20 tysięcy za pierwszym razem

2009-01-30 15:35
Karkonoski Festiwal Światła
Autor: Sudety IT - Status Karkonoski Festiwal Światła

Około 20 tysięcy gości odwiedziło Karkonoski Festiwal Światła w Jeleniej Górze - pierwszą w naszym kraju imprezę, łączącą pokazy zastosowań technologii świetlnych w iluminacji i upiększaniu architektury oraz przyrody z różnymi formami sztuki – teatrem, fotografią i muzyką.

Karkonoski Festiwal Światła
Autor: brak danych

Na czas Festiwalu, czyli od 9 do 11 stycznia, nie do poznania zmieniły się ulice jeleniogórskiej dzielnicy Cieplice, której budynki i zieleń miejska zyskały efektowne wieczorne i nocne iluminacje. Philips przygotował iluminacje 11 budynków, do których oświetlenia wykorzystano 162 źródła światła – w większości nowoczesnych i niezwykle wydajnych oraz energooszczędnych diod emitujących światło. Moc zużyta do oświetlenia architektury Cieplic na czas Festiwalu odpowiadała mocy pobieranej zaledwie przez… 4 czajniki elektryczne.

Dużą grupą uczestników Festiwalu Światła byli burmistrzowie i samorządowcy z miast Polski zachodniej i południowej, a także architekci, którzy wzięli udział w warsztatach “Światło w mieście”, poświęconych profesjonalnym sposobom oświetlenia ulic, budynków i zabytków. W ramach Festiwalu odbyły się również warsztaty popularno-naukowe (m. in. dla lekarzy i rehabilitantów na temat wykorzystania światła w terapii różnych schorzeń). Na przykładzie zastosowań Philips zaprezentowane zostały praktyczne przykłady wykorzystania w oświetleniu nowoczesnej technologii LED, czyli diod emitujących światło.

Dla festiwalowych gości przygotowano również liczne wystawy, pokazy i koncerty, których motywem przewodnim jest światło - jako temat i inspiracja różnych dziedzin sztuki: m. in. wystawę prac fotograficznych w konkursie “Iluminacja”, wystawę znanego artysty i architekta Tomasza Urbanowicza “Światło szkła”, a także spektakle uliczne, happeningi i pokazy laserowe połączone z koncertami muzyki elektronicznej. Organizatorzy przewidzieli także atrakcje dla najmłodszych gości Festiwalu – dzieci (a także ich rodzice) mogli podziwiać “cuda światła”, wyczarowane dzięki rozszczepianiu światła, hologramom oraz laserom.

Niezwykłym pokazem “światełka do Nieba”, z okazji odbywającego się tego dnia XVII finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Festiwal zakończył się w niedzielę, 11 stycznia.

Idea Festiwalu nawiązuje do słynnego festiwalu światła we francuskim Lyonie - Fête des Lumières, który od lat jest miejscem, w którym technologia i nauka łączy się ze sztuką i edukacją. O wyborze miejsca Festiwalu w Polsce zadecydowały piękne scenerie oraz plenery miast regionu karkonoskiego. Karkonoski Festiwal Światła ma być w założeniu coroczną dodatkową atrakcją turystyczną dla odwiedzających Karkonosze w sezonie zimowym oraz architektów , projektantów i podmioty odpowiedzialne za oświetlenie miast.

Organizatorami Festiwalu byli Philips Lighting Poland, Consulting Project i Sudety IT – Status, miasto Jelenia Góra.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej