Warszawa ma sporo biur budowie

2012-08-03 12:17
Warszawa: awans warszawy w rankingu miast biznesowych Europy
Autor: PZ Studio Warszawa zajmuje 21 miejsce w zestawieniu najbardziej atrakcyjnych miast dla biznesu w Europie. Wyprzedziliśmy między innymi Wiedeń i Pragę. Analiza 36 miast obejmuje takie kategorie jak m.in. jakość życia, dostęp do rynków, dostępność wykwalifikowanych pracowników, jakość usług telekomunikacyjnych oraz połączenia transportowe.

W Warszawie wciąż budowane są nowe biurowce, bo popyt na nowoczesną powierzchnię biurową w stolicy pozostaje na stosunkowo wysokim poziomie. Na koniec drugiego kwartału tego roku Warszawa dysponowała 3 700 000 m2 biur, w budowie było kolejnych 700 000 m2.

O tym, że popyt na biura w Warszawie nie spada świadczy raport firmy doradczej CBRE, z którego wynika, że w pierwszym półroczu 2012 podpisano umowy na prawie taką samą ilość powierzchni biurowych jak w podobnym okresie rok temu - 298 000 m2.

Wydawać by się mogło, że centrum stolicy ze względu na lokalizację ma najwięcej bardziej biur na wynajem. Ale tak nie jest. Na owe 3 700 000 m2 całego zasobu powierzchni, w centrum jest tylko 33%.
- Ze względu na osłabienie złotówki względem euro oraz rosnącą podażą realizowanej powierzchni biurowej, najemcy przywiązują coraz większą uwagę do płaconych stawek czynszu. Z tego względu możemy spodziewać się dalszych wzrostów stawek jedynie w centrum, gdzie podaż pozostaje ograniczona – komentuje Joanna Mroczek, dyrektor działu doradztwa i badań rynku w CBRE w Polsce.

W budowie są biurowce, które powiększą potencjał powierzchni o 700 000 m2, a to jedna piąta istniejących zasobów. W ośmiu największych projektach powstaje ponad połowa tego metrażu.
Jak prognozuje CBRE, rosnąca oferta powierzchni biurowej prawdopodobnie wpłynie na obniżanie stawek czynszu, ale nie w centrum miasta. Tu czynsz miesięczny za metr kwadratowy kształtuje się na poziomie 26-27 euro. Poza centrum stawki spadają do 15-16 euro.
I to też sprawia, że wiele firm przenosi swoje biura dalej od centrum Warszawy, gdzie może siedziby są bardziej prestiżowe, ale jest drogo, dojazd do biurowca bywa ciężki przez zakorkowane miasto, nie ma gdzie parkować... Poza umownym centrum stolicy na pewno jest jeszcze sporo działek, na których powstaną nowoczesne obiekty biurowe.

Biura w Warszawie
Autor: CBRE
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej