ABM SOLID przejmuje WPRM od Skarbu Państwa

2009-12-11 15:24

Spółka budowlana, ABM SOLID złożyła 10 grudnia 2009 r. na aukcji w Ministerstwie Skarbu Państwa najkorzystniejszą ofertę na zakup 85% udziałów Wągrowieckiego Przedsiębiorstwa Robót Mostowych (WPRM). Wartość transakcji to 5,25 mln zł.

Notowany na giełdzie w Warszawie ABM Solid, specjalizujący się w budownictwie: inżynieryjnym, użyteczności publicznej, przemysłowym oraz realizujący obiekty z zakresu budownictwa mieszkaniowego przejmie pakiet 20,4 tys. udziałów (85%) WPRM. Pozostałe 15% udziałów zostanie przekazane przez Skarb Państwa – dotychczas jedynego udziałowca spółki - uprawnionym pracownikom WPRM. Obejmą oni walory nieodpłatnego (zgodnie z ustawą o komercjalizacji przedsiębiorstw).
- Zakup tej spółki pozwoli nam mocniej zaistnieć na terenie północno-zachodniej Polski. Do tej pory nasza działalność zdecydowanie koncentrowała się na południu kraju – mówi Marek Pawlik, prezes ABM SOLD.

Jednocześnie WPRM uzupełni działalność ABM SOLID. Grupa zyska nowe kompetencje w zakresie budowy konstrukcji mostów żelbetowych. ABM SOLID realizuje już prace związane z budową mostów. Są to jednak mosty stalowe, w których budowie specjalizuje się Oddział w Grybowie.
- Dzięki akwizycji WPRM zyskamy też wytwórnię prefabrykatów drogowo-mostowych. Naszym zdaniem to najcenniejsze aktywa przejmowanej spółki. Pozyskanie tego przedsiębiorstwa wzmocni naszą działalność i pozycję konkurencyjną na rynku drogowo-mostowym i kolejowym, które nadal powinny dynamicznie się rozwijać – komentuje prezes Pawlik.

Akwizycja WPRM jest elementem realizacji strategii Grupy ABM SOLID, która zakłada przejęcia spółek z szerokorozumianej branż budowlanej. Przejmowane spółki pozwalają na poszerzanie zakresu prowadzonej działalności, zwiększanie kompetencji, a także wchodzenie na nowe rynki zarówno pod względem geograficznym jak i wykonawczym. Po wejściu do Grupy, spółki są restrukturyzowane, wzmacniane kapitałowo i kadrowo dzięki czemu w krótkim czasie mogą znacząco zwiększyć skalę swojej działalności oraz pozycję konkurencyjną.

Wągrowieckie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych w 2008 r. osiągnęło przychody ze sprzedaży w wysokości 6,8 mln zł. Spółka zajmuje się wytwarzaniem prefabrykatów betonowych i żelbetowych dla budownictwa ogólnego, drogowego i mostowego, budową i remontami obiektów inżynieryjnych (przede wszystkim obiekty mostowe) oraz sprzedażą betonu towarowego. W ubiegłym roku firma zarobiła ponad 300 tys. zł.
- Po przejęciu WPRM stanie się spółką zależną ABM Solid. Wyniki tej firmy będą konsolidowane w 2010 r. – tłumaczy prezes Pawlik.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej