Walka trwa

2009-11-24 12:24
W 2009 r. udział wolnych powierzchni do wynajęcia przekroczył w skali kraju 15%
Autor: Jartom Nieruchomości W 2009 r. udział wolnych powierzchni do wynajęcia przekroczył w skali kraju 15% - w 2008 r. udział pustostanów utrzymywał się na poziomie 5%.

Spadają stawki czynszu, zmniejszyła się średnia wielkość poszukiwanej powierzchni, na obrzeżach wielkich miast toczy się ostra walka o klienta, umowy najmu zawierane są na krótszy czas, a średni czas trwania negocjacji wydłużył się do 6 miesięcy... Tak wygląda 2009 rok na rynku powierzchni magazynowych. Co przyniesie 2010?

Załamanie rynku na początku 2009 r. spowodowało, że najwięksi inwestorzy stali się jednak bardziej ostrożni. Na nowe inwestycje wybierają tylko najpewniejsze lokalizacje, przy trasach szybkiego ruchu i najlepiej w pobliżu aglomeracji warszawskiej. Gratką dla inwestorów jest rynek wtórny obiektów magazynowych. Ze względu na krótką historię tego rynku w naszym kraju zakupy centrów logistycznych wraz z najemcami nie były powszechne, ale w 2010 r. możemy spodziewać się wielu tego typu transakcji. Królowały zaś bedą transakcje typu "build to suit", czyli budowa obiektów na wynajem pod konkretnego klienta. Umożliwiają bowiem one zrealizowanie wysokich wymagań technicznych klienta, przy dużym bezpieczeństwie finansowym dewelopera.
Pomyślnym zjawiskiem dla segmentu powierzchni magazynowych jest gwałtowny spadek cen działek inwestycyjnych, który nastąpił na skutek praktycznie zerowego zainteresowania w 2009 r. nabywców dużymi areałami gruntu.

Więcej: Raport - analiza trendów 2009/2010 na rynku magazynowym, Jartom Nieruchomości  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej