A1 Nowe Marzy - Czerniewice w terminie

2009-03-11 9:57

Z powodu wprowadzanych zmian projektowych nie opóźni się budowa autostrady A1 na odcinku Nowe Marzy – Czerniewice. Ważna jest także decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia wydana 28 września 2007 r.

Autostrada A1 z Nowych Marz do Torunia

62-kilometrowy odcinek autostrady A1 z Nowych Marz do Torunia budowany jest przez koncesjonariusza – f irmę GTC Gdańsk Transport Company SA na mocy umowy podpisanej z Ministerstwem Infrastruktury w grudniu 2008 roku. Zgodnie z umową, GTC zobowiązało się do przejęcia projektu technicznego dla II etapu oraz dokonania w nim niezbędnych modyfikacji. Jedną z nich jest zmiana projektu technicznego dotyczącego mostu na Wiśle pod Grudziądzem. Wpisana do decyzji środowiskowej konstrukcja pylonowa zostanie zastąpiona mostem wieloprzęsłowym, wspartym na betonowych lub stalowych filarach. Z pierwotnego planu budowy mostu pylonowego zrezygnowano przede wszystkim po uwzględnieniu postulatów środowisk ekologicznych oraz argumentów ekonomicznych.

GTC obecnie przygotowuje do ponownej raport oceny oddziaływania na środowisko, wynikający ze zmiany projektu technicznego mostu. Raport będzie zawierać ponowne porównanie obu konstrukcji mostu pod względem przyrodniczym oraz środowiskowym. Na podstawie przedłożonego materiału oraz szczegółowej analizy wariantów technicznych będzie możliwa zmiana konstrukcji mostu przez Wisłę z mostu pylonowego na most płaski (MA91) oraz zmiana pozwolenia na budowę w tym zakresie. Przedmiotowe przedsięwzięcie nie wymaga zmiany decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Raport oddziaływania na środowisko zostanie przekazany Wojewodzie Kujawsko - Pomorskiemu wraz z formalnym wnioskiem o zmianę pozwolenia na budowę. Budowa zostanie ukończona zgodnie z kontraktem w 2011 roku. Zmiany projektowe zostały uwzględnione w harmonogramie projektowania i budowy autostrady. Obecnie trwają prace przygotowawcze, które obejmują: badania geotechniczne, wstępne prace geodezyjne, tworzenie placów składowych, budowę dróg technologicznych, projektowanie, budowę zaplecza produkcyjnego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej