Światowy ranking miast atrakcyjnych dla nieruchomości komercyjnych. Warszawa z niezłą pozycją, najlepszy Nowy Jork

2012-10-19 11:44
Szanghaj
Autor: Cushman & Wakefield Szanghaj plasuje się w rankingu na miejscu 11

Im więcej w mieście nieruchomości komercyjnych, tym większą zdobywa ono renomę na świecie i przyciąga jeszcze więcej inwestorów. Nic dziwnego, że największe światowe firmy doradcze rynku nieruchomości tworzą rankingi miast, które są najbardziej atrakcyjnym rynkiem dla nieruchomości komercyjnych. Z ostatniego raportu firmy Cushman & Wakefield wynika, że już drugi rok liderem na tym polu jest Nowy Jork.

Pierwsza pozycja Nowego Jorku jako rynku najbardziej atrakcyjnego dla inwestorów nieruchomości komercyjnych to czysta matematyka – do drugiego kwartału 2012 roku wolumen takich inwestycji wyniósł 34,7 mld dolarów (w ciągu 12 miesięcy wydatki na inwestycje komercyjne wzrosły prawie o 19%).

Na drugim miejscu według Cushman & Wakefield jest Londyn, w którym inwestycje komercyjne oszacowano na 29,3 mld dolarów. Jednak Londyn przoduje w inwestycjach biurowych i hotelowych, których w stolicy powstaje dwa razy więcej niż na przykład w Paryżu, znajdującym się w tym obszarze na drugim miejscu.

Ranking atrakcyjności miast Cushman & Wakefield

A wracając do rankingu najbardziej atrakcyjnych miast dla komercji, to za Londynem plasuje się Tokio, potem Paryż, Los Angeles (wygrywa na powierzchnie magazynowe) i Hongkong (lider w nieruchomościach handlowych).
I jak twierdzą ekperci, lokalizacje te będą jeszcze preferowane przez inwestorów, gdyż wiąże się to z dla nich z bezpieczeństwem inwestowania. Nadejdzie jednak moment, w którym inne miasta staną sie dla nich konkurencją.

Najlepsze miasta dla inwestycji komercyjnych
Autor: Cushman & Wakefield Nowy Jork już od dwóch lat odbiera Londynowi pierwsze miejsce w poziomie inwestycji komercyjnych.

- W minionym roku globalne miasta odnosiły coraz większe sukcesy na polu inwestycyjnym i ich hierarchia w rankingu popularności została wyraźnie określona. Jednak kolejność miast na najwyższych miejscach zestawienia wskazuje, że dla inwestorów najważniejsze jest bezpieczeństwo inwestycji. Wraz z nadejściem ożywienia gospodarczego może się to zmienić. Naszym zdaniem, kolejność w rankingu ulegnie zmianie ze względu na dojrzewanie miast, budowę nieruchomości wyższej jakości w lokalizacjach wschodzących oraz ekspansję najemców na nowe rynki - komentuje światowy rynek nieruchomości Glenn Rufrano, prezes i dyrektor generalny Cushman & Wakefield.

Pierwszą dziesiątkę miast zamykają San Francisco, Waszyngton i Chicago.
Ranking Cushman & Wakefield najdokładniej komentuje wielkość inwestycji komercyjnych dla 25 miast pod tym względem najlepszych.  I jak widać na wykresie obok, absolutny prym wiodą Stany Zjednoczone - 15 miast w pierwszej "25". Miast azjatyckich (które w niektórych innych zestawieniach wygrywają na inwestycje) jest tylko pięć.
Z poprzedniego rankingu wypadły San Diego, Hamburg, Melbourne i Pekin, a awansowały Sydney, Seattle, Phoenix i Denver.

Inwestorzy zainwestowali najwięcej w nieruchomości biurowe - 43% zainwestowanego kapitału. W obiekty handlowe "wpompowano" niecałe 21% z ogólnej puli, w mieszkaniowe 18%, w magazyny 10% i inwestycje hotelowe 7%. W ciągu ostatnich 12 miesięcy (licząc od półrocza 2011 do II kwartału 2012) globalne przepływy kapitału wyniosły 150 mld dolarów (wzrost r/r  o 4,3%).
W inwestycjach komercyjnych bierze udział kapitał krajowy i zagraniczny. A ten zagraniczny najchętniej lokowany jest w Londynie, potem w Paryżu i dopiero w Nowym Jorku. Czwarte i piąte miejsce przynależy do Tokio i Hongkongu.

Warszwa najlepsza w regionie

W badaniu atrakcyjności miast dla inwestycji komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej wygrała Warszawa pod względem łącznego wolumenu transakcji inwestycyjnych. W rankingu globalnym Warszawa zajęła 49. miejsce, znalazła się również na wysokiej 12. pozycji w kategorii inwestycji transgranicznych.

- Warszawa wciąż ma duży potencjał wzrostowy jako kluczowe regionalne centrum biznesu. Dzięki względnej odporności na skutki kryzysu finansowego jest postrzegana jako rynek o niskim ryzyku - kometuje inwestycyjną atrakcyjność Warszawy David Hutchings, dyrektor europejskiego działu badań firmy Cushman & Wakefield.
A my jesteśmy dumni z naszej stolicy, że znakomicie sobie radzi w światowych rankingach...

Najlepsze miasta dla inwestycji komercyjnych
Autor: Cushman & Wakefield Rankin 25 miast, które według Cushman & Wakefield sa najbardziej atrakcyjne dla inwestycji komercyjnych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej