200 rocznica urodzin Chopina w nowym centrum

2007-08-29 14:11

Konkursu na projekt Centrum Chopina rozstrzygnięto już w 2005 roku. Zwycięzcami zostali architekci z Biura Architektonicznego Stelmach i Partnerzy z Lublina. Budowa rusza dopiero teraz, bo instytut czekał na dotacje z budżetu państwa.

Nowe centrum powstanie przy ulicy Tamka 43 w Warszawie, w miejscu kamienicy z XIX wieku. Elewacja budynku, na trzech najniższych kondygnacjach, będzie przypominała te sprzed wielu lat. Pozostałe pietra będą bardziej nowoczesne. Zostaną przesunięte w głąb obiektu i całkowicie przeszklone. Dzięki takiej konstrukcji zostanie zachowana pierzeja ulicy, a stojący obok barokowy Pałac Ostrogskich będzie odbijał się w szklanej elewacji. W nowym obiekcie instytut będzie miał do dyspozycji 6 pięter i ponad 2 tys. mkw powierzchni użytkowej. W budynku maja również znaleźć swoje miejsce biura: Towarzystwa im. F Chopina, Międzynarodowej Federacji Towarzystw Chopinowskich oraz Fundacja Wydawnictw Narodowych im. F. Chopina. Planowany termin realizacji przedsięwzięcia to 2010 rok.
Ponadto przy Tamce powstanie też najnowocześniejsza i największa na świecie biblioteka chopinowska. Znajdzie się w niej kilkadziesiąt tysięcy książek, listów oraz płyt z muzyką Chopina. Projekt przewiduje również powstanie, na parterze, punktu informacji turystycznej, kawiarni i księgarni.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej