Wartość inwestycji zagranicznych spada

2006-05-28 17:04

W 2005 roku wartość kapitału obcego na polskim rynku spadła. W porównaniu z rokiem poprzednim zanotowano spadek 40 %. Jednak nie oznacza to, że zagraniczni inwestorzy wycofują się z naszego rynku.

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że wartość inwestycji zagranicznych spadła w 2005 roku aż o 7,7 mld dol. To dość duży spadek. Według Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych rok 2005 miał być znakomity, jeżeli chodzi o inwestycje. Natomiast badania NBP mówiły co innego. Nasuwa się pytanie o rozbieżności w badaniach tych dwóch instytucji. Różnią się one dlatego, iż sposób badania jest inny. NBP bierze pod uwagę tylko rzeczywiste wpływy, natomiast PAIiIZ ankietuje firmy z kapitałem zagranicznym na temat inwestycji przypadających na dany rok.

O dobrej pozycji inwestycyjnej Polski świadczą rankingi atrakcyjności inwestycyjnej. AT Kearney - światowa firma doradcza ogłosiła, że Polska zajmuje piąte miejsce w jej zestawieniu ( wyprzedzając Czechy i Węgry ) W 2004 roku nasz kraj był na miejscu dwunastym, wiec awans jest znaczny. Polska jest atrakcyjna dla firm z sektora telekomunikacyjnego, gazowo- elektrycznego i dla branży badawczo- rozwojowej.

Mniej optymistyczne są badania przeprowadzone przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową. Dotyczą one inwestorów niemieckich w Polsce, głównie z małych i średnich firm. Są zadowoleni z ulokowania swojego kapitału w Polsce, ale na pytanie czy zrobiliby to ponownie aż jedna trzecia z nich odpowiada przecząco. Bardziej atrakcyjne są dla nich kraje Europy Zachodniej. Do naszego kraju zniechęca ich głównie niestabilność prawa i polityczna, obliczalność polityczno gospodarcza, efektywność administracji podatki oraz infrastruktura.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej