Wskaźnik koniunktury w budownictwie pnie się w górę

2018-04-25 15:33
budowa dróg, obwodnica Radomia, drogi
Autor: Piotr Piwowarski

Wskaźnik koniunktury w budownictwie to wypadkowa pomiędzy optymistycznymi i negatywnymi opiniami firm budowlanych co do ich sytuacji w kontekście różnych składowych rynku. Póki co, od stycznia 2018 do tej pory wśród firm budowlanych przeważa optymizm, a liczony nim wskaźnik koniunktury w budownictwie idzie w górę, chociaż trudno tu mówić o spektakularnym wzroście.

W kwietniu 2018 wskaźnik koniunktury w budownictwie osiągnął wartość plus 6,9, w marcu wyniósł on 5,1. To oznacza, że poprawę koniunktury w budownictwie deklarowało 18% przebadanych przez GUS firm budowlanych, zaś pesymizm 11,1%. Dla porównania, miesiąc wcześniej było to odpowiednio 17,4 i 12,3%. Ubywa pesymistów, przybywa optymistów, zaś pozostałe przedsiębiorstwa twierdzą, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Koniunktura w budownictwie w kwietniu 2018
Autor: GUS Ogólny klimat koniunktury w budownictwie w kwietniu 2018

Jak podaje GUS, po raz pierwszy od października 2017 firmy budowlane pozytywnie oceniają swoje bieżące portfele zamówień oraz produkcję budowlano-montażową. Jak widać na wykresach poniżej, ocena sytuacji finansowej już taka optymistyczna nie jest, a co ciekawe w wyrażanych opiniach widać optymizm co do zatorów płatniczych, które od kilku lat dręczą firmy związane z budownictwem (oprócz firm budowlanych są to również producenci materiałów budowlanych, ich dystrybutorzy oraz różnego rodzaju usługi).

Zgodnie ze składanymi deklaracjami w firmach budowlanych zapowiada się wzrost zatrudnienia oraz wzrost cen robót budowlano-montażowych. Na dosyć wysokim poziomie utrzymują się plany prowadzenia prac budowlano-montażowych za granicą, o ile nadarzy się taka okazja - 32,8%, rok temu w kwietniu było to 30,4%.

Koniunktura w budownictwie wybrane elementy
Autor: GUS Wybrane elementy badania koniunktury w budownictwie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej