W sierpniu wzrosła sprzedaż materiałów budowlanych

2012-09-11 16:54
Ceny materiałów budowlanych
Autor: M. Sochaczewski

Skoro hurtownie Polskich Składów Budowlanych (PSB) odnotowały w sierpniu przychody ze sprzedaży o 11% wyższe niż w lipcu, można z tego wyciągnąć wniosek, że materiały budowlane albo cieszą się coraz większym zainteresowaniem albo lipiec był bardziej miesiącem wakacyjnym niż sierpień.

Dla producentów i hurtowników wyrobów dla budownictwa, oczywiście lepsza byłaby ta pierwsza opcja. A porównując sprzedaż PSB do sytuacji sprzed roku, to sierpień 2012 był gorszy o 3%. Natomiast sprzedaż od stycznia do sierpnia była wyższa o 8% w porównaniu do podobnego okresu rok temu.

Czy są to rzeczywiste wzrosty, czy może tylko wzrosły ceny materiałów budowlanych? Analizując comiesięczne badanie cenowe PSB, w ostatnich miesiącach (dopiero w ubiegłym roku po wielomiesięcznych spadkach cen, wskaźniki zaczęły się wspinać) trudno zauważyć jakieś wielkie skoki cen w górę lub w dół.
I tak, w sierpniu (w porównaniu do lipca) najbardziej podrożały materiały budowlane zakwalifikowane przez PSB do grupy „drewno i materiały drewnopochodne” – o 1,9%. Na pograniczu 1% wzrosły ceny izolacji termicznych. Między 0,6 a 0,3% podrożały kolejno: płytki ceramiczne, wyposażenie łazienek i kuchni, narzędzia i sprzęt budowlany oraz izolacje wodochronne.

Zobacz także: bankrutuje coraz więcej firm budowlanych >>

Największe spadki cenowe – 4,9% odnotowały farby, lakiery i tapety. O około 3% staniała ceramika ścienna, o 2,6% silikaty i o 1,7% wyroby stalowe i 1,6% sucha zabudowa. Jednego procenta nie przekroczyły spadki cen dla cementu, wapna, gazobetonów, pokrycia i folii dachowych, rynien i chemii budowlanej.
Dla pozostałych materiałów budowlanych ceny nie zmieniły się, bądź PSB uznały je za minimalne. Przypomnijmy, że Grupa PSB to 300 małych i średnich firm, które sprzedają materiały budowlane w ponad 420 składach budowlanych, w 124 marketach PSB-Mrówka oraz w 16 centrach handlowych PSB-Profi.

PSB, ceny materiałów budowlanych w sierpniu 2012
Autor: Grupa PSB
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej