Praca w budownictwie: najbardziej pożądani pracodawcy

2017-05-23 12:33
Praca w budownictwie
Autor: thinkstockphotos.com

Od siedmiu lat firma Antal przeprowadza badanie "Najbardziej pożądani pracodawcy w opinii specjalistów i menedżerów". W branży budowlanej we wszystkich zestawieniach dwie firmy są jak dotychczas niekwestionowanymi liderami: Skanska i Budimex.

Praca w firmie Budimex
Autor: Budimex W 7. edycji rankingu na najbardziej pożądanego pracodawcę, w kategorii budownictwo wygrała firma Budimex

W siódmej edycji rankingu najbardziej pożądanych pracodawców w branży budowlanej liderami są:

  • 1. Budimex
  • 2. Skanska
  • 3. Saint-Gobain

W dotychczasowych zestawieniach (2010-2016) na pierwszym miejscu Skanska była pięć razy pod rząd (2011-2016), Budimex dwa razy na drugiej i trzy razy na trzeciej pozycji. W badaniu pojawia się też trzykrotnie firma Strabag raz na drugim i dwa razy na trzecim miejscu. Jednokrotnie wystąpiły też firmy Apsys, Ghelamco Polska, Rockwool Polska, BBI Development i Saint-Gobain w tym roku. Ale jak zapewnia Marta Todorczuk z firmy Antal, nie należy się przyzwyczajać do liderów tego zestawienia.

– Sytuacja jest dynamiczna. W tym roku na 71 analizowanych firm we wszystkich kategoriach 33 firmy debiutowały lub powróciły do zestawienia. Sytuacja na rynku pracy zmienia się, tak jak i zmieniają się oczekiwania wobec pracodawców – wyjaśnia Marta Todorczuk.

W roku 2017 za silne strony pożądanych pracodawców uznano: wielkość i prestiż firmy (59%) styl zarządzania i kultura organizacyjna (52%) innowacyjność (42%) wysokość wynagrodzenia 40% stabilność zatrudnienia 34% możliwości szkolenia 34% możliwości awansu 31% benefity 21% równowaga między życiem zawodowym a prywatnym21% lokalizacja 18%

Zgodnie z powyższymi kryteriami,w najnowszym rankingu w branży budowlanej wyróżniły się trzy firmy z bardzo mocną pozycją na rynku polskim.
Budimex w roku 2016 osiągnął rekordową liczbę zamówień, co przełożyło się również na znakomity wynik finansowy. To oraz podejście biznesowe firmy wieńczone wymiernymi sukcesami wzmacnia wizerunek Budimeksu w oczach potencjalnych kandydatów jako stabilnego pracodawcy oferującego dobre warunki zatrudnienia.

W firmie Skanska w ubiegłym roku zmienił się zarząd i rozpoczęła się restrukturyzacja. I chociaż pojawiły się informacje o ograniczeniu zatrudnienia (inaczej było w roku 2015, gdy Skanska w Polsce zwiększyła zatrudnienie o 1000 osób), nadal cieszy się dużym zainteresowaniem wśród potencjalnych pracowników. Cenione są wysokie standardy pracy w Skanska, ugruntowana jest pozycja na rynku budowlanym.

Trzeci najbardziej pożądany pracodawca – Saint-Gobain, wyróżnia się swoją wielkością oraz międzynarodową skalą działania, dodało firmie atrakcyjności.

Ciekawe, jakie kryteria atrakcyjności będą decydowały o atrakcyjności pracodawców w tej branży. Specjaliści Antal przewidują, że w nadchodzącym roku w branży budowlanej nie powinniśmy spodziewać się spektakularnych zmian.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej