160 mln euro na innowacyjne projekty energetyczne

2010-07-22 11:14

Aż 160 mln euro trafi do firm, które w konkursie "GE Ecomagination Challenge: Powering the Grid" zaprezentują najlepsze projekty rozwoju technologii inteligentnych sieci energetycznych.

Do udziału w konkursie General Electric zaprasza naukowców i przedsiębiorców z całego świata. GE chce w ten sposób poszukiwać rozwiązań, które pomogą stworzyć bardziej inteligentne, ekologiczne i wydajne sieci energetyczne oraz wdrożyć najciekawsze pomysły.

Propozycje innowacyjnych rozwiązań można zgłaszać w trzech kategoriach:

  • odnawialne źródła energii,
  • sieci energetyczne
  • ekologiczne domy i budynki.

Na zwycięzców czekają nagrody o łącznej wartości 160 mln euro (200 mln dol.). Wygranym GE zaproponuje także współpracę przy opracowaniu strategii biznesowych oraz udostępni swoją infrastrukturę techniczną i ośrodki badawcze.

Minister gospodarki Waldemar Pawlak liczy, że do 300 już zgłoszonych projektów z całego świata wkrótce dołączą także koncepcje innowacyjnych rozwiązań autorstwa polskich firm. Wdrażanie tego typu projektów wpisuje się w założenia Polityki energetycznej Polski do 2030 r., której jednym z priorytetów jest poprawa efektywności energetycznej.

Zgłoszenia można składać stronie www.ecomagination.com/challenge do 30 września. Wyniki konkursu: w październiku.


O założeniach konkursu oraz innowacyjnych metodach wytwarzania, dystrybucji i wykorzystywania energii wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak rozmawiał 20 lipca 2010 r. z Lesławem Kuzajem, dyrektorem General Electric na Europe Środkową.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej