Praca dla specjalistów: ofert więcej, ale prognozy ostrożne

2010-07-14 16:32
Praca szuka inżyniera
Autor: brak danych

Sytuacja na rynku pracy stabilizuje się, powoli przybywa ofert - wynika z raportu Pracuj.pl. W pierwszym półroczu tego roku pracodawcy umieścili o ponad 35 tys. ofert więcej niż w analogicznym okresie kryzysowego 2009 r. II kwartał 2010 r. okazał się najlepszy dla osób szukających pracy w branży logistycznej. Rośnie też zapotrzebowanie na pracowników z sektora budowlanego. Czyli jest praca w budownictwie... 

Ostatnie dane Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wskazują na stabilizację sytuacji na rynku pracy. Czerwiec był kolejnym miesiącem, w którym odnotowano spadek liczby bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy. Według szacunków MPiPS w porównaniu do maja stopa bezrobocia spadła o 0,3 punktu procentowego (z 11,9% do 11,6%).

Przybywa ofert pracy. W II kwartale, w serwisie Pracuj.pl, umieszczono 55 848 propozycji, czyli o ponad 1200 więcej niż w trzech pierwszych miesiącach tego roku. Eksperci zaznaczają jednak, że dopiero wyniki za III kwartał pokażą, czy ten wzrostowy trend się utrzyma.
Z danych cyklicznego raportu “Rynek Pracy Specjalistów”, przygotowywanego przez ekspertów Pracuj.pl, wynika, że w II kwartale tego roku pracodawcy zamieścili w serwisie o 46% więcej propozycji niż w analogicznym okresie 2009 roku, kiedy mieliśmy do czynienia z kryzysem.

Oferty pracy I kw. 2010
Autor: brak danych

Branże: ruszyło się w logistyce

Najwięcej ogłoszeń, tradycyjnie już, pochodziło z branży handel i sprzedaż – było ich blisko 17 tys., co stanowiło 30% wszystkich opublikowanych w serwisie Pracuj.pl. Na drugim miejscu uplasował się sektor finansowy (bankowość, finanse, ubezpieczenia) z blisko 9 tys. propozycji, a na trzecim branża budownictwo i nieruchomości, która odnotowała ponad 12% wzrost liczby ofert. Tak duże zapotrzebowanie na pracowników tego ostatniego sektora spowodowane jest między innymi rozpoczęciem budowy nowych inwestycji mieszkaniowych, które w ubiegłym roku zostały wstrzymane. Jak wynika z danych GUS, do końca maja deweloperzy rozpoczęli budowę blisko 23 tys. nowych lokali, co oznacza aż 90% wzrost względem poprzedniego roku.

Oferty pracy I kw. 2010
Autor: brak danych

II kwartał okazał się jednak najlepszy dla osób szukających pracy w branży logistycznej, w której przybyło najwięcej propozycji (16% wzrost). Podobnie jak w I kwartale pracodawcy z tego sektora najczęściej szukali kierowców, przede wszystkim z uprawnieniami w ruchu międzynarodowym. Dość często poszukiwani byli również spedytorzy oraz magazynierzy.
Zdecydowanie mniej powodów do zadowolenia miały natomiast osoby szukające zatrudnienia w obszarze edukacji czy szkoleń - ofert pracy było o prawie 30% mniej niż w I kwartale.

Specjalizacje: rynek pracy mniej łaskawy dla marketingowców

Po dobrym I kwartale, w okresie kwiecień-czerwiec, znacząco spadło zapotrzebowanie pracodawców na marketingowców, specjalistów od reklamy i public relations. Ofert dla osób szukających pracy w tym charakterze było o 12% mniej.
Od początku roku najwięcej ofert przybyło za to w działach księgowości – w czerwcu było ich o ponad połowę więcej niż w styczniu. Również w tej kategorii odnotowano największy wzrost liczby ofert, porównując II kwartał 2010 do analogicznego okresu 2009 roku – było ich o ponad 1/4 więcej.
W czołówce najczęściej poszukiwanych pracowników nadal są specjaliści ds. sprzedaży oraz osoby do pracy w dziale obsługi klienta i call center. Trzecie miejsce, ex aequo, przypadło finansistom i specjalistom IT.

Regiony: lepiej wybrać Mazowsze niż zagranicę

Od początku tego roku systematycznie spada zainteresowanie naszymi pracownikami wśród zagranicznych pracodawców. W analizowanym okresie, ofert od nich było aż o 27% mniej niż w pierwszych trzech miesiącach tego roku.
Zdecydowanie większą szansę na znalezienie pracy, niż w pozostałych regionach, miały osoby chcące pracować na Mazowszu - z tego regionu pochodziła co piąta oferta zamieszczona w Pracuj.pl. Tu też, w porównaniu do I kwartału, przybyło najwięcej propozycji (o 8%). Na drugim miejscu w zestawieniu znalazło się woj. dolnośląskie z nieco ponad 5 tys. ofert, niewiele mniej propozycji pochodziło z woj. śląskiego.

Stanowiska: wysyp praktyk

Najbardziej poszukiwanymi pracownikami pozostają specjaliści. W ostatnich trzech miesiącach pracodawcy skierowali do nich prawie 42 tys. propozycji, co stanowiło ¾ wszystkich ofert. Ponad 7 tys. propozycji miały do dyspozycji osoby poszukujące pracy na stanowiskach kierowniczych, a przeszło 2,5 tys. na stanowiskach asystenckich.
Najwięcej, bo prawie o połowę, w związku z okresem wakacyjnym, wzrósł popyt na praktykantów i stażystów oraz pracowników fizycznych (tu o 47%).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej