200 rocznica urodzin Chopina w nowym centrum

2007-08-29 14:11

Konkursu na projekt Centrum Chopina rozstrzygnięto już w 2005 roku. Zwycięzcami zostali architekci z Biura Architektonicznego Stelmach i Partnerzy z Lublina. Budowa rusza dopiero teraz, bo instytut czekał na dotacje z budżetu państwa.

Nowe centrum powstanie przy ulicy Tamka 43 w Warszawie, w miejscu kamienicy z XIX wieku. Elewacja budynku, na trzech najniższych kondygnacjach, będzie przypominała te sprzed wielu lat. Pozostałe pietra będą bardziej nowoczesne. Zostaną przesunięte w głąb obiektu i całkowicie przeszklone. Dzięki takiej konstrukcji zostanie zachowana pierzeja ulicy, a stojący obok barokowy Pałac Ostrogskich będzie odbijał się w szklanej elewacji. W nowym obiekcie instytut będzie miał do dyspozycji 6 pięter i ponad 2 tys. mkw powierzchni użytkowej. W budynku maja również znaleźć swoje miejsce biura: Towarzystwa im. F Chopina, Międzynarodowej Federacji Towarzystw Chopinowskich oraz Fundacja Wydawnictw Narodowych im. F. Chopina. Planowany termin realizacji przedsięwzięcia to 2010 rok.
Ponadto przy Tamce powstanie też najnowocześniejsza i największa na świecie biblioteka chopinowska. Znajdzie się w niej kilkadziesiąt tysięcy książek, listów oraz płyt z muzyką Chopina. Projekt przewiduje również powstanie, na parterze, punktu informacji turystycznej, kawiarni i księgarni.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej