Problem z fachowcami

2009-01-14 13:10
Małogoszcz
Autor: Stowarzyszenie Producentów Cementu

Na znalezienie dobrego pracownika sektora budownictwa czy operatora maszyn trzeba poświęcić ponad cztery miesiące.

40 proc. firm ma problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników

Mimo przekonania o nieuchronności spowolnienia gospodarki, dwie trzecie właścicieli i szefów firm zamierza w tym roku inwestować. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badań Marketingowych Indykator. Sondaż wykazał również, iż co siódmy przedsiębiorca chce zwiększyć zatrudnienie a najbardziej pożądanymi pracownikami są fachowcy. Małgorzata Rusewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan podkreśla jednak, że tych brakuje. Wyjaśnia, że problem ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników ma 40 procent przedsiębiorców.

Na znalezienie zaś dobrego pracownika sektora budownictwa, operatora maszyn trzeba poświęcić ponad cztery miesiące. Zdaniem Agnieszki Maciuk z firmy Vattenfall Heat Polska, szkoły zupełnie nie przygotowują uczniów do pracy. Absolwent technikum mechanicznego czy elektyrycznego wymaga minimum półtora roku szkolenia pod opieką dojrzałego pracownika po to, by móc objąć samodzielne stanowisko.

Eksperci uważają, że w Polsce brakuje rzetelnej wiedzy o tym, jakie zawody są i będą w najbliższej przyszłości najbardziej pożądane. Poza tym absolwenci szkół mają problemy z umiejętnością komunikowania się i to nie tylko w językach obcych. Opuszczają szkoły bez umiejętności rozwiązywania problemów, logicznego, twórczego myślenia, a także bez umiejętności związanych z pracą z komputerem.

Maszyny na budowie
Autor: CzeM Na znalezienie dobrego operatora maszyn budowlanych trzeba poświęcić ponad cztery miesiące
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej