160 mln euro na innowacyjne projekty energetyczne

2010-07-22 11:14

Aż 160 mln euro trafi do firm, które w konkursie "GE Ecomagination Challenge: Powering the Grid" zaprezentują najlepsze projekty rozwoju technologii inteligentnych sieci energetycznych.

Do udziału w konkursie General Electric zaprasza naukowców i przedsiębiorców z całego świata. GE chce w ten sposób poszukiwać rozwiązań, które pomogą stworzyć bardziej inteligentne, ekologiczne i wydajne sieci energetyczne oraz wdrożyć najciekawsze pomysły.

Propozycje innowacyjnych rozwiązań można zgłaszać w trzech kategoriach:

  • odnawialne źródła energii,
  • sieci energetyczne
  • ekologiczne domy i budynki.

Na zwycięzców czekają nagrody o łącznej wartości 160 mln euro (200 mln dol.). Wygranym GE zaproponuje także współpracę przy opracowaniu strategii biznesowych oraz udostępni swoją infrastrukturę techniczną i ośrodki badawcze.

Minister gospodarki Waldemar Pawlak liczy, że do 300 już zgłoszonych projektów z całego świata wkrótce dołączą także koncepcje innowacyjnych rozwiązań autorstwa polskich firm. Wdrażanie tego typu projektów wpisuje się w założenia Polityki energetycznej Polski do 2030 r., której jednym z priorytetów jest poprawa efektywności energetycznej.

Zgłoszenia można składać stronie www.ecomagination.com/challenge do 30 września. Wyniki konkursu: w październiku.


O założeniach konkursu oraz innowacyjnych metodach wytwarzania, dystrybucji i wykorzystywania energii wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak rozmawiał 20 lipca 2010 r. z Lesławem Kuzajem, dyrektorem General Electric na Europe Środkową.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej