Architektura z budownictwem w duecie

2007-05-21 12:57

Wiele wykładów, seminariów szkoleniowych, spotkań ze specjalistami, prezentacji oraz paneli - tak w skrócie można opisać to, co będzie się działo w warszawskim Centrum Targowym Murator EXPO w Blue City, w dniach 22-23 listopada 2006 r. A wszystko to podczas dwudniowego spotkania dla architektów i historyków sztuki, inżynierów i techników budownictwa, organizowanego przez Murator EXPO.

22 listopada spotkanie rozpocznie Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Wykład inauguracyjny, otwierający część dyskusyjną,  poświęcony będzie problemom osób niepełnosprawnych, spowodowanym przez bariery architektoniczne.

Teoria...
Na seminarium "Problemy odnowy miast", organizowane przez Instytut Rozwoju Miast, złożą się m.in. panele dyskusyjne: "Rola urbanistyki operacyjnej w przygotowaniu procesów rewitalizacyjnych", "Przykłady rewitalizacji terenów poprzemysłowych - Stalowa Wola, Krakowskie Zakłady Sodowe i Galeria Kazimierz - Kraków" czy "Rewitalizacja i jej miejsce w zarządzaniu miastem". W seminarium swój udział zapowiadają: dr hab. arch. Zygmunt Ziobrowski (profesor IRM i AE w Krakowie, dyrektor Instytutu Rozwoju Miast), prof. dr hab. Leszek Kałkowski, mgr Małgorzata Broda (wiceprezes zarządu Fundacji Bea Pro Publico Bono) i dr Maciej Borsa (zastępca dyrektora Departamentu Ładu Przestrzennego i Architektury w Ministerstwie Budownictwa).

Odbędzie się również sympozjum poświęcone adaptacji przestrzeni i obiektów postindustrialnych na potrzeby współczesnego miasta, którego gospodarzem jest Fundacja Twórców Architektury. Dyskusja dotyczyć będzie dwóch zagadnień: adaptacji przestrzeni i obiektów postindustrialnych na cele mieszkaniowe i na cele komercyjno-kulturalne. Zaprezentowane zostaną projekty rewitalizacyjne, m.in. projekt odnowy łódzkiej Manufaktury przygotowany przez firmę Apsys. Omawiane będą także plany rewitalizacji obszarów poznańskiej fabryki Modena oraz terenów postoczniowych w Gdańsku, a także najciekawsze polskie lofty z Krakowa, Łodzi i Warszawy.

W sympozjum wezmą udział: architekci i urbaniści uczestniczący w warsztacie Charette, przedstawiciel pracowni Stanisława Fiszera, architekt Marek Janiak, prezes Fundacji Ulicy Piotrkowskiej, architekt Łukasz Zagała z medusagrouparchitects i Janusz Lipiński prezes Synergii 99 oraz Ewa Szafrańska-Mądry, dyrektor ds. rozwoju firmy Apsys.

... i praktyka
Seminariom i dyskusjom towarzyszyć będą szkolenia i warsztaty pod patronatem Instytutu Techniki Budowlanej. Już pierwszego dnia odbędą się warsztaty dla architektów i inżynierów budownictwa poświęcone kierunkom rozwoju stolarki budowlanej i jej montażu we współczesnej architekturze. Organizatorem jest Centrum Informacji Branżowej. Zainteresowani będą mogli również uczestniczyć w cyklu prelekcji poświęconych problemom akustycznym występującym w budownictwie mieszkaniowym. Można także będzie wziąć udział w szkoleniach obejmujących pozyskiwanie dotacji unijnych na inwestycje w przedsiębiorstwach i samorządach z unijnych programów pomocowych oraz z Funduszy Norweskich, a także w wykładach dotyczących możliwości wnioskowania o dofinansowanie szkoleń dla pracowników. Konsultanci przedstawią także korzyści wynikające z wdrożenia systemu zarządzania jakością wg normy PN-EN ISO 9001:2001, przedstawiają opinie przedstawicieli sektora MSP oraz wyniki badań przeprowadzonych przez PARP. Wszyscy uczestnicy szkoleń otrzymają 10% rabat na wdrożenie systemu zarządzania jakością ISO 9001:2001 oraz 15% rabat na opracowanie wniosku o dofinansowanie do wybranego programu pomocowego. Wśród uczestników szkolenia rozlosowane zostaną: nagroda główna - wdrożenie systemu ISO 9001:2001 z 50% rabatem, trzy nagrody - wdrożenie systemu z 40% rabatem, pięć nagród - wdrożenie systemu z 30% rabatem oraz pięć nagród - wdrożenie systemu z 20% rabatem. Przyznane zostaną także nagrody dla osób zainteresowanych opracowaniem wniosku o dofinansowanie do jednego z programów pomocowych: nagroda główna - opracowanie projektu do programu pomocowego 50% rabatu, trzy nagrody - opracowanie projektu z 40% rabatem, pięć nagród - opracowanie projektu 30% rabatu, pięć nagród - opracowanie projektu 20% rabatu.

Część dyskusyjną zakończy seminarium, którego organizatorem jest Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska, "Znaczenie izolacyjności termicznej przegród budowlanych w procesie certyfikacji energetycznej budynków" poświęcone m.in. znaczeniu przegród przeźroczystych w świetle zmian prawnych, dotyczących jakości energetycznej budynków oraz narzędziom wspomagającym projektowanie budynków energooszczędnych.

Spotkaniom ARCHITEKTURA i BUDOWNICTWO towarzyszyć będzie uroczystość oficjalnego ogłoszenia wyników oraz wręczenie nagród i wyróżnień laureatom pierwszej edycji konkursu Fundacji Twórców Architektury na esej o architekturze "Odpowiednie dać rzeczy słowo", które odbędzie się na scenie głównej 22 listopada 2006 roku o godzinie 12.30.

Patronem medialnym przedsięwzięcia są miesięczniki ARCHITEKTURA-murator oraz Builder.

Więcej informacji

Foto: TOMMEX D. Kamińska J.T. Żebrowski

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej