Atomowe memorandum

2009-11-18 15:46

Polska Grupa Energetyczna i francuska spółka EDF podpisały 17 listopada 2009 r. memorandum w sprawie rozpoczęcia współpracy w zakresie energii jądrowej. Współpraca ma na celu zbadanie wykonalności rozwoju reaktorów w technologii EPR oraz możliwości partnerstwa przemysłowego przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Memorandum przewiduje wspólne przeprowadzenie prac studialnych w zakresie wykonalności rozwoju reaktorów jądrowych w technologii EPR w Polsce i wykonalności budowy pierwszego bloku EPR w Polsce do 2020 roku. Obie firmy uzgodniły również, że podejmą rozmowy w celu określenia warunków partnerstwa przemysłowego w zakresie budowy elektrowni jądrowych w technologii EPR w Polsce.

EPR (European Pressurized Reactor) to nowoczesny reaktor jądrowy trzeciej generacji, konstrukcji francuskiej firmy AREVA. Technologia ta jest pochodną modelu reaktorów wodnych ciśnieniowych, obecnie eksploatowanych przez EDF. Oferuje bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, zapewniony przez cztery współistniejące systemy zabezpieczeń, efektywniejsze wykorzystanie paliwa i lepszą ochronę środowiska, dzięki znaczącej redukcji ciekłych i gazowych odpadów radioaktywnych oraz mniejszej o 30% wielkości pozostałych odpadów radioaktywnych.

Memorandum nie zawiera klauzuli wyłączności pomiędzy obiema spółkami w zakresie rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Zostało zawarte w wyniku wstępnych rozmów prowadzonych przez PGE z potencjalnymi partnerami dla inwestycji, mającymi doświadczenie w zakresie realizacji i eksploatacji elektrowni jądrowych. PGE planuje w najbliższym czasie podpisać podobne porozumienia z innymi partnerami posiadającymi doświadczenie w budowie i eksploatacji reaktorów jądrowych.

PGE rozważa budowę dwóch elektrowni jądrowych o planowanej mocy ok. 3000 MW każda. Zgodnie ze wstępnym harmonogramem oddanie do użytku pierwszego bloku mogłoby nastąpić do końca 2020 r., a następnych bloków co dwa lub trzy lata.


Grupa EDF jest jednym z liderów na europejskim rynku energii w sektorach wytwarzania, przesyłu, dystrybucji, tradingu oraz sprzedaży energii. To największy producent energii elektrycznej w Europie - we Francji wytwarza 95% energii bez emisji CO2 dzięki elektrowniom jądrowym i wodnym. Spółki przesyłu i dystrybucji należące do Grupy EDF eksploatują linie przesyłowe o długości 1 274 000 km, zarówno napowietrzne, jak i kablowe średniego i niskiego napięcia oraz 100 000 km linii wysokiego i najwyższego napięcia. EDF dostarcza energię i usługi ponad 38 mln klientów na świecie, w tym ponad 28 mln klientów we Francji. W 2008 r. skonsolidowane obroty Grupy wyniosły 64,3 mld euro, z czego 47% zrealizowano na rynkach europejskich poza Francją. EDF jest notowany na giełdzie paryskiej i wchodzi w skład w indeksu CAC 40.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej