Biznes okienny "kręci się"

2009-06-29 16:30
Rynek drzwi i okien w Polsce - raport Centrum Analiz Branżowych
Autor: brak danych

Zdaniem Centrum Analiz Branżowych ten rok zakończy się dla drzwi na poziomie ubiegłorocznym, natomiast dla okien odnotowany zostanie spadek na poziomie 7-8%. Najtrudniejszy czas, zdaniem analityków CAB przyjdzie dla producentów stolarki wraz z pierwszymi miesiącami roku 2010.

Z raportu przygotowanego przez Centrum Analiz Branżowych, wynika, że w porównaniu do kwietnia 2008 roku, wielkość produkcji w największych firmach stolarki budowlanej w Polsce, nie tylko nie spadła (dane: GUS, Produkcja ważniejszych wyrobów przemysłowych I-IV 2009, z 26.05.2009 r.), *, ale w niektórych sektorach osiągnęła nawet kilkuprocentowy wzrost (dane: z biuletynów Centrum Analiz Branżowych). Wyjątkowo dobrze wypadły tu firmy produkujące drzwi drewniane. Lepsze wyniki niż przed rokiem, odnotowują też niektórzy producenci okien PCW. Oznacza to, że chwiejący się rynek nieruchomości nie wpłynął znacząco na kondycję producentów stolarki, którzy zamiast do nowych realizacji, dostarczają teraz materiały na potrzeby remontowe i wyposażenia wnętrz.
Wielu z nich, przyjmując odpowiednią strategię na czas zastoju, nie tylko uchroniło się od strat, ale wręcz wzmocniło swoją pozycję sprzed kryzysu. Zmiany w organizacji produkcji, rozszerzenie oferty firmy o nowe produkty czy inwestowanie w inne segmenty branży budowlanej, np. firmy deweloperskie, to tylko niektóre strategie rodzimych producentów.

OKNA

DRZWI

Raport "Rynek drzwi i okien w Polsce" został zaprezentowany przez Centrum Analiz Branżowych na tegorocznycm spotkaniu Klubu Forum 100 (23 czerwca 2009, Warszawa).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej