ABM SOLID przejmuje WPRM od Skarbu Państwa

2009-12-11 15:24

Spółka budowlana, ABM SOLID złożyła 10 grudnia 2009 r. na aukcji w Ministerstwie Skarbu Państwa najkorzystniejszą ofertę na zakup 85% udziałów Wągrowieckiego Przedsiębiorstwa Robót Mostowych (WPRM). Wartość transakcji to 5,25 mln zł.

Notowany na giełdzie w Warszawie ABM Solid, specjalizujący się w budownictwie: inżynieryjnym, użyteczności publicznej, przemysłowym oraz realizujący obiekty z zakresu budownictwa mieszkaniowego przejmie pakiet 20,4 tys. udziałów (85%) WPRM. Pozostałe 15% udziałów zostanie przekazane przez Skarb Państwa – dotychczas jedynego udziałowca spółki - uprawnionym pracownikom WPRM. Obejmą oni walory nieodpłatnego (zgodnie z ustawą o komercjalizacji przedsiębiorstw).
- Zakup tej spółki pozwoli nam mocniej zaistnieć na terenie północno-zachodniej Polski. Do tej pory nasza działalność zdecydowanie koncentrowała się na południu kraju – mówi Marek Pawlik, prezes ABM SOLD.

Jednocześnie WPRM uzupełni działalność ABM SOLID. Grupa zyska nowe kompetencje w zakresie budowy konstrukcji mostów żelbetowych. ABM SOLID realizuje już prace związane z budową mostów. Są to jednak mosty stalowe, w których budowie specjalizuje się Oddział w Grybowie.
- Dzięki akwizycji WPRM zyskamy też wytwórnię prefabrykatów drogowo-mostowych. Naszym zdaniem to najcenniejsze aktywa przejmowanej spółki. Pozyskanie tego przedsiębiorstwa wzmocni naszą działalność i pozycję konkurencyjną na rynku drogowo-mostowym i kolejowym, które nadal powinny dynamicznie się rozwijać – komentuje prezes Pawlik.

Akwizycja WPRM jest elementem realizacji strategii Grupy ABM SOLID, która zakłada przejęcia spółek z szerokorozumianej branż budowlanej. Przejmowane spółki pozwalają na poszerzanie zakresu prowadzonej działalności, zwiększanie kompetencji, a także wchodzenie na nowe rynki zarówno pod względem geograficznym jak i wykonawczym. Po wejściu do Grupy, spółki są restrukturyzowane, wzmacniane kapitałowo i kadrowo dzięki czemu w krótkim czasie mogą znacząco zwiększyć skalę swojej działalności oraz pozycję konkurencyjną.

Wągrowieckie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych w 2008 r. osiągnęło przychody ze sprzedaży w wysokości 6,8 mln zł. Spółka zajmuje się wytwarzaniem prefabrykatów betonowych i żelbetowych dla budownictwa ogólnego, drogowego i mostowego, budową i remontami obiektów inżynieryjnych (przede wszystkim obiekty mostowe) oraz sprzedażą betonu towarowego. W ubiegłym roku firma zarobiła ponad 300 tys. zł.
- Po przejęciu WPRM stanie się spółką zależną ABM Solid. Wyniki tej firmy będą konsolidowane w 2010 r. – tłumaczy prezes Pawlik.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej