W lutym koniunktura powoli w górę

2015-02-23 12:57
Budowa Outlet Center Factory Warszawa Ursus. Jeden z dwóch dźwigów na placu budowy galerii (fot. z 24 listopada 2014)
Autor: B. Bobkowski Budowa Outlet Center Factory Warszawa Ursus. Jeden z dwóch dźwigów na placu budowy galerii (fot. z 24 listopada 2014)

Już drugi miesiąc z rzędu koniunktura w budownictwie delikatnie w górę. W grudniu GUS wyliczył ją na poziomie minus 19, w styczniu 2015 osiągnęła poziom minus 13, zaś w lutym powędrowała w górę jeszcze o dwa punkty.

W lutym koniunktura w budownictwie osiągnęła wartość minus 11. To oznacza w tym przypadku, że poprawę koniunktury w raportach do GUS zasygnalizowało 12% firm budowlanych, jej pogorszenie 23% (przed miesiącem odpowiednio 11% i 24%), w pozostałych przedsiębiorstwach sytuacja nie uległa zmianie.
A chociaż koniunktura idzie w górę, w lutym dalszemu pogorszeniu uległy w firmach budowlanych oceny bieżących  portfeli zamówień i produkcji. To przekłada się na coraz bardziej niekorzystne oceny finansów firm, a plany kolejnych  redukcji zatrudnienia. W temacie opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe nic nowego, nadal dotyczą one wszystkich firm budowlanych niezależnie od ich wielkości.
W lutym przedsiębiorstwa z obszaru budownictwa oszacowały wykorzystanie swoich mocy produkcyjnych na uśrednionym poziomie 70%. 

Koniunktura w budownictwie
Autor: GUS Ogólny klimat koniunktury w budownictwie, luty 2015
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej