Więcej spadków niż wzrostów

2009-12-09 15:11

W listopadzie 2009 r., w porównaniu do poprzedniego miesiąca, spadły ceny w 5 grupach towarowych, w 3 wzrosły, w 3 nie zmieniły się - jak co miesiąc, PSB relacjonuje ceny wiodących materiałów budowlanych.

Dynamika zmian była niska - w gazobetonach, izolacji termicznej i chemii budowlanej spadki cen mieściły się w przedziale 0,5-1,8%, ceny izolacji wodochronnych wzrosły o 1,1%, a pokryć i folii dachowych oraz rynien o 0,1%. Jedynie w przypadku narzędzi i sprzętu budowlanego spadek sięgnął 3,5%, a w silikatach 3%. Natomiast sucha zabudowa wnętrz o 3% zdrożała. W kategorii „inne” zanotowano w 2 grupach niewielki spadek cen, w 2 grupach wzrost (w tym cement i wapno o 1,7%), a w 3 grupach ceny nie zmieniły się.

Przychody Grupy PSB ze sprzedaży materiałów budowlanych w listopadzie 2009 r. były o 0,3% wyższe niż przed rokiem oraz o 26% niższe niż w październiku 2009 r. Głęboki spadek wobec poprzedniego miesiąca wynika z naturalnej sezonowości w budownictwie, spotęgowanej tym, że w październiku realizowano dużą część zamówień złożonych podczas wrześniowych giełd PSB.

Trendy zmian cen (XI 2008=100)
Autor: Grupa PSB SA

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w okresie od stycznia do października 2009 r., w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, ogółem wydano o 24,2% mniej pozwoleń na budowę mieszkań, a w kategorii mieszkania w budownictwie indywidualnym -10,1%. Podobna relacja między dynamikami zachodzi w zakresie mieszkań, których budowę rozpoczęto. W kategorii mieszkań ogółem spadek wyniósł 21,9%, natomiast w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym zanotowano ujemną dynamikę 7,7%. Sytuacja po październiku w pozwoleniach nieznacznie pogorszyła się, wobec notowanej po wrześniu, natomiast w kategoriach mieszkań rozpoczynanych uległa niewielkiej poprawie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej