Bank BGŻ i Energa będą budować biogazownie

2010-04-22 10:40

Energa realizuje swój program Energa BioGaz: w pierwszym etapie powstanie kilka biogazowni, w drugim kilkadziesiąt, a docelowo kilkaset. Pomoże Bank Gospodarki Żywnościowej (BGŻ). Spółka właśnie podpisała z nim list intencyjny dotyczący współpracy przy finansowaniu budowy biogazowni i elektrowni biogazowych.

Program budowy biogazowni jest elementem strategii rozwoju Grupy Energa, która zakłada m.in. inwestycje w innowacyjną energetykę rozproszoną, odnawialno-gazową. Rozwój tego rodzaju energetyki Energa chce oprzeć przede wszystkim o małe, tj. od 0,5 do 2 MW źródła mocy wykorzystujące proces fermentacji biomasy pochodzenia odpadowego i rolniczego. Projekt realizowany jest w ramach programu strategicznego Energa BioGaz, który zakłada wytwarzanie energii z biogazu w biogazowniach rolniczych (pracujących w oparciu o odchody z hodowli bydła, trzody chlewnej lub drobiu, odpady poprodukcyjne w przemyśle spożywczym, uprawy celowe etc.) oraz gminno-utylizacyjnych (na terenie składowisk odpadów komunalnych i oczyszczalni ścieków).

- Energa, jako największy w Polsce dostawca "zielonej" energii, zamierza utrzymać tę pozycję, dlatego będzie inwestować w energetykę odnawialną. Budowie nowych mocy z wykorzystaniem technologii wytwarzania z biogazu sprzyja obecnie kilka czynników: rosnące zapotrzebowania na energię elektryczną, wymagany prawem wzrost udziału energii ze źródeł odnawialnych w bilansie energetycznym kraju, jak również przewidywany wysoki zwrotu z tego typu inwestycji – podkreśla Mirosław Bieliński, prezes Energa S.A.

Program będzie realizowany przy współpracy Banku BGŻ, który od ponad dwóch lat angażuje się w finansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii - od wielu lat specjalizującego się w obsłudze sektora Agro. Bank finansuje zarówno przedsięwzięcia realizowane przy wsparciu środków UE (Kredyt Agro Unia i Kredyt BGŻ Unia) oraz inwestycje, które nie przewidują współfinansowania zewnętrznego (Kredyt Zielona Energia). To jedyny bank w Polsce, który posiada szerokie i praktyczne doświadczenie w zakresie finansowania biogazowni rolniczych.

- Ambicją BGŻ jest osiągnięcie dominującej pozycji w zakresie finansowania inwestycji w odnawialne źródła energii, w tym głównie instalacji biogazowych i farm wiatrowych. Podjęcie inicjatyw takich jak współpraca z Energą, mamy nadzieję, pozwoli nam te ambitne cele realizować – mówi Bartosz Urbaniak, dyrektor zarządzający ds. agrobiznesu.

Program Energa BioGaz będzie realizowany trzyetapowo według sekwencji 5-50-500, czyli: w pierwszym etapie powstanie kilka biogazowni, w drugim kilkadziesiąt, a docelowo kilkaset. Spółka chce go realizować głównie poprzez uczestnictwo kapitałowe w projektach budowy biogazowi. Oprócz współfinansowania program oferować będzie głównie doradztwo, montaż finansowania, prowadzenie budowy, zarządzanie biogazowniami oraz zakup energii elektrycznej i świadectw pochodzenia od wytwórców.

Podpisany 21 kwietnia 2010 r. list intencyjny rozpoczyna długoterminową współpracę polegającą na finansowaniu budowy biogazowni i elektrowni biogazowych poprzez uczestnictwo we wspólnych projektach z partnerami lub klientami stron oraz inwestycje kapitałowe, jak również finansowanie za pomocą instrumentów kredytowych.

Współpraca obejmuje wybór i pozyskanie partnera biomasowego (dostarczającego wsad i odbierającego poferment), optymalnej lokalizacji pod budowę biogazowni oraz organizację finansowania i nadzór w procesie budowy i eksploatacji do momentu spłaty kredytu inwestycyjnego w BGŻ.

W pierwszej kolejności strony chcą zrealizować wspólne projekty pilotażowe na obszarze działalności Energa. Zostaną one wyłonione spośród kilku projektów rekomendowanych do realizacji zarówno przez bank, jak i spółkę. Kolejnym krokiem może być stworzenie wspólnego produktu finansowania podobnych projektów, kierowanego do klientów i partnerów biznesowych stron.


Grupa Energa posiada 45 elektrowni wodnych, współpracuje także z lokalnymi producentami energii ze źródeł odnawialnych. Do jej sieci przyłączone są liczne elektrownie wiatrowe, małe elektrownie wodne i biogazownie. Grupa odgrywa również wiodącą rolę na krajowym rynku sprzedaży praw majątkowych do świadectw pochodzenia ze źródeł odnawialnych. Pozwala to jej realizować globalną strategię na rzecz pozyskiwania energii ze źródeł ekologicznych, a zielona energia to już blisko 13% energii elektrycznej dostarczanej przez Energę do jej klientów.
Głównymi obszarami jej działalności są: wytwarzanie, obrót, dystrybucja i przesył energii elektrycznej i ciepła. ENERGA dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, co daje jej około 17% udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej. Grupa jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze 75 tys. km2 i eksploatuje ponad 187 tys. km linii elektrycznych, którymi przesyła ponad 20 TWh energii rocznie. Grupa Energa to także jeden z największych pracodawców w Polsce - zatrudnia ponad 12,5 tys. osób.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej