Spowolnienie na rynku pracy

2008-11-28 11:41

W III kwartale tego roku, mimo niewielkiego spadku ogólnej liczby ofert pracy, znów wzrosło zapotrzebowanie na pracowników branży handel i sprzedaż (ponad 14 tysięcy ofert). Na więcej propozycji niż w poprzednim kwartale mogły również liczyć osoby zainteresowane pracą w branży finansowej. Spadek liczby ofert wynika ze specyfiki okresu wakacyjnego, ale może też być pierwszą oznaką czekających nas zmian na rynku pracy, wynikających ze światowego kryzysu gospodarczego. To najważniejsze wnioski płynące z kwartalnego raportu "Rynek pracy specjalistów", przygotowanego przez konsultantów portalu Pracuj.pl.

W III kwartale br. w portalu Pracuj.pl opublikowano łącznie 54 858 ofert pracy. W lipcu, sierpniu i wrześniu tego roku wzrósł nieco popyt na kandydatów z branży telekomunikacyjnej i zaawansowanych technologii. Procentowo największy przyrost ofert pracy pochodził z branży marketing, media i reklama oraz z branży edukacyjnej. Zwiększony popyt na kandydatów tej ostatniej był zapewne związany z rozpoczęciem roku szkolnego i akademickiego.
Co dość zaskakujące, w analizowanym okresie, największy spadek procentowy odnotowała branża turystyka, hotelarstwo i gastronomia, która miała do zaproponowania blisko 30% mniej ofert niż w II kwartale tego roku. Prawdopodobnie biura turystyczne, hotele i restauracje, w najgorętszym dla siebie okresie wakacyjnym, częściej decydowały się na bezpośrednią rekrutację w swoich placówkach.
Nieco gorzej pod względem liczby ofert pracy było również w sektorze farmaceutycznym oraz w branży FMCG. Ilościowy spadek ofert zanotował także sektor budownictwa i nieruchomości, który w poprzednich kwartałach notował wzrosty. Może to potwierdzać pogłoski o powracających z zagranicy budowlańcach, którzy wsparli szeregi polskich firm z tej branży.

Działy handlowe rosną w siłę

Z analizy ofert pracy według działów w firmach wynika, że najwięcej osób w okresie letnim i wczesnojesiennym poszukiwano do działów handlowych - aż 4 na 10 ofert stanowiły propozycje dla handlowców i sprzedawców. Na drugim miejscu znalazły się oferty pracy z działów technologicznych, na trzecim zaś z działów IT. W obydwu przypadkach było ich nieco mniej niż w II kwartale.
Nieznacznie spadła też liczba ofert pracy w działach księgowości, obsługi klienta i logistyki. Najmniej ofert, oprócz działów tłumaczeń, miały do zaoferowania działy kontroli jakości i działy prawne. Podobnie było w przypadku działów personalnych, gdzie ofert było najmniej od początku 2008 roku.

Lepiej być specjalistą albo prezesem

W minionym kwartale najwięcej ofert pracy dotyczyło stanowisk specjalistycznych - było to ponad 3/4 wszystkich propozycji zatrudnienia. Największy wzrost dotyczył jednak stanowisk dyrektorskich. Osoby zainteresowane tego rodzaju posadami mogły liczyć na prawie 30% więcej propozycji niż w poprzednim kwartale.
W III kwartale 2008 roku najmniej ofert dotyczyło praktykantów i stażystów - tutaj odnotowano także największy procentowy spadek liczby ogłoszeń. Wynika to z faktu, że duże firmy, które najczęściej poszukują praktykantów poprzez ogłoszenia w Internecie, proces rekrutacji do swoich programów stażowych zamknęły przed wakacjami.

Jeśli szukać, to na Mazowszu, a nie za granicą

Analiza liczby ofert pracy według województw pokazuje, że pierwsza pozycja mazowieckiego nadal jest niezagrożona. Pochodziło stąd niemal co czwarte ogłoszenie rekrutacyjne. Na drugim miejscu uplasowało się województwo dolnośląskie z ponad 5,5 tys. ofert, a na trzecim śląskie, gdzie było tylko o 300 propozycji mniej.
Nadal spada liczba ofert z zagranicy. W III kwartale 2008 roku stanowiły one zaledwie 2% wszystkich propozycji umieszczonych na Pracuj.pl. Tym samym znalazły się na ostatnim miejscu zestawienia według regionów.

Wskaźnik Pracuj Index w III kwartale 2008 roku

Konsultanci Pracuj.pl po raz trzeci przeanalizowali rynek pracy pod kątem zainteresowania kandydatów ofertami dotyczącymi konkretnych specjalizacji zawodowych. Stosunek liczby ofert pracy do zainteresowania nimi kandydatów obrazuje wskaźnik Pracuj Index.
W minionym kwartale największe problemy z rekrutacją odnotowały firmy poszukujące specjalistów do działów technologicznych, IT, handlowych oraz produkcyjnych. W przypadku tych kategorii liczba ofert była bardzo duża, a zainteresowanie kandydatów stosunkowo niewielkie. W przypadku tych specjalizacji można było mówić o rynku pracownika - dużo częściej to kandydaci do pracy przebierali w ofertach pracy i dyktowali warunki pracodawcom.
Największe ujemne wskaźniki Pracuj Index i tym samym najmniejsze problemy z rekrutacją odnotowały działy tłumaczeń, personalne i prawne. Stosunkowo łatwo było także znaleźć kandydatów do pracy w działach logistyki, kontroli jakości i marketingu. W przypadku tych specjalizacji mieliśmy do czynienia z rynkiem pracodawcy.

Komentarz do wyników raportu

"Rynek pracy charakteryzuje się dużą okresowością. Zmiany, które obserwujemy w ciągu roku, można przedstawić w postaci sinusoidy. Liczba ofert pracy dynamicznie wzrasta od początku roku aż do lata, bo wakacje są okresem mniej intensywnych rekrutacji. We wrześniu sytuacja się znów zmienia i liczba ofert pracy rośnie na nowo, aby na przełomie listopada i grudnia znowu spaść." - tłumaczy Przemysław Gacek Prezes Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl. - "Spadek ogólnej liczby ofert pracy w III kwartale tego roku może też być pierwszym sygnałem zmian, które czekają nas na rynku pracy, a wynikają ze światowego kryzysu gospodarczego. To jednak w jakim zakresie wpłynął on na popyt i podaż na polskim rynku pracy będzie można stwierdzić najwcześniej dopiero za 2-3 miesiące, czyli pod koniec tego roku".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej