W lutym koniunktura powoli w górę

2015-02-23 12:57
Budowa Outlet Center Factory Warszawa Ursus. Jeden z dwóch dźwigów na placu budowy galerii (fot. z 24 listopada 2014)
Autor: B. Bobkowski Budowa Outlet Center Factory Warszawa Ursus. Jeden z dwóch dźwigów na placu budowy galerii (fot. z 24 listopada 2014)

Już drugi miesiąc z rzędu koniunktura w budownictwie delikatnie w górę. W grudniu GUS wyliczył ją na poziomie minus 19, w styczniu 2015 osiągnęła poziom minus 13, zaś w lutym powędrowała w górę jeszcze o dwa punkty.

W lutym koniunktura w budownictwie osiągnęła wartość minus 11. To oznacza w tym przypadku, że poprawę koniunktury w raportach do GUS zasygnalizowało 12% firm budowlanych, jej pogorszenie 23% (przed miesiącem odpowiednio 11% i 24%), w pozostałych przedsiębiorstwach sytuacja nie uległa zmianie.
A chociaż koniunktura idzie w górę, w lutym dalszemu pogorszeniu uległy w firmach budowlanych oceny bieżących  portfeli zamówień i produkcji. To przekłada się na coraz bardziej niekorzystne oceny finansów firm, a plany kolejnych  redukcji zatrudnienia. W temacie opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe nic nowego, nadal dotyczą one wszystkich firm budowlanych niezależnie od ich wielkości.
W lutym przedsiębiorstwa z obszaru budownictwa oszacowały wykorzystanie swoich mocy produkcyjnych na uśrednionym poziomie 70%. 

Koniunktura w budownictwie
Autor: GUS Ogólny klimat koniunktury w budownictwie, luty 2015
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej