American School of Warsaw. Pierwsza w Polsce szkoła z certyfikatem LEED

2013-01-14 13:02
American School z certyfikacją LEED
Autor: PM Group Projekt nowego budynku American School of Warsaw w Konstancinie-Jeziornie autorstwa Pracowni Architektonicznej AA s.c. Anatola i Anny Kuczyńskich

W Konstancinie-Jeziornie powstała najbardziej ekologiczna szkoła w Polsce. American School of Warsaw to pierwszy kompleks szkolny zrealizowany zgodnie z zasadami certyfikacji LEED.

American School of Warsaw. Jeden z najbardziej ekologicznych projektów inżynieryjnych w kraju

American School of Warsaw w Konstancinie-Jeziornie to pierwszy w Polsce budynek szkolny zrealizowany zgodnie z zasadami certyfikacji LEED.

W budynku zastosowano ekologiczne i energooszczędne rozwiązania, w tym wysokiej jakości system monitorowania dwutlenku węgla, a także system kontroli i optymalizacji oświetlenia. Zamontowano systemy wykorzystujące deszczówkę, co pozwoli zmniejszyć zużycie wody pitnej. Na potrzeby ekologicznego gospodarowania wodą zbudowano zbiorniki retencyjne, gromadzące wodę opadową. W budynku zamontowano turbiny wiatrowe do produkcji energii, kolektory słoneczne i instalację solarną do podgrzewania wody użytkowej. Szkoła będzie ogrzewana odpadami drzewnymi, wybudowano kotłownia na biomasę. Materiały wykończeniowe będą charakteryzować się niską emisją związków szkodliwych dla otoczenia.

– To budynek na miarę XXI wieku. W pełni realizuje nowoczesne założenia projektowe, wykorzystując przy tym wiele ekologicznych nowinek, które przede wszystkim znacznie ograniczą koszty jego użytkowania. Co ważne, stanowi także rodzaj „narzędzia edukacyjnego” dla uczniów, pokazując jak można wykorzystywać energię ze źródeł odnawialnych – komentuje Paweł Szałkowski, architekt i ekspert ds. LEED w PM Group.

 

Projekt "zielonego" kompleksu edukacyjnego powstał w pracowni architektonicznej AA s.c Anatola i Anny Kuczyńskich. Firma PM Group nadzorowała realizację inwestycji oraz zadbała o certyfikację LEED. Rozbudowa szkoły  w Konstancinie-Jeziornie trwała 13 miesięcy. Rolę generalnego wykonawcy pełniła firma Skanska.

W ramach inwestycji zmodernizowano istniejące budynki szkoły oraz dobudowano nową, dwukondygnacyjną część dydaktyczną o łącznej powierzchni 6000 mkw., przeznaczoną na potrzeby zajęć sportowych i artystycznych. Wybudowano boisko treningowe do koszykówki, a teren wokół szkoły został zagospodarowany.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej