Światowy ranking miast atrakcyjnych dla nieruchomości komercyjnych. Warszawa z niezłą pozycją, najlepszy Nowy Jork

2012-10-19 11:44
Szanghaj
Autor: Cushman & Wakefield Szanghaj plasuje się w rankingu na miejscu 11

Im więcej w mieście nieruchomości komercyjnych, tym większą zdobywa ono renomę na świecie i przyciąga jeszcze więcej inwestorów. Nic dziwnego, że największe światowe firmy doradcze rynku nieruchomości tworzą rankingi miast, które są najbardziej atrakcyjnym rynkiem dla nieruchomości komercyjnych. Z ostatniego raportu firmy Cushman & Wakefield wynika, że już drugi rok liderem na tym polu jest Nowy Jork.

Pierwsza pozycja Nowego Jorku jako rynku najbardziej atrakcyjnego dla inwestorów nieruchomości komercyjnych to czysta matematyka – do drugiego kwartału 2012 roku wolumen takich inwestycji wyniósł 34,7 mld dolarów (w ciągu 12 miesięcy wydatki na inwestycje komercyjne wzrosły prawie o 19%).

Na drugim miejscu według Cushman & Wakefield jest Londyn, w którym inwestycje komercyjne oszacowano na 29,3 mld dolarów. Jednak Londyn przoduje w inwestycjach biurowych i hotelowych, których w stolicy powstaje dwa razy więcej niż na przykład w Paryżu, znajdującym się w tym obszarze na drugim miejscu.

Ranking atrakcyjności miast Cushman & Wakefield

A wracając do rankingu najbardziej atrakcyjnych miast dla komercji, to za Londynem plasuje się Tokio, potem Paryż, Los Angeles (wygrywa na powierzchnie magazynowe) i Hongkong (lider w nieruchomościach handlowych).
I jak twierdzą ekperci, lokalizacje te będą jeszcze preferowane przez inwestorów, gdyż wiąże się to z dla nich z bezpieczeństwem inwestowania. Nadejdzie jednak moment, w którym inne miasta staną sie dla nich konkurencją.

Najlepsze miasta dla inwestycji komercyjnych
Autor: Cushman & Wakefield Nowy Jork już od dwóch lat odbiera Londynowi pierwsze miejsce w poziomie inwestycji komercyjnych.

- W minionym roku globalne miasta odnosiły coraz większe sukcesy na polu inwestycyjnym i ich hierarchia w rankingu popularności została wyraźnie określona. Jednak kolejność miast na najwyższych miejscach zestawienia wskazuje, że dla inwestorów najważniejsze jest bezpieczeństwo inwestycji. Wraz z nadejściem ożywienia gospodarczego może się to zmienić. Naszym zdaniem, kolejność w rankingu ulegnie zmianie ze względu na dojrzewanie miast, budowę nieruchomości wyższej jakości w lokalizacjach wschodzących oraz ekspansję najemców na nowe rynki - komentuje światowy rynek nieruchomości Glenn Rufrano, prezes i dyrektor generalny Cushman & Wakefield.

Pierwszą dziesiątkę miast zamykają San Francisco, Waszyngton i Chicago.
Ranking Cushman & Wakefield najdokładniej komentuje wielkość inwestycji komercyjnych dla 25 miast pod tym względem najlepszych.  I jak widać na wykresie obok, absolutny prym wiodą Stany Zjednoczone - 15 miast w pierwszej "25". Miast azjatyckich (które w niektórych innych zestawieniach wygrywają na inwestycje) jest tylko pięć.
Z poprzedniego rankingu wypadły San Diego, Hamburg, Melbourne i Pekin, a awansowały Sydney, Seattle, Phoenix i Denver.

Inwestorzy zainwestowali najwięcej w nieruchomości biurowe - 43% zainwestowanego kapitału. W obiekty handlowe "wpompowano" niecałe 21% z ogólnej puli, w mieszkaniowe 18%, w magazyny 10% i inwestycje hotelowe 7%. W ciągu ostatnich 12 miesięcy (licząc od półrocza 2011 do II kwartału 2012) globalne przepływy kapitału wyniosły 150 mld dolarów (wzrost r/r  o 4,3%).
W inwestycjach komercyjnych bierze udział kapitał krajowy i zagraniczny. A ten zagraniczny najchętniej lokowany jest w Londynie, potem w Paryżu i dopiero w Nowym Jorku. Czwarte i piąte miejsce przynależy do Tokio i Hongkongu.

Warszwa najlepsza w regionie

W badaniu atrakcyjności miast dla inwestycji komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej wygrała Warszawa pod względem łącznego wolumenu transakcji inwestycyjnych. W rankingu globalnym Warszawa zajęła 49. miejsce, znalazła się również na wysokiej 12. pozycji w kategorii inwestycji transgranicznych.

- Warszawa wciąż ma duży potencjał wzrostowy jako kluczowe regionalne centrum biznesu. Dzięki względnej odporności na skutki kryzysu finansowego jest postrzegana jako rynek o niskim ryzyku - kometuje inwestycyjną atrakcyjność Warszawy David Hutchings, dyrektor europejskiego działu badań firmy Cushman & Wakefield.
A my jesteśmy dumni z naszej stolicy, że znakomicie sobie radzi w światowych rankingach...

Najlepsze miasta dla inwestycji komercyjnych
Autor: Cushman & Wakefield Rankin 25 miast, które według Cushman & Wakefield sa najbardziej atrakcyjne dla inwestycji komercyjnych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej