A2 gotowa w 2011 roku

2008-09-08 17:28

Podpisanie umowy na budowę i eksploatację autostrady A2 na odcinku Nowy Tomyśl-Świecko zakończyło - 30 sierpnia 2008 r. - negocjacje pomiędzy stroną publiczną a spółką Autostrada Wielkopolska. Budowa ostatniego, zachodniego odcinka autostrady A2 rozpocznie się w marcu przyszłego roku, a zakończy pod koniec 2011 roku.

Do końca 2011 roku wybudowany zostanie kolejny odcinek autostrady, która jest jedną z priorytetowych inwestycji drogowych na EURO 2012. Dzięki budowie odcinka z Nowego Tomyśla do granicy z Niemcami Polska A2 włączy się w europejską sieć autostrad. W trakcie negocjacji udało się wypracować rozwiązania, które zabezpieczają interesy strony publicznej oraz zapewniają możliwość szybkiej realizacji inwestycji stronie prywatnej.

Podpisana umowa potwierdza, że Partnerstwo Publiczno-Prywatne jest istotnym systemem finansowania budowy infrastruktury w Polsce. To również kolejny projekt autostradowy rozpoczęty w ostatnim czasie. 25 sierpnia 2008 r. w Nowych Marzach koło Grudziądza ruszyła budowa 62 km odcinka autostrady A1, która również realizowana jest w systemie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

Projekt obejmuje między innymi:
- budowę nowego odcinka dwujezdniowej autostrady płatnej,
- modernizację istniejącej drogi nr 2 na odcinku Świecko - Rzepin,
- budowę 6 nowych węzłów i przebudowę 3 istniejących,
- budowę zamkniętego systemu poboru opłat,
- budowę 10 Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP),
- budowę dwóch Obwodów Utrzymania Autostrady,
- budowę oraz remont 86 mostów i wiaduktów,
- przebudowę dojazdów i dróg krzyżujących się z autostradą,
- budowę urządzeń ochrony środowiska takich jak: ekrany, oczyszczalnie ścieków, pasy zieleni, przepusty dla małych zwierząt i płazów.

Odcinek autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Świecka (105,9 km) będzie najdłuższym odcinkiem autostradowym w Polsce z betonową nawierzchnią. Nawierzchnia taka charakteryzuje się zdecydowanie większą trwałością, według szacunków będzie mogła być użytkowana bez dodatkowego wzmocnienia przez około 40 lat po wybudowaniu. 1 km autostrady wyceniono na 12,2 mln euro. Koszt całego przedsięwzięcia to 1 298 127 600 euro.
Cała autostrada A2, łącząca przejścia graniczne w Świecku i Kukurykach, ma liczyć 610 km.
Obecnie istnieje 252-km odcinek Nowy Tomyśl - Stryków.

W grudniu 2008 roku planowane jest oddanie do ruchu odcinka Stryków I - Stryków II, długości 1,7 km, który pozwoli wyprowadzić ruch tranzytowy poza obszar miasta.

Obecnie trwają negocjacje odnośnie budowy ponad 90-km odcinka autostrady A2 na odcinku Stryków - Konotopa (Warszawa). Wykonawca tego odcinka zostanie wyłoniony w IV kwartale 2008 roku. Budowa ruszy w 2009 roku, a zakończy się w roku 2011. Do końca 2011 roku Polska centralna będzie miała autostradowe połączenie z europejskim systemem autostrad.

W 2010 roku, w ciągu autostrady A2 Warszawa - Terespol, zostanie wybudowany 20-km odcinek obwodnicy Mińska Mazowieckiego. Na przełomie III i IV kwartału 2008 r. planowane jest uzyskanie pozwolenia na budowę obwodnicy oraz ogłoszenie procedury przetargowej na roboty budowlane. Budowa kolejnego odcinka autostrady w kierunku wschodnim planowana jest po 2012 roku.

A2 gotowa w 2011 roku
Autor: Ministerstwo Infrastruktury Umowę podpisał Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk i Lech Witecki Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, stronę prywatną reprezentował prezes zarządu spółki Autostrada Wielkopolska SA Andrzej Patalas oraz wiceprezes zarządu Andrzej Lewandowicz.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej