Praca w budownictwie: najbardziej pożądani pracodawcy

2017-05-23 12:33
Praca w budownictwie
Autor: thinkstockphotos.com

Od siedmiu lat firma Antal przeprowadza badanie "Najbardziej pożądani pracodawcy w opinii specjalistów i menedżerów". W branży budowlanej we wszystkich zestawieniach dwie firmy są jak dotychczas niekwestionowanymi liderami: Skanska i Budimex.

Praca w firmie Budimex
Autor: Budimex W 7. edycji rankingu na najbardziej pożądanego pracodawcę, w kategorii budownictwo wygrała firma Budimex

W siódmej edycji rankingu najbardziej pożądanych pracodawców w branży budowlanej liderami są:

  • 1. Budimex
  • 2. Skanska
  • 3. Saint-Gobain

W dotychczasowych zestawieniach (2010-2016) na pierwszym miejscu Skanska była pięć razy pod rząd (2011-2016), Budimex dwa razy na drugiej i trzy razy na trzeciej pozycji. W badaniu pojawia się też trzykrotnie firma Strabag raz na drugim i dwa razy na trzecim miejscu. Jednokrotnie wystąpiły też firmy Apsys, Ghelamco Polska, Rockwool Polska, BBI Development i Saint-Gobain w tym roku. Ale jak zapewnia Marta Todorczuk z firmy Antal, nie należy się przyzwyczajać do liderów tego zestawienia.

– Sytuacja jest dynamiczna. W tym roku na 71 analizowanych firm we wszystkich kategoriach 33 firmy debiutowały lub powróciły do zestawienia. Sytuacja na rynku pracy zmienia się, tak jak i zmieniają się oczekiwania wobec pracodawców – wyjaśnia Marta Todorczuk.

W roku 2017 za silne strony pożądanych pracodawców uznano: wielkość i prestiż firmy (59%) styl zarządzania i kultura organizacyjna (52%) innowacyjność (42%) wysokość wynagrodzenia 40% stabilność zatrudnienia 34% możliwości szkolenia 34% możliwości awansu 31% benefity 21% równowaga między życiem zawodowym a prywatnym21% lokalizacja 18%

Zgodnie z powyższymi kryteriami,w najnowszym rankingu w branży budowlanej wyróżniły się trzy firmy z bardzo mocną pozycją na rynku polskim.
Budimex w roku 2016 osiągnął rekordową liczbę zamówień, co przełożyło się również na znakomity wynik finansowy. To oraz podejście biznesowe firmy wieńczone wymiernymi sukcesami wzmacnia wizerunek Budimeksu w oczach potencjalnych kandydatów jako stabilnego pracodawcy oferującego dobre warunki zatrudnienia.

W firmie Skanska w ubiegłym roku zmienił się zarząd i rozpoczęła się restrukturyzacja. I chociaż pojawiły się informacje o ograniczeniu zatrudnienia (inaczej było w roku 2015, gdy Skanska w Polsce zwiększyła zatrudnienie o 1000 osób), nadal cieszy się dużym zainteresowaniem wśród potencjalnych pracowników. Cenione są wysokie standardy pracy w Skanska, ugruntowana jest pozycja na rynku budowlanym.

Trzeci najbardziej pożądany pracodawca – Saint-Gobain, wyróżnia się swoją wielkością oraz międzynarodową skalą działania, dodało firmie atrakcyjności.

Ciekawe, jakie kryteria atrakcyjności będą decydowały o atrakcyjności pracodawców w tej branży. Specjaliści Antal przewidują, że w nadchodzącym roku w branży budowlanej nie powinniśmy spodziewać się spektakularnych zmian.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej