Praca dla specjalistów: ofert więcej, ale prognozy ostrożne

2010-07-14 16:32
Praca szuka inżyniera
Autor: brak danych

Sytuacja na rynku pracy stabilizuje się, powoli przybywa ofert - wynika z raportu Pracuj.pl. W pierwszym półroczu tego roku pracodawcy umieścili o ponad 35 tys. ofert więcej niż w analogicznym okresie kryzysowego 2009 r. II kwartał 2010 r. okazał się najlepszy dla osób szukających pracy w branży logistycznej. Rośnie też zapotrzebowanie na pracowników z sektora budowlanego. Czyli jest praca w budownictwie... 

Ostatnie dane Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wskazują na stabilizację sytuacji na rynku pracy. Czerwiec był kolejnym miesiącem, w którym odnotowano spadek liczby bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy. Według szacunków MPiPS w porównaniu do maja stopa bezrobocia spadła o 0,3 punktu procentowego (z 11,9% do 11,6%).

Przybywa ofert pracy. W II kwartale, w serwisie Pracuj.pl, umieszczono 55 848 propozycji, czyli o ponad 1200 więcej niż w trzech pierwszych miesiącach tego roku. Eksperci zaznaczają jednak, że dopiero wyniki za III kwartał pokażą, czy ten wzrostowy trend się utrzyma.
Z danych cyklicznego raportu “Rynek Pracy Specjalistów”, przygotowywanego przez ekspertów Pracuj.pl, wynika, że w II kwartale tego roku pracodawcy zamieścili w serwisie o 46% więcej propozycji niż w analogicznym okresie 2009 roku, kiedy mieliśmy do czynienia z kryzysem.

Oferty pracy I kw. 2010
Autor: brak danych

Branże: ruszyło się w logistyce

Najwięcej ogłoszeń, tradycyjnie już, pochodziło z branży handel i sprzedaż – było ich blisko 17 tys., co stanowiło 30% wszystkich opublikowanych w serwisie Pracuj.pl. Na drugim miejscu uplasował się sektor finansowy (bankowość, finanse, ubezpieczenia) z blisko 9 tys. propozycji, a na trzecim branża budownictwo i nieruchomości, która odnotowała ponad 12% wzrost liczby ofert. Tak duże zapotrzebowanie na pracowników tego ostatniego sektora spowodowane jest między innymi rozpoczęciem budowy nowych inwestycji mieszkaniowych, które w ubiegłym roku zostały wstrzymane. Jak wynika z danych GUS, do końca maja deweloperzy rozpoczęli budowę blisko 23 tys. nowych lokali, co oznacza aż 90% wzrost względem poprzedniego roku.

Oferty pracy I kw. 2010
Autor: brak danych

II kwartał okazał się jednak najlepszy dla osób szukających pracy w branży logistycznej, w której przybyło najwięcej propozycji (16% wzrost). Podobnie jak w I kwartale pracodawcy z tego sektora najczęściej szukali kierowców, przede wszystkim z uprawnieniami w ruchu międzynarodowym. Dość często poszukiwani byli również spedytorzy oraz magazynierzy.
Zdecydowanie mniej powodów do zadowolenia miały natomiast osoby szukające zatrudnienia w obszarze edukacji czy szkoleń - ofert pracy było o prawie 30% mniej niż w I kwartale.

Specjalizacje: rynek pracy mniej łaskawy dla marketingowców

Po dobrym I kwartale, w okresie kwiecień-czerwiec, znacząco spadło zapotrzebowanie pracodawców na marketingowców, specjalistów od reklamy i public relations. Ofert dla osób szukających pracy w tym charakterze było o 12% mniej.
Od początku roku najwięcej ofert przybyło za to w działach księgowości – w czerwcu było ich o ponad połowę więcej niż w styczniu. Również w tej kategorii odnotowano największy wzrost liczby ofert, porównując II kwartał 2010 do analogicznego okresu 2009 roku – było ich o ponad 1/4 więcej.
W czołówce najczęściej poszukiwanych pracowników nadal są specjaliści ds. sprzedaży oraz osoby do pracy w dziale obsługi klienta i call center. Trzecie miejsce, ex aequo, przypadło finansistom i specjalistom IT.

Regiony: lepiej wybrać Mazowsze niż zagranicę

Od początku tego roku systematycznie spada zainteresowanie naszymi pracownikami wśród zagranicznych pracodawców. W analizowanym okresie, ofert od nich było aż o 27% mniej niż w pierwszych trzech miesiącach tego roku.
Zdecydowanie większą szansę na znalezienie pracy, niż w pozostałych regionach, miały osoby chcące pracować na Mazowszu - z tego regionu pochodziła co piąta oferta zamieszczona w Pracuj.pl. Tu też, w porównaniu do I kwartału, przybyło najwięcej propozycji (o 8%). Na drugim miejscu w zestawieniu znalazło się woj. dolnośląskie z nieco ponad 5 tys. ofert, niewiele mniej propozycji pochodziło z woj. śląskiego.

Stanowiska: wysyp praktyk

Najbardziej poszukiwanymi pracownikami pozostają specjaliści. W ostatnich trzech miesiącach pracodawcy skierowali do nich prawie 42 tys. propozycji, co stanowiło ¾ wszystkich ofert. Ponad 7 tys. propozycji miały do dyspozycji osoby poszukujące pracy na stanowiskach kierowniczych, a przeszło 2,5 tys. na stanowiskach asystenckich.
Najwięcej, bo prawie o połowę, w związku z okresem wakacyjnym, wzrósł popyt na praktykantów i stażystów oraz pracowników fizycznych (tu o 47%).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej