W październiku koniunktura bez niespodzianek

2016-10-24 15:53
Koniunktura
Autor: GUS

Bez niespodzianek, bo przewidywaliśmy dalszy spadek. Jak się okazuje jest on całkiem duży, bo prawie dwukrotny. Tempo obniżania koniunktury w budownictwie jest szybsze niż w 2015 roku.

GUS podał, że w październiku ogólny klimat koniunktury w budownictwie ukształtował się na poziomie minus 9,1. Przypomnijmy, że we wrześniu wskaźnik ten wyniósł minus 5,4. W ciągu miesiąca ubyło optymistów, powiększyła się też grupa pesymistów. Poprawę koniunktury w październiku deklarowało 10,6% firm budowlanych (przed miesiącem 12%), a jej pogorszenie – 19,7% (we wrześniu 17,5%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie uległa zmianie.

Generalnie wszystkie firmy prognozują bardziej negatywne niż przed miesiącem oceny co do portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej. To również oznacza, że redukcje zatrudnienia mogą być większe niż to było deklarowane w ostatnich miesiącach. Rynek budowlany niezmiennie nękają zatory płatnicze za wykonane roboty budowlano-montażowe i z tego co deklarują firmy, zjawisko to pogłębia się, a terminy płatności coraz dłuższe.

Rynki budowlane poza granicami Polski podobno się kurczą, a mimo to już ponad 25% analizowanych przez GUS firm planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych w innych krajach.
W październiku firmy budowlane oceniały wykorzystanie swoich mocy produkcyjnych na 80% i jak wyliczył GUS, jest to najlepszy wynik od grudnia 2008.

Koniuniktura w budownictwie, październik 2016
Autor: GUS Ogólny klimat koniunktury w budownictwie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej