Więcej spadków niż wzrostów

2009-12-09 15:11

W listopadzie 2009 r., w porównaniu do poprzedniego miesiąca, spadły ceny w 5 grupach towarowych, w 3 wzrosły, w 3 nie zmieniły się - jak co miesiąc, PSB relacjonuje ceny wiodących materiałów budowlanych.

Dynamika zmian była niska - w gazobetonach, izolacji termicznej i chemii budowlanej spadki cen mieściły się w przedziale 0,5-1,8%, ceny izolacji wodochronnych wzrosły o 1,1%, a pokryć i folii dachowych oraz rynien o 0,1%. Jedynie w przypadku narzędzi i sprzętu budowlanego spadek sięgnął 3,5%, a w silikatach 3%. Natomiast sucha zabudowa wnętrz o 3% zdrożała. W kategorii „inne” zanotowano w 2 grupach niewielki spadek cen, w 2 grupach wzrost (w tym cement i wapno o 1,7%), a w 3 grupach ceny nie zmieniły się.

Przychody Grupy PSB ze sprzedaży materiałów budowlanych w listopadzie 2009 r. były o 0,3% wyższe niż przed rokiem oraz o 26% niższe niż w październiku 2009 r. Głęboki spadek wobec poprzedniego miesiąca wynika z naturalnej sezonowości w budownictwie, spotęgowanej tym, że w październiku realizowano dużą część zamówień złożonych podczas wrześniowych giełd PSB.

Trendy zmian cen (XI 2008=100)
Autor: Grupa PSB SA

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w okresie od stycznia do października 2009 r., w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, ogółem wydano o 24,2% mniej pozwoleń na budowę mieszkań, a w kategorii mieszkania w budownictwie indywidualnym -10,1%. Podobna relacja między dynamikami zachodzi w zakresie mieszkań, których budowę rozpoczęto. W kategorii mieszkań ogółem spadek wyniósł 21,9%, natomiast w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym zanotowano ujemną dynamikę 7,7%. Sytuacja po październiku w pozwoleniach nieznacznie pogorszyła się, wobec notowanej po wrześniu, natomiast w kategoriach mieszkań rozpoczynanych uległa niewielkiej poprawie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej