Wyroby budowlane 2023: zakupy wciąż z ryzykiem kiepskiej jakości. Oto co wykazują kontrole nadzoru budowlanego

2023-07-28 8:49
Kiepska jakość wyrobów budowlanych 2023 - wyniki kontroli nadzoru budowlanego
Autor: getty images Wyroby budowlane związane z termoizolacją wymagają zachowania szczególnej czujności przy zakupie bo ich jakość bardzo często odbiega od wartości deklarowanych przez producenta

Na rynku wyrobów budowlanych wciąż łatwo kupić bubel. Klienci powinni mieć się na baczności szczególnie przy zakupie materiałów termoizolacyjnych - co trzecia próbka poddana kontroli wciąż wykazuje gorszą jakość niż ta deklarowana przez producenta.

Spis treści

  1. Kontrole dyscyplinują producentów budowlanych, ale nie wszystkich
  2. Rejestr GUNB: warto sprawdzić przed zakupami
  3. Ci producenci są i będą pod szczególną kontrolą

Wiceliderem w tej niechlubnej klasyfikacji są zaś urządzenia grzewcze - 20 proc. badanych wyrobów poniżej deklarowanej jakości.

Kontrole dyscyplinują producentów budowlanych, ale nie wszystkich

Ogólnie co piąty wyrób budowlany kontrolowany w 2022 r. z inicjatywy Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB) miał właściwości użytkowe gorsze od deklarowanych przez producenta.

Co prawda z upływem czasu jakość w budownictwie systematycznie się poprawia, nim GINB dostał ustawowe kompetencje do surowszej kontroli wyrobów budowlanych jakościowych bubli na rynku było aż 60 procent, to ciągle trafiają się producenci, którzy deklarują wysoką jakość, a sprzedają produkty byle jakie.

Zmienione prawo upoważniło nadzór budowlany nie tylko do badania próbek podejrzanych wyrobów, ale też do publikowania na swojej stronie internetowej wyników tych badań, łącznie z nazwami producentów.

Producenci zakwestionowanych wyrobów są obciążani kosztami badań w akredytowanym laboratorium. Ponadto muszą wycofać te wyroby z rynku.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) udostępnił portalowi Gethome.pl dane za ubiegły rok, z których wynika, że z 373 zbadanych próbek wyrobów budowlanych aż 77, czyli 21%, miało gorsze właściwości użytkowe od deklarowanych przez producentów. Kontrolerzy zbierali dane na placach budowy oraz w sklepach i składach budowlanych.

Jak widać, kupowanie materiałów budowlanych przypomina loterię. Na szczęście ryzyko trafienia na bubel jest coraz mniejsze.

– Większość producentów pilnuje deklarowanej jakości swoich wyrobów. Ale są też i tacy, którzy podchodzą do tej kwestii w sposób niefrasobliwy lub świadomie obniżają koszty, by zyskać przewagę konkurencyjną – mówi Marek Wielgo,  ekspert portalu Gethome.pl.

Z tego powodu wśród wyrobów budowlanych dostępnych na rynku wciąż jest wiele takich, których właściwości użytkowe pozostawiają wiele do życzenia.

Warto dodać, że oprócz badania próbek wyrobów budowlanych, nadzór budowlany sprawdza je też pod kątem formalnym. Innymi słowy, czy wyroby wprowadzone na rynek są prawidłowo oznakowane i czy jest do nich dołączona informacja o wyrobie oraz instrukcja stosowania w języku polskim. Spośród 2905 wyrobów objętych kontrolami w 2022 r., stwierdzono występowanie nieprawidłowości u 914, czyli 31%.

W GUNB zwracają uwagę, że także w przypadku tego typu kontroli maleje udział wyrobów nieprawidłowych, np. w 2017 r. było ich aż 41%.

Badania wyrobów budowlanych w 2022 r  przez GUNB
Autor: Gethome.pl Wyniki badania wyrobów budowlanych w 2022 przez GUNB

Rejestr GUNB: warto sprawdzić przed zakupami

Do tej pory GUNB opublikował pozytywne i negatywne wyniki badań próbek 2622 wyrobów budowlanych. Tych drugich było aż 35%.

– Ci którzy planują budowę lub remont mieszkania czy domu powinni zaglądać do tego rejestru. Przede wszystkim mogą się z niego dowiedzieć, którzy producenci pilnują deklarowanej jakości, a którym lepiej nie ufać – radzi ekspert Gethome.pl.

W GUNB zwracają uwagę, że istnieją kategorie wyrobów budowlanych, w przypadku których częściej niż w innych występują nieprawidłowości. Na podstawie analizy, dotyczącej także lat ubiegłych, można stwierdzić, że szczególnej uwagi - ze względu na skalę nadużyć - wymagają materiały termoizolacyjne, urządzenia do ogrzewania pomieszczeń, wyroby do izolacji wodnej i przeciwwilgociowej, kleje budowlane, wyroby podłogowe i posadzkowe oraz wyroby murowe.

Badania wyrobów budowlanych w 2022 r.
Autor: Gethome.pl Wyniki badań próbek wyrobów budowlanych

Ci producenci są i będą pod szczególną kontrolą

Także w 2022 r. najgorzej w badaniach wypadły właśnie materiały termoizolacyjne (płyty styropianowe). Na 75 przebadanych tego typu wyrobów, aż 28, czyli 37%, miało zaniżone parametry, np. współczynnika przewodzenia ciepła, ale też wytrzymałość na ściskanie, rozciąganie i zginanie.

To dlatego materiały termoizolacyjne badane są najczęściej. Pocieszające jest też to, że daje to pozytywny efekt, bo z każdym rokiem maleje odsetek takich, które uzyskały negatywną ocenę.

– Oczywiście nie należy skreślać producenta z powodu pojedynczej wpadki. Tym bardziej, że może on wnioskować o ponowne przebadania danego wyrobu. Dopiero, jeśli więcej badań wykaże nieprawidłowości, lepiej kupić wyrób od innej firmy – radzi Marek Wielgo.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej