorcy szczególnie upodobali sobie podłogi w intensywnych i wyrazistych kolorach. Wyjątkowym zainteresowaniem cieszyły się gatunki egzotyczne, w tym rzadko spotykane na tamtejszym rynku: ipe, cumaru i sucupira. Jeszcze w tym roku podłogi zostaną wprowadzone nie tylko na rynek polski, ale także ukraiński i rosyjski.

Rosnący popyt na podłogi warstwowe za wschodnią granicą zaowocował decyzją budowy dwóch kolejnych zakładów Barlinka na terenie Europy Wschodniej. Z uwagi na koszt transportu jako lokalizacje wybrano kraje o największym potencjale zbytu - Ukrainę i Rosję. Planowane linie zostaną wyposażone w kompletne zaplecze i będą stanowiły niezależne jednostki produkcyjne. Oba zakłady powstaną w regionach zasobnych w bardzo dobrej jakości surowiec drzewny.

Budowany zakład deski barlineckiej będzie największym tego typu na Ukrainie. Jego moce produkcyjne wyniosą 2 mln mkw. podłóg rocznie. Docelowo znajdzie w nim zatrudnienie około 400 osób. Szacowany koszt drugiego etapu inwestycji to ok. 140 mln PLN. Środki te zostały pozyskane z emisji akcji oraz kredytów długoterminowych. Kolejną decyzją Barlinka jest budowa zakładu w Rosji.

Zdolności produkcyjne na Ukrainie zamierza również zwiększyć firma URSA Izolacje. Nowa fabryka będzie piątą w regionie fabryką wełny szklanej wraz z istniejącymi w Polsce, na Węgszech i w Rosji. Zostanie uruchomiona w drugiej połowie 2009 roku, a jej zdolność produkcyjna wyniesie 45 tys. ton wełny szklanej, przy nakładach 80-90 mln euro. Nowa jednostka stworzy 130 miejsc pracy. Jak tłumaczy Javier Serratosa, prezes zarządu Grupo Uralita, głównego udziałowca URSY , w ciągu ostatnich 10 lat ukraiński rynek wełny mineralnej bardzo się rozwinął. - Ten szybki wzrost rynku materiałów izolacyjnych jest spowodowany wzrostem budownictwa na Ukrtrainie oraz potrzebą polepszania efektywności energetycznej budynków - tłumaczy Serratosa.

Międzynarodowe Targi Budownictwo i Architektura w Kijowie to największe tego typu wydarzenie w tej części Europy. Szósta już edycja imprezy przyciągnęła ponad 900 wystawców z 25 krajów z całego świata. Łączna powierzchnia wystawiennicza wynosiła 50 tys. mkw. Według wstępnych szacunków targi odwiedziło ponad 45 tyś. osób.

Foto: Barlinek

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej